Генералният секретар на алианса не изключи разполагане на техника и военни части в страната
Панайот Ангарев, в. „Сега“
След 10 години борба на лобита, която докара бойната ни авиация до критично състояние, НАТО се намеси, за да форсира покупката на осем западни изтребителя. Генералният секретар на алианса Андерс Фог Расмусен вчера ясно показа на властите в София, че трябва да се прекрати зависимостта на българската армия от Русия. По време на разговорите с президента, премиера и министрите на външните работи и на отбраната Расмусен е настоявал България да увеличи парите за отбрана и да модернизира спешно армията си. Българските власти са отговорили положително.
„Събитията в Украйна изясняват повече отвсякога, че е от първостепенна важност да се инвестира в съвременни военни способности“, заяви шефът на НАТО след срещата си с президента Росен Плевнелиев. Според него изтребителите, които България ще купи, „трябва да бъдат напълно ефективни за работа заедно с останалите самолети и отбранителни системи в други съюзнически държави“. Сегашните руски изтребители МиГ-29 и МиГ-21, с които летят ВВС, не са съвместими със западните и не могат да бъдат използвани за съвместни операции. През 2004 г. Министерството на отбраната направи опит да модернизира МиГ-29 по натовски стандарти с помощта на руската компания РСК „МиГ“, но идеята беше провалена от руската страна и страната ни претърпя загуби.
Въпреки че не се знае откъде ще бъдат взети стотиците милиони за покупка на нова военна техника, българските власти вчера са отговорили положително на желанието на НАТО да се увеличат парите за отбрана. По време на срещата си с Расмусен премиерът Пламен Орешарски е посочил, че по-нататъшното модернизиране на армията и адаптирането към стандартите на НАТО остава един от приоритетите. По думите му делът за модернизация във военния бюджет е малък, но „има вътрешни резерви“.
Военният министър Ангел Найденов, пред когото е бил повдигнат същият въпрос, от месеци повтаря, че тази година ще започне конкурсът за покупка на нови изтребители. Очаква се това да стане през септември. Позицията на НАТО ще ускори проекта, който ще струва над 700 млн. лв.
Расмусен е бил обезпокоен от намаляването на бюджетите за отбрана на страните членки и е говорил за необходимостта от увеличаване на инвестициите за модернизация и превъоръжаване. Според Плевнелиев България трябва да постигне веднага минималното ниво от 1.5% от БВП за отбрана и дори да си върне нивото от 2% от БВП преди началото на кризата, какъвто е ангажиментът ни към НАТО.
Плевнелиев хвърли малко повече светлина около разговорите за изтребителите. По думите му се обмисля възможността България да получи „използвана военна техника“ от по-богатите натовски държави, „като по този начин ще се гарантира съвместимост“. Другият вариант за покупка на военна техника е това да стане съвместно с други държави от Източна Европа. И двата варианта се обсъждаха по време на правителството на ГЕРБ, но така и не се стигна до покупка на употребявани изтребители заедно с Румъния и Хърватия.
Расмусен повтори думите си от Прага ден по-рано, че Русия трябва да спре дестабилизирането на Украйна, да изтегли войските си и отново да върне доверието в себе си. „Ние предприемаме законни мерки, за да укрепим нашата помощ от Балтика до Черноморието, и нека да бъде абсолютно ясно, че тези стъпки са изцяло в синхрон с нашите международни ангажименти и нашите договорености с Русия, които тя нарушава“, обясни шефът на НАТО. Той каза, че изпращането на кораби в Черно море и самолети АУАКС в Румъния и Полша са част от тези мерки. Генералният секретар не изключи вариантът в България да се разположат военни части и техника на алианса, но това ще стане след актуализация на отбранителни планове на НАТО в близките дни. Расмусен беше категоричен, че няма никакво съмнение относно много твърдата позиция на България по отношение на кризата в Украйна, тъй като чул „за силната подкрепа за стъпките към разширяване на нашата колективна отбрана“.
КОНТРА
Наличието на американски военни кораби в Черно море е в нарушение на международното законодателство, обяви в интервю пред Дарик радио руският посланик Юрий Исаков. Дипломатът уточни, че става дума за конвенцията от Монтрьо, която ограничава пребиваването на бойни кораби на нечерноморски страни в Черно море до 21 дни. „Действия от такъв род не могат да останат незабелязани. Не съм специалист по военните въпроси, но предполагам, че всяко действие безусловно поражда някакво противодействие“, каза Исаков. Той отхвърли твърденията, че руски самолети извършват извънредни полети край българското въздушно пространство, като принуждават нашите изтребители да летят допълнително, изтощавайки и без това ограничения си ресурс.
България вън от НАТО !!!