САЩ отстъпват челната позиция, която заемаха десетилетия наред
.
Средната класа в Канада има по-високи доходи и живее по-добре от средните американци, за които в продължение на десетилетия се смяташе, че са стожер на икономиката на САЩ и получават най-високи доходи в сравнение с представители на този ешелон в останалите държави по света, писа в. „Ню Йорк таймс“. Изданието цитира проучване, което е правено в продължение на 35 години и проследява промените в нивото на доходите на човек от средната класа в периода от 1980 до 2010 г.
Според данните през 2010 г. средният годишен доход в Канада се изравнява с този в САЩ, а след това и леко го изпреварва. През 2010 г. средният годишен доход в САЩ на глава от населението е 18 700 долара след облагане с данъци. Това е с 20% повече от доходите, получавани през 1980 г., но на практика е без промяна от 2000 г., след като се отчете нивото на инфлацията. Доходът на средните канадци е скочил с 20% в периода между 2000 г. и 2010 г. и възлиза на 18 700 долара. Проучвания на доходите в Канада от 2010 г. насам показват, че възнагражденията в страната вече превишават тези в САЩ.
Три са основните фактори, на които се дължи забогатяването на средната класа в Канада, обясняват авторите на проучването. На първо място това е образованието, на което в Канада гледат много по-положително, отколкото в САЩ и в останалата част на света. Вторият фактор, поради който американците от средната класа губят първата си позиция, е, че заплатите им не се увеличават с темпа на ръст на икономиката. И третият фактор е, че в Западна и Северна Европа правителствата се намесват повече, за да преразпределят доходите към по-бедните.
Статистиката отчита също, че средните доходи в някои европейски държави също са се увеличили в последните години. Във Великобритания доходите на средната класа са се увеличили с 20% в периода между 2000 г. и 2010 г., а в Холандия този ръст е 14 на сто.
Американците обаче продължават да са най-богатите в света, що се отнася до т.нар. висша класа, се казва още в проучването.
НЕДВИЖИМОСТИ
Американската средна класа отстъпва на канадската заради състоянието на пазара на недвижими имоти в двете държави, твърди електронното издание „Атлантик“. В САЩ има огромен срив на този пазар, който заличи богатствата на милиони семейства от средната класа. Бум на жилищния пазар има в Канада и се увеличават заемите за придобиване на недвижими имоти – нещо, което се случваше в САЩ преди десетилетие.
Източник: в. „Сега“