Коментар на Григор Лилов
Днeс, неделя, 22 юни, БНБ затвори нова банка – преименувалата се наскоро „Креди Агрикол“. (Активи 327,058 млн., вложени в нея средства и депозити за 364 млн., от които на други банки 89 млн., и на фирми и граждани за 157,9 млн.)
Затворена е от първия работен ден – понеделник за три месеца напред.
Заедно с това БНБ реши капиталът (вече кух, понеже са окрадени – б.а.) на акционерите на двете банки да бъде отписан и да се отнемат правата им.
Решено съвместно с правителството на Орешарски е Фондът за гарантиране на депозитите, заедно с бюджета и Държавната банка за развитие да попълни недостига на средства, за да може евентуално Корпоративна търговска банка да отвори врати и да възобнови дейността си.
Операцията е законна, понеже е предвидено в Закона при недостиг на средства или при по-висока цена на изплащане на депозитите Фондът да изкупи акциите на фалиралата институция, ако това излиза по-евтино (т.е. да спаси парите на акционерите, ако питате мен).
Резултат:
1. Никаква покупка на КТБ от руската ВТБ или фонда на Оман няма да има. Онова, което вчера и днес твърдяха отговорните фактори и масата банкери и експерти, се оказа поредния блъф, а аз за пореден път съм прав.
1. Фондът за гарантиране на влоговете ще получи хартийки и пари в него няма да останат достатъчно за компенсиране. Другите последици са описани в друг мой коментар относно последиците от срива на Корпоративна – вкл. за фискалния резерв и бюджета.
2. Гърмят маса държавни пари. Активите на Държавната банка за развитие бяха 1.801 млрд. в края на годината, от които вземанията от други банки (т.е. налятите в тях за спасяването им пари) са почти милиард (911.206 млн.). В края на март (последни данни) са 1.414 млрд., от които над 600 млн. са кредити за предприятия. Те. раздали са повече пари, отколкото имат, понеже привлечените средства са им за 1.027484 млрд. От този милиард депозитите са близо 600 млн., а парите на други банки – 366 млн.
Накратко – вече сме го виждали! С полуизпразнени други банки се правят опити да се запълни дупката в Корпоративна търговска банка, но като резултат ще се повлече лавина, която ще помете всичко. Това е прогнозата ми.
Парите на бюджета, които ще се налеят в Корпоративна търговска банка, са на всички данъкоплатци – това е ясно. Но и парите на Държавната банка за развитие също са на данъкоплатците и част от Фискалния резерв на държавата, а той пък фигурира в пасивите на Валутния борд. „Честито“ на всички нас!
Навремето, при предишната криза, посочих банките, които ще фалират, и курс от 3000 лева за долар (поредица от публикации във в. „Труд“ от края на 1994 г. и през 1995 г.). Смяха ми се. Година по-късно неповярвалите вече плачеха с горчиви сълзи.