Двете партии официализираха съюза си в името на актуализацията на бюджета, но имат консенсус и по избора на нов шеф на БНБ и номинирането на еврокомисар
.
Галя Горанова, в. „Сега“
ГЕРБ и ДПС сформираха вчера ново управляващо мнозинство в парламента и изолираха БСП от взимането на решения. Формален повод за своеобразния преврат стана актуализацията на бюджета. Двете групи, които събират общо 130 гласа, ще подкрепят правителствения проект за ревизиране на държавния бюджет и този на НЗОК на извънредно заседание идния вторник, въпреки съпротивата на мандатоносителя. ГЕРБ и ДПС се оказаха на едно мнение и за две персонални назначения – те смятат, че сегашният подуправител на БНБ Калин Христов трябва да оглави банката, а Кристалина Георгиева да бъде отново номинирана за еврокомисар.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който на два пъти печели изборите с антидепесарска риторика, и вчера настоя, че новият съюз не означава коалиция, но не отрече да се стигне и дотам след изборите, ако трябва да се спасява страната. „Не аз се целувах на Орлов мост, не аз. И не аз съм виновен, че ДПС се държат много по-отговорно от вас. Това ми е проблем, защото всеки ден трябва да обяснявам, че не съм в коалиция с тях. Не съм виновен, че разумът е такъв и надделява“, обяви Борисов.
БСП направи отчаян опит да предотврати актуализацията на бюджета. Социалистите най-напред поискаха поименна проверка на кворума преди гласуването за извънредно заседание идния вторник. В залата обаче се намериха нужните 121 депутати. После от БСП спешно пратиха емисари при премиера Пламен Орешарски с настояване да оттегли проекта на кабинета за актуализация на бюджета. Пред социалистите премиерът каза, че ще си помисли. Но по-късно даде ясно да се разбере, че няма да се съобрази с желанието на левицата, като подчерта, че внесеният закон е добре обмислен и ще осигури спокойствие на служебния кабинет. Освен това решението за оттеглянето трябва да се вземе от Министерския съвет, а той ще заседава в сряда – ден след извънредното парламентарно заседание, на което се очаква ГЕРБ и ДПС да подкрепят ревизията на бюджета.
Съмишленици на новото мнозинство са и президентът, и премиерът Орешарски, който през последните седмици мина изцяло на подчинение на ДПС. В обръщение към депутатите вчера Росен Плевнелиев настоя отново за актуализация на бюджета, за даване мандат на служебното правителство да сключва външни заеми и за смяна на управителя на БНБ. Към познатите три желания добави още едно – да се отворят досиетата КТБ, от което „българската държавност ще направи смел скок напред в морален план“. „Ако ги превърнем в новата златна мина за изнудване на политици, както досиетата на Държавна сигурност досега, ще бъде стратегическа грешка за държавата. Ако се разкрие истината за нерегламентирана връзка на политици с КТБ, подмененият преход на България ще приключи, а истинският ще започне“, прогласи Плевнелиев от парламентарната трибуна.
В ответ Бойко Борисов обяви, че ще направи компромис и ще подкрепи предложението за актуализация на бюджета във вида, предложен от МС, а за шеф на БНБ предложи настоящия подуправител на банката Калин Христов. ДПС също няма възражения срещу кандидатурата, а зам.-председателят Йордан Цонев потвърди изначалната подкрепа на движението за бюджетна актуализация в името на държавата и стабилността. „ДПС няма да бламира кабинета, защото това е предателство към собствения кабинет, а „Коалиция за България“ го върши това предателство“, заяви Цонев. Така двете политически сили, президентът и премиерът постигнаха съгласие по три пункта – бюджета, БНБ и подкрепата за Кристалина Георгиева за еврокомисар.
Шефът на лявата ПГ Атанас Мерджанов рязко се разграничи от новото мнозинство, като остро разкритикува президента. Според него условията на президента надвишават конституционните му правомощия. И напомни на държавния глава, че „разпускането на парламента не означава разпускане на парламентарната система и заместването й с президентска“. Според Мерджанов служебното правителство няма легитимност за мащабни реформи, а настояването да получи мандат за нови заеми било неоснователно. Мерджанов изчете миналогодишните мотиви, с които президентът върна проекта за актуализация на бюджета, като го обвини в двоен стандарт, тъй като при сходна ситуация днес изтъквал противни основания. Депутатът възрази и срещу кандидатурата на Калин Христов за шеф на БНБ, тъй като подуправителят не бил решение, а част от проблема. Той обвини Христов, че на консултациите при президента той е настоявал за банкова ваканция – идея, зад която плътно са застанали ГЕРБ и ДПС.
„В това Народно събрание се е формирало ново мнозинство. То както може да гласува основната политика на държавата – републиканския бюджет, е в състояние да състави и ново правителство“, обяви в кулоарите на парламента Мерджанов. И предупреди, че има опасност да бъде нарушено постигнатото споразумение между партиите и в рамките на 42-рото НС да бъде съставено ново правителство с мандата на ДПС. „Ако президентът иска да бабува за съставянето на ново правителство, той поема категоричната и изключителна отговорност“, заяви шефът на лявата ПГ.
Правителственият проект за актуализация на бюджета предвижда увеличаване на дълга с 3.4 млрд лв., вдигане на дефицита с 0.9% до 2.7% от БВП, завишаване с 500 млн. лв. на неизпълнението на приходите, както и допълнителни 225 млн. лв. за здравната каса.
.
––- ПРОЦЕДУРА––
БСП върна вчера проучвателния мандат за съставяне на правителство веднага след като той бе връчен от президента Росен Плевнелиев. За премиер социалистите бяха определили шефа на парламентарната си група Атанас Мерджанов, но само формално, колкото да бъде спазена конституционната процедура. Подобна бе и процедурата с ГЕРБ ден по-рано. Следващият, който ще получи мандат, е ДПС и това ще стане в началото на идната седмица. Зам.-шефът на НС Алиосман Имамов увери, че движението също ще върне мандата.
Ще понесе ли това издевателство българският народ? Има ли български народ?
Бареков с тежки обвинения към Борисов
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1301798