Как Чикаго стана най-смъртоносният град в САЩ и получи прозвището Chiraq? – пише Jessica Ruane в blog.instantcheckmate.comг
Чикаго е третият най-населен град в Съединените щати и на него отдавна се гледа като на оживен международен център за някои от най-големите индустрии в света, включително финанси, комуникации и транспорт. Чикаго е четвърти по големина на брутния вътрешен продукт (БВП) сред градските райони в света, и е истинска смесица от различни раси, култури и вярвания. Туристически брошури хвалят културните му забележителности и живописни гледки, както и „сплотената“ му общност. Но реалностите в някои от най-трудните квартали на Чикаго може да ви накарат да се замислите, преди да резервирате билет за Windy City.
Така че с всичко, което става в Чикаго, се появи и въпросът защо един от най-големите градове на Америка наскоро бе наречен „Chiraq“ – прякор, който навява паралел с емблематичен град за насилствена военна зона?
Прозвището Chiraq (Чирак, от Чигаго и Ирак – бел.ред.) се появи за първи път, след като бе широко оповестено, че в Чикаго са били убити повече хора през последното десетилетие, отколкото е броят на американските войници, убити в Афганистан от началото на операция „Трайна свобода“.
Според WND новини, между 2003 и 2011 г. 4265 души са били убити в град Chicago. Само през 2012 г. 512 души са били убити в града. „Броят на жертвите продължава да се покачва през 2013 г., като Чикаго официално стана първенец по убийства в Съединените щати . За сравнение, при операция „Трайна свобода“, названието на войната в Афганистан, която започна 7 октомври 2001 г., са били убити общо 2166 души.“. Тези числа, генерирани в много заглавия, обявяват, че Чикаго е официално по-смъртоносен от активна война зона... И така се появи смущаващият нов прякор, Chiraq.
Какво точно се е случило, за да се стигне дотук, защо войната между различни банди в Чикаго се е ожесточила и как тези банди си доставят оръжие, може да се прочете в целия текст на Jessica Ruane.
Ето още акценти и примери от този текст:
След разрушаването на сгради и жилища, които са били населени и управлявани от бандити, с надеждата така да се пресече тяхната дейност и те да бъдат разпръснати, се е получил в крайна сметка обратен ефект. Изведнъж стотици воюващи членове на банди са били изселени от домовете им и са били поставени в съперническа среда, сред непознати територии. И това е довело до ескалация, не до намаляване на насилието.
Смесването на враждуващи банди в града е било катализатор за по-оспорвана борба, а повишеният достъп до оръжия е проправил пътя за уличната война. В Чикаго пистолетите са навсякъде и в резултат на това полицията и лидери на общността се борят в една изгубена битка срещу уличното насилие.
Авторката цитира и публикация на Chicago Sun-Times, в която става дума за начина, по който се доставят оръжия.
Chicago Sun-Times публикува една история за това колко лесно е за деца да вземат в ръцете си пистолет. От изданието са интервюирани тийнейджър на име Крис, който казва: „Ще проведа един разговор и ще кажа, че ми трябва оръжие. Ще подкарам мотора си по улицата и ще получа патлак за пет минути „. Крис казва още, че той знае, че има мъже, които на „пълен работен ден“ купуват законно оръжие от магазина и го продават после на чикагските банди. Той нарича тези мъже „gun guys“ („пистолет момчета“). Той казва: „Те купуват оръжието от някого, който има лиценз за оръжие, изтриват серийния номер и после могат да го продадат на вас.“. Според Крис качествени полуавтоматични пистолети вървят на улицата за около $ 600.
В документален филм на Network VICE може да се види пресконференция, водена от шефа на Чикагския полицейския департамент Garry McCarthy. Когато го питат защо има толкова много пушкала в Чикаго, той казва:
Вие можете да отидете във всеки оръжеен магазин в щата Илинойс, да купите десет деветмилиметрови, и да тръгнете към вратата. Това е само една регистрирана сделка, и ние не знаем къде отиват тези оръжия. Тези удари по улиците вече са огромен брой. За мен това е просто лудост.
Според шефа на полицията, Чикаго е дом за над 69 банди с над 625 различни фракции, които постоянно са във война помежду си. Има толкова много банди, оградени в такова тясно пространство, че някои „територии“ се състоят от не повече от около две пресечки. Ако някой член на банда излезе извън този тесен периметър, веднага се появява риск от сблъсък.
Нещата стават още по-лоши поради това, че някои от болниците в Чикаго всъщност са спрели да лекуват жертвите на уличните престрелки. А жителите на южната част на Чикаго (кварталът с най-високо ниво на бандитска дейност), дори не разполагат с болница наблизо, в която да се лекуват ранените с куршуми, въпреки че има три болници в този квартал.
По различни причини, тези болници са закрили травматологичните си центрове и не могат да приемат хора със сериозни наранявания (като рана от куршум). Някои спекулират, че мотивацията за затварянето на травматологичните центрове е чисто финансова, тъй като повечето жертви на огнестрелно насилие не са имали застраховка. Сега простреляни в South Side хора могат да се видят само в болници, които са на 20-30 минути път, в горната част на града. Много автори твърдят, че по-дългото време за транспортиране до центровете за травми е допринесло за по-висок процент на смъртност сред получилите огнестрелни рани в Чикаго.
How Chicago Became The Deadliest City In America