Висшият съдебен съвет не съобщава истината за сигнали срещу кандидатите
.
На сайта на ВСС са публикувани становища на комисия „Професионална етика и превенция на корупцията“ за кандидатите за окръжен прокурор на Русе – Георги Георгиев и за ръководител на административна прокуратура Велико Търново Огнян Басарболиев, в които е спестено, че и срещу двамата има подадени сигнали във Инспектората на ВСС и в самият ВСС.
За първият се иска проверка дали по случай, в който през 2011 г. не е разпоредил на полицията да извърши проверка за длъжностни престъпления от служители на областна администрация, а година след това икономическа полиция е установила, че те са налице. Според жалбоподателя е извършено престъпление, изразено в укриване на престъпници. (в Инсп. ВСС вх. № Ж-14-500/05.06.2014 г. и във ВСС вх.№94-00-490/05.06.2014г.)
В сигнала за Басарболиев се твърди, че в конфликт на интереси със съпругата си Росица Басарболиева е разгледал случай на имотна измама, приключила със съдебно решение, постановено от нея, и същият не е изпълнил разпореждане на прокурор от ВКП за проверка действията на негови подчинени, отказали образуване на досъдебно производство, не ги е установил и не са последвали никакви наказания.
Сигналът е подаден от човек, пострадал от имотната мафия в Русе и получил инсулт от преживяното и закрилата на престъпниците от страна на прокуратурата.(в Инсп. ВСС вх. № Ж-14-484/31.05.2014 и във ВСС вх. № 94-00-477/30.05.2014 г.) Това не е първият случай на укриване на жалби против Басарболиев от страна на ВСС. Предният път бе, когато прокурорът се кандидатира за член на ВСС. Тогава в публикациите на сайта на ВСС също бяха спестени сигнали, по които дори има отговор на съвета.
Играта на лобито, което прокарва кандидатурите, цели да запази тандема Басарболиев – Георгиев в същия вид, както е сега, само че на по-високо ниво. Днес Басарболиев е ръководител на окръжна прокуратура Русе, а Георгиев – на Русенска районна прокуратура. Русенци са ужасени от случващото се и искат промяна. През последните години за „дейността“ на русенските прокуратури до Главния прокурор са изпращани подписки, съдържащи подписите на стотици граждани, но същите са останали без никакви последствия.
Скандално и невероятно, но е истина – Висшия съдебен съвет официално публикува неверни данни за кандидати на високи административни постове и грубо потъпква собствените си правила, записани в административен акт. Когато това го прави върховният административен орган на съдебната власт, какво да мислим за морала и качествата на назначените от него магистрати?
В публичното пространство върви и друга теза, че конкурсът е предварително нагласен и всеки от журито вече е готов. В потвърждение на нея говорят и фактите. И двете публикувани становища са с дата преди да е изтекъл срокът за подаване на становища от неправителствени организации за поставяне на въпроси към кандидатите.
Становището на комисията за Огнян Басарболиев : http://www.vss.justice.bg/bg/jobs/admin_rakovoditeli/DV-23_14-03-2014/ap-v-tyrnovo/ob-stan.pdf
Становището за Георги Георгиев:
http://www.vss.justice.bg/bg/jobs/admin_rakovoditeli/DV-39_09-05-2014/op_ruse/gg-stan.pdf
Извършено е огромно нарушение на ПРАВИЛА
за избор на административни ръководители на съдебната власт по чл. 167, ал.1, т.2-4 от ЗСВ (приети с решение на Висшия съдебен съвет по протокол № 10/14.03.2013 г., допълнени с решение на ВСС по протокол №11/12.03.2014 г.), правилата за избор на административни ръководители от ВСС.
Съгласно Чл. 14 . (1) на същите: След анализ на събраните по чл. 13 данни и становищата и сигналите, постъпили по реда на чл. 7–9, както и на отговорите на кандидатите, постъпили по реда на чл. 9, Комисия „Професионална етика и превенция на корупцията” предоставя на Висшия съдебен съвет мотивирано становище за притежаваните нравствени качества на всеки кандидат за административен ръководител, което съдържа заключение за наличието или липсата на данни, поставящи под съмнение високите нравствени качества и публичната репутация на кандидата.
В случая становищата са направени преди постъпване на становищата по чл. 7 -9 от същите правила, постъпили едва на 17 и 18 юни 2014 година, а за подаване на становища за Басарболиев срокът още не е изтекъл!
Чл. 7. „Магистрати и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност, висши училища и научни организации не по – късно от 7 дни преди събеседването могат да представят на Висшия съдебен съвет становища за кандидата, включващи и въпроси, които могат да му бъдат поставяни. Анонимни становища и сигнали не се разглеждат. Чл. 8. (1) Въпроси, както и становища за нравствените и професионални качества на кандидатите, в срока по чл. 7 могат да представят и техни колеги, органи и институции, в които е работил. (2) Магистратите от органа на съдебната власт, за чието ръководство се кандидатства, по своя инициатива могат, преди изтичане на срока по чл. 7, да поканят за изслушване кандидатите, след което да изразят становището си пред Висшия съдебен съвет.“
Събеседването е насрочено от ВСС – за Георги Георгиев за 25 юни, а за Огнян Басарболиев – за 3 юли.