По повод 101 години от Балканската война, Културно-информационен център „Босилеград“ направи помен на гроба на поручик Генчо Неделчев в двора на черквата „Св. Никола“ в с. Божица, загинал на 11 юли 1913 г. в бой със сръбската армия в местността „Панчин гроб“. Този паметник, повдигнат от съпругата му, е един от малкото оцелели до наши дни български военни паметници в Босилеградско.
Свещениците отец Зоран и отец Михайло отслужиха панихида на български. На помена дойдоха представители на Посолството на Р. България в Белград, на Министерството на отбраната, на ВМРО – Кюстендил, на Дружество „Св. Св. Кирил и Методий“ от Кюстендил, на Демократичния съюз на българите, както и местни жители. Въпреки, че истината за сръбската агресия и бойните действия в Босилеградско през лятото на 1913 г. все още се прикрива, безспорно е, че сърбите са нахлули в Босилеградско, което тогава е на българска територия, и след двайсетдневни кръвопролитни боеве са били принудени да се изтеглят. Не е известно какви са техните загуби, но от българска страна са паднали над 400 войници и офицери.
В словото си председателят на КИЦ „Босилеград“ Иван Николов каза, че целта на помена не е да се призовават призраците на миналото, а на базата на препрочетената, преосмислена и изстрадана историческа истина, следвайки примера на европейските страни, да се гради мир и стабилност на Балканите върху едно преосмислено и преодоляно минало. Че опазването и поддържането на войнишките паметници е задължение на всяка цивилизована държава и, че отдавайки този помен, КИЦ „Босилеград“ всъщност дава своя принос за европейският образ на Сърбия.
Николов каза, че въпреки преследванията и образуваните предварителни производства от страна на прокуратурата, КИЦ „Босилеград“ ще продължи да изследва и възстановява българските войнишки паметници в Босилеградско. Вече цяла година КИЦ „Босилеград“ провежда акция за повдигане на паметник на петима разстреляни от сръбската армия български офицери на 28 юни 1913 г. в Босилеград.
КИЦ – Босилеград