По повод 100 години от Първата световна война, Сдружението на почитателите на четниците от Косанишка област – „Коста Милованович Печанац“, е задвижило инициатива за повдигане на паметник на Коста Печанац в град Куршумлия, близо до къщата му, на която същото Сдружение е поставило паметна плоча. Същевременно роднините на Печанац са завели дело за реабилитация и връщане на конфискуваното му имущество.
Имайки предвид, че на 15 май 1917 г. поручик и четнически войвода Коста Милованович Печанац, като командващ на сръбска паравоенна формация от около 200 души, нахлува в българска територия и опожарява Босилеград и околните села, като по особено жесток начин избива 32 души цивилно население, сред които 2 деца на 6 и 9 години, изгаря 317 къщи и стопански обекти и нанася щети за около 2,5 милиона лева, Демократичният съюз на българите и Културно-информационният център „Босилеград“ считат, че инициативата за повдигане на паметник на Коста Печанац носи недвусмислени послания, изпълнени с национална омраза и нетърпимост към българите в Сърбия.
Тъй като се касае за сръбски офицер, който е изписал най-кървавите страници в историята на Босилеград, ние, като представители на български организации, считаме, че опитът да се повдигне паметник и реабилитира един доказан военен престъпник, извършил престъпления срещу цивилно българско население, нагнетява страх и несигурност сред всички, които все още се чувстват българи, и съгласно официално заявената европейска ориентация на Сърбия настояват за нов прочит на историята и цивилизовано отбелязване на паметта на жертвите от войните.
В този дух, ние призоваваме държавните представители на Р. България да поиска обяснение от Р. Сърбия, защо на нейна територия все още се повдигат паметници с ясни антибългарски послания, но не се разрешава повдигане на паметници на жертвите на сръбската агресия в Босилеградско. Това по безспорен начин показва, че и след 100 години войната продължава в съзнанието на някои хора и пречи на помирението и прогреса на сръбският и българският народ.
Използвайки опита на страните от Западна Европа, които успяха да преодолеят вековните си вражди и отбелязвайки паметта на жертвите, стигнаха до национално помирение и траен мир и прогрес, ние призоваваме сръбските и българските управници да преосмислят миналото, за да може да се гради съвместно и сигурно бъдеще.
Председател на КИЦ „Босилеград“
Иван Николов
Председател на Демократичен съюз на българите
Драголюб Иванчов