Уважаеми читатели, както ви информирахме неотдавна (вж. тук), историческият паметник на Илинденско-Преображенското въстание в местността Петрова нива край гр. Малко Търново се нуждае от сериозна реставрация, за която българската държава не е отделила достатъчно средства. Продължава да тече дарителска кампания за реставрацията на този паметник, инициирана от Община Малко Търново и местният Исторически музей. Повече за причините и смисъла на тази кампания и на значението на паметника на Петрова нива можете да прочетете в редовете по-долу, които съдържат кратка историческа справка и апел на Исторически музей „Проф. Александър Фол“ – гр. Малко Търново.
.
Дарителска кампания за събиране на средства за реставрация на Национален паметник на Илинденско—Преображенското въстание в м. Петрова нива, Община Малко Търново
На това място през 1903 г. се провежда събрание на ВМРО, на което се взема решението за избухване на Преображенското въстание. Въстанието е планирано да избухне съвместно с Илинденското въстание в Македонския край и цели присъединяването на Одринска Тракия, Беломорска Тракия и Странджа към България.
Идеята за построяване на паметник възниква на 19 август 1925 г., при първото честване на Преображенското въстание от живите преображенци, събрали се на Петрова нива. Тогава се взима решение да се пренесат костите на Георги Кондолов, които престояват в църквата „Успение Богородично“ в гр. Малко Търново и след построяването на паметника са вградени в него. През същата 1925 г. е учреден комитет за издигане на паметник на загиналите в Илинденско-Преображенското въстание в гр. Малко Търново. По решение на Общински съвет Малко Търново през 1926 г. 19 август става официален празник и всяка година се организира честване. Започва събиране на средства за паметника. По случай 50 годишнината от въстанието през 1953 г. по инициатива на Тракийските дружества на Петрова нива е положена паметна плоча. 1958 г. по случай 55 години от въстанието паметникът е открит. По случай 80-годишнината е направен музей, а по случай 100-годишнината е открит храмът „Св. Петка, в който да се отслужва възпоменателна литургия.
Днес паметникът, построен през 1958 г., е в бедствено състояние, досега не са отделяни средства за поддръжката и реконструкцията му. От две години тревожно и настоятелно сезираме организации и министерства за осигуряване на средства за ремонт, тъй като монументът е пропукан и е започнал за се руши. За честването на 110 години от Илинденско-Преображенското въстание през 2013 г. бяха отпуснати 17 000 лв. от Министерство на отбраната, с които се стартира проектиране на паметника. Необходимите средства за пълната реконструкция възлизат на 70 700 лв.
Днес думата „свобода“ звучи естествено, като даденост, но за предците ни, живели по тези земи, тази дума е осмисляла живота от раждането до смъртта. Освобождението на Македония и Тракия закъснява с цели 35 години, като борбата за него никога не стихва, живота си дават хиляди знайни и незнайни революционери, войници и обикновени хора от Странджа и Тракия. Илинденско-Преображенското въстание остава връхна точка в национално-освободителната борба на македонските и тракийски българи за свобода и паметника на Петрова нива е символа на тази борба.
Нека ние, българите, не забравяме саможертвата на хилядите си предци и бъдем по-достойни техни наследници, защото да бъдем свободни означава да бъдем отговорни. Свободата има много лица, но тя трябва да бъде отглеждана и обгрижвана, да бъде доказвана и заслужавана ежедневно. Това е дълг на нас, днешните българи!
Само на 30 километра от съвременната българо-турска граница се издига гордо един спомен, че всяка педя тракийска земя е напоена с българска кръв!
Паметник, който е символ на свободата и самочувствието, че от тук започва България!
МОЛЯ, ПОМОГНЕТЕ НИ ДА СПАСИМ ПАМЕТНИКА, ИЗДИГНАТ С ДАРЕНИЯТА НА ЦЕЛИЯ БЪЛГАРСКИ НАРОД В ГОДИНИ НА ГЛАД И БЕЗПЪТИЦА!
ПОЛУЧАТЕЛ:
ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ “ПРОФ. АЛ. ФОЛ”
БУЛСТАТ: 102826129
IBAN: BG05UNCR70003119850362
BIC: UNCR БАНКА УНИКРЕДИТ БУЛБАНК
.