Трима заместници ще има новият външен министър Даниел Митов. Както и три основни задачи по време на своя мандат
Новият външен министър Даниел Митов обяви днес на пресконференция основните задачи на МВнР през мандата на служебното правителство, информира пресцентърът на Външно. Това са организацията на изборния процес в чужбина, номинацията на Кристалина Георгиева за еврокомисар и подготовката на България за председателството на ЕС през 2018 г. Митов представи на брифинга и екипа си.
Трима заместници ще подпомагат работата на външния министър – Катя Тодорова, Валентин Порязов и Румен Александров. И тримата заместник-министри са преминали през всички йерархични нива в министерството и имат безспорен опит и авторитет не само в институцията, но и сред нашите чуждестранни партньори – заяви при представянето им Митов.
Посланик Катя Тодорова ще отговаря за организацията на изборите за Народно събрание в чужбина, ще контролира дейността на дирекции „Консулски отношения”, „Международно право” и „Права на човека”. Тя е дипломат от кариерата, започнала е своя професионален път в МВнР през 1992 г. и оттогава постепенно се издига до директор на дирекции „Международно право“ и „Права на човека“. От 2002 г. е заместник-министър на външните работи. Тодорова е била посланик на България в Кралство Мароко в периода 2005-2010 г., след което – главен инспектор на МВнР и посланик за специални поръчения.
Посланик Валентин Порязов ще отговаря за двустранните отношения, политическите въпроси, участието на България в международните организации. Той също е дипломат от кариерата, изкачвал се постепенно в служебната йерархия – от стажант-аташе до посланик, каза министър Митов. Валентин Порязов е работил в различни дирекции на МВнР, бил е политически директор на МВнР и посланик на България в Кралство Нидерландия и Кралство Дания.
Румен Александров е третият заместник-министър в екипа на Митов. Той ще отговаря за европейските въпроси. Неговата кариера също започва във Външно министерство, в дирекция „Европейска интеграция”, преминава през работа в българското посолство в Рим, след което отново работи в дирекция „Евроинтеграция”, откъдето заминава в Постоянното представителство на България към ЕС в Брюксел през 2008 г., където заема отговорната позиция на заместник-постоянен представител в КОРЕПЕР 2 – заяви при представянето му външният министър. След завръщането си от Брюксел Александров е директор на дирекция „Политики и институции на ЕС”.
Владимир Миланов поема поста началник на Политическия кабинет. Той е завършил е СУ „Св. Климент Охридски”, специалност „Публична администрация” и имал много добър опит в тази сфера. В продължение на няколко години е работил в Комисията за контрол на специалните служби.
Като основна задача на своя екип и МВнР като цяло министър Митов посочи организацията на изборния процес в чужбина. Заместник-министър Тодорова е председател на Вътрешноведомствената комисия, която ще организира изборния процес в чужбина. Тя ще поддържа постоянен контакт с ЦИК, с българските общности извън страната и ще дава указания на задграничните мисии. Митов обясни, че вече са предприети първите стъпки, така както изисква Изборния кодекс, проведена е и първата среща на ръководството на комисията с ръководството на ЦИК. Следващата седмица ръководството на комисията ще даде пресконферения, на която ще изнесе подробна информация по започналата вече подготовка и предстоящи стъпки в организацията на изборите за 43-то Народно събрание извън страната.
Подкрепата за номинацията на Кристалина Георгиева за втори мандат като член на Европейската комисия и за Върховен представител по общата външна политика и политика за сигурност също е сред приоритетите на екипа на новия министър. „Ние вече работим по реализацията на тази цел, в координация сме с нашите партньори от ЕС”, посочи той и допълни, че в рамките на състоялия се в петък извънреден Съвет „Външни работи” е провел много двустранни разговори по темата.
Сред задачите на МВнР в рамките на служебното правителство ще бъде и подготовката на България за председателството на ЕС през 2018 г. Тази подготовка вече е започнала със заповед на предходното ръководство на МВнР. В рамките на министерството е създадена вътрешноведомствена работна група, която трябва да изготви пътна карта за подготовката на Председателството, да разглежда въпроси и да прави предложения, свързани с кадровото и бюджетно обезпечаване на това Председателство.
.