Книгата на д-р Диляна Иванова „Спомени от всекидневния живот по времето на социализма в Русе“ („Memories of Everyday Life during Socialism in the Town of Rousse, Bulgaria“), беше представена на 5 август в Американски научен център в София.
Д-р Диляна Иванова е от Русе и е работила като уредник в Регионален исторически музей – Русе в периода 2002-2006 г. Завършила е Великотърновския университет през 2001 г., специалност Балканистика, а през 2012 г. Иванова приключва своята докторантура по етнология към института по Етнология и фолклористика към БАН.
От 2009 г. Диляна работи в Музея „Фийлд“ (The Field Museum) в Чикаго като асистент към българска археологическа програма. През последната година Иванова е администратор на офиса в САЩ на Американския научен център в София, който се намира в Музея „Фийлд“ в Чикаго.
Книгата се базира на докторската дисертация на Диляна Иванова със заглавие “Житейски разкази за социалистическото всекидневие. По примера на град Русе”, с научен ръководител доц. д-р Николай Ненов, директор на Регионален исторически музей – Русе. В основата на изследването на д-р Иванова са устни и визуални материали, събирани повече от десетилетие от авторката на книгата.
Текстът се фокусира върху неразработвани проблеми, каквито са темите за всекидневието и празниците през социализма в индустриалния град.
Изданието е втори том на серията от публикации на Американския научен център в София, с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Книгата е на английски език, а преводът е дело на уредника от Русенския музей Искрен Великов. Редакцията на английски е направена от Ребека Сайфрийд, докторант по археология в Университета на Илинойс в Чикаго. Българският вариант на изследването е редактирано от филолозите Искра Тодорова и Цветелина Цветанова.
Проучването на д-р Диляна Иванова ще бъде представено пред русенска публика на 11 август (понеделник) от 18.00 часа в Историческия музей, пл „Ал. Батенберг“ 3.
.