Представители на властите в 30 американски щата са поискали от федералния Център за профилактика и контрол на заболяванията (CDC) да организира мерки за профилактика за предотвратяване на проникването на вируса Ебола в САЩ, съобщи Fox News. Сред щатите, обезпокоени от ескалирането на смъртните случаи, причинени от вируса, са Аризона, Джорджия, Калифорния, Колорадо, Минесота, Ню Йорк.
Смъртоносната епидемия от ебола, която доведе до стотици жертви в Западна Африка и зарази хиляди, повечето от които едва ли ще оцелеят, заплашва и света, тъй като в тези райони работят лекари и доброволци от различни страни, които пътуват за държавите си. В Западна Африка бяха заразени и американски лекари.
Сегашната епидемия от ебола е най-голямата, след откриването на болестта през миналия век, предупредиха още преди време от Световната здравна организация. Вирусът на ебола не се разпространява по въздушно-капков път. Болестта се развива при контакт с инфектирани органи и телесни течности като кръв, слюнка и урина. Симптомите се появяват от 2 до 21 дни след заразяването с вируса, като от 60 до 90% от заразените умират след 7 до 16 дни.
Няма лек за тази болест, макар че се разработват експериментално лекарства, като например ZMapp, което е стабилизирало състоянието на двама американци, болни от ебола, транспортирани за лечение в САЩ в началото на този месец. Лекарството е било дадено на заразените с тяхно изрично съгласие, тъй като е в експериментална фаза и не е одобрено официално от здравните власти.