Галина Константинова, в. „Марица“
Ако за първи път отивате на остров Тасос, ще ви се стори, че сте си в България. Още от ферибота местни агенти ви заливат с атрактивни оферти за таверни на български език.
Менютата в повечето ресторанти са също на кирилица. Голяма част от обслужващия персонал в заведенията са българи. Замислите ли се какво да поръчате – дали папуцакис, сувлаки или гюварлакя авголемоно, светкавично се намира някой, който да направи превод. Ако не сервитьорите, то някой от готвачите задължително е българин.
Мама Злата, или както тук я наричат кирия Злата, вече е пуснала корени на Тасос. Тя е от Сливен и е пристигнала на Пахис бийч преди 25 години. Закрили завода в родния град, мъжът останал без работа, децата били в гимназията. Злата решила да рискува и заминала като главен готвач в ресторанта. Въртяла черпака толкова успешно, че собственикът Маргарит също започнал да я нарича „мама”.
Покрай нея заведенията в цялата околност се напълнили с българи. Една от тях е Мария от Карлово. Тя също е от 20 години на Тасос. Пристигнала като сервитьорка, но хубостта пленила собственика. Оженили се щастливо и сега отглеждат момченцата си, които са тризнаци. Двамата притежават романтична таверна в един от приказните заливи на острова.
Освен че цяло лято българските туристи заливат острова, вече има немалко нашенци, които са си купили къщи там. Сред тях е телевизионерката Вяра Анкова със съпруга Томас Лафчис. Често местните виждат край Пахис бийч любимеца на Сакскобурготски Милен Велчев със семейството му, както и голямата част от екипа на Комиците.
Точно заради кристалната вода край пясъчните плажове на Егейско море Тасос си е спечелил името Изумрудения остров. Погледнат отдалече, той прилича на потънала в морето планина, покрита със средиземноморски борове, кипариси и вечнозелени храсти. В крайбрежните градини се отглеждат маслини, смокини, нарове, а в повечето от тях има приказни хотелчета и къмпинги.
Много българи вече предпочитат да си направят дълъг уикенд до острова, тъй като с отварянето на граничния пункт Маказа пътят от Пловдив до там е около 300 километра. Допълнителен разход са 20-те евро за автомобил и по 3 евро на човек за ферибота. Пътуването обаче си струва, защото по време на изминаването на 7-те километра по море гларусите във въздуха сътворяват истинско въздушно шоу.
Ако човек реши не само да събира тен по пясъчните плажове, но да направи и туристическа обиколка, задължително трябва да спре в старата столица на острова – Панагия. Разходката из тесните улички покрай белосаните и покрити с каменни плочи вместо с керемиди къщурки е истинско пътуване във времето. Интересни забележителности са местната църква и Пещерата на дракона. Там се пази личното знаме на крал Ричард Лъвското сърце. В близкото рибарско селище Алики се намира езически храм, издигнат през VII век пр. Хр.
В момента нощувки в прилични хотелчета в маслинени горички на плажа вървят по 15-17-20 евро. Повечето българи обаче се ориентират към ранни записвания и така почивката им излиза под 200 лева на човек за 5 нощувки със закуска и обилна вечеря.