Традиционно преди избори Еврочикаго се обръща с въпроси към партиите и коалициите, участници в тях. И преди тези предсрочни избори за български парламент се обърнахме с Анкета към участниците в политическата надпревара. Тя съдържа 12 задължителни и 6 допълнителни въпроса. На първите може да се отговори само с „ДА“ или „НЕ“. Отговорите на допълнителните въпроси е по желание.
Отговорите на партиите и коалициите ще бъдат публикувани по реда на тяхното получаване. Тази публикация съдържа отговорите на Коалиция ДЕСНИТЕ, които първи ни отговориха.
1. Според Вас, активни ли са българските граждани зад граница в националния живот?
– Да.
2. Временните Обществени съвети на българите в чужбина излязоха с обръщение към политическите партии и коалиции, участници в изборите на 5 октомври, и към кандидатите за народни представители. В обръщението се призовава партиите да направят конкретни послания към българските граждани и избиратели зад граница. Вие запознахте ли се с това обръщение?
– Да.
3. Смятате ли, че направихте достатъчно, за да вдигнете избирателната активност на българските граждани зад граница?
– Не.
4. Смятате ли, че естественият прираст сред диаспората, т.е. броят на родените в чужбина българчета, подобрява демографската картина в България?
– Да.
5. Смятате ли, че паричните преводи на българите в чужбина към България, изчислявани на стойност между 1 и 2 млрд., са жизнено важни за българската икономика?
– Да.
6. Запознати ли сте с Националната стратегия за българските граждани и историческите български общности по света, която бе обсъдена с представители на диаспората и бе приета от правителството преди няколко месеца?
– Да.
7. Ще работите и гласувате ли за създаване на нов, адекватен на съвременните условия Закон за българите в чужбина, въз основа на тази Национална стратегия за българските граждани и историческите български общности по света?
– Да.
8. В Националната стратегия, а и в Закона за българите в чужбина от 2000 г., са предвидени представителни органи на българите извън страната, които да изразяват легитимно техния глас на институционално ниво. В тази връзка, съгласни ли сте в следващите общонационални избори да бъдат проведени и избори за Обществени съвети към дипломатическите и консулските представителства на Република България, както и за Национален съвет на българите в чужбина?
– Да.
9. Избирателите в чужбина са лишени от опцията „преференция“ в кандидатски листи, а също така те не могат да гласуват за независими кандидати, както избирателите в страната. Справедливо ли е това според Вас?
– Не.
10. При последните обсъждания на изборния закон, от ГЕРБ предложиха на гласуване идеята за създаване на МИР „Чужбина“, която остана неприета. Ако бъдете избрани за депутати, ще гласувате ли в Народното събрание за създаване самостоятелен избирателен район, в който да се събира вотът на избирателите зад граница, за да знаят те за кого отиват техните гласове?
– Да.
11. Бихте ли подкрепили отпадането на забраната българските граждани, имащи и друго гражданство, да се кандидатират за народни представители? (Постановена в чл. 65 ал. 1 от Конституцията на Р. България.)
– Да.
12. Необходима ли е нова Конституция?
– Не. Промени в настоящата – да.
Допълнителни въпроси:
1. В анкетата първият въпрос бе: „Активни ли са българските граждани зад граница в националния живот?“ Аргументирайте се. Независимо дали смятате, че са активни или, че не са, кажете какви са причините за това.
– Българите в чужбина са избрали да търсят своята професионална и лична реализация в други държави, но следят активно живота в България и изразяват позиция за случващото се в Родината. Хората с позиция могат индиректно да влияят върху процесите в страната. Отделно от това, помагат на близките си тук, както и на общностите на локално и национално ниво – чрез дарения, обществени инициативи, доброволчество и т.н.
2. Потенциалните избиратели извън страната надхвърлят 600 000 души. Какви конкретни ангажименти, които да отговорят на проблемите и очакванията на диаспората, можете да предложите?
– Ще подобрим услугите на консулските служби, подпомагането на културните общности и ще намерим трайно решение на въпроса със здравните осигуровки.
3. По какви пътища стигате към своите избиратели, така че те да се мобилизират и да Ви подкрепят?
– Залагаме на лични срещи с избиратели и постоянни приемни на кандидатите за народни представители във всеки град – така отговорността за поетите ангажименти става персонална. Провеждаме активна кампания в интернет и социалните мрежи, за да стигнем до младите хора в България и до сънародниците ни в чужбина. Като млада формация в настоящия си вид, коалицията се обляга на ресурсите на партийните структури и на личностите от гражданската квота, като ги разширява и развива с нови комуникационни връзки и канали.
4. Според Вас, как ДПС успява да получи много избирателни гласове не само в Турция, а и на други места – имаме примерите на Ленкница (Полша) и на още много секции в Западна Европа?
– ДПС е партия, която е изградила и поддържа много добри и стабилни структури по места и работи активно с хората не само в предизборни периоди, което по-скоро демонстрира проблема в другите партии на българския политически проблем.
5. Отделили сте средства за политическа реклама в българските медии зад граница, и ако да, от какъв порядък са тези средства, в сравнение със средствата за медийната Ви кампания в България?
– Коалиция „Десните“ не разполага с огромните парични ресурси на субсидираните от държавата политически субекти. Затова залагаме основно на кампания в интернет и социалните мрежи, като достъпно средство за комуникация с разнородни (включително като локализация) целеви групи.
6. Вашето кратко послание към българите в чужбина.
– Ние сме хора с десни идеи, граждани – демократи, антикомунисти и свободни българи, готови да работят за развитието на страната ни. Ние сме истинската десница, която не се отклонява от ценностите и принципите на дясната идея, заради изгоди. Всички имаме своята политическа история и изпитан кураж да отстояваме убежденията си и да работим за промяна на обществото.
Ние нямаме зад себе си корпоративната мощ на олигархията, изборните машини за натиск и пазар на гласове, нито структурите за злоупотреба с политическо и икономическо влияние на ГЕРБ, БСП и ДПС. Имаме само дълбоката, искрена вяра, че можем с общите усилия на всички български граждани да осигурим достойно бъдеще на нашата Родина и на децата ни!
Обръщаме се към всички българи, които почтено изкарват хляба си в България и извън нея:
Да изчистим от властта политическите кукловоди и наследници им. Да реформираме образователната, здравната и пенсионната системи. Да променим правилата в правосъдната система, за да могат почтените магистрати да потърсят отговорност и да върнат справедливостта в живота ни. Да изградим такива механизми за контрол върху финансовата система и банките, които никога повече да не позволят користна злоупотреба с нашите данъци и спестявания. Да прочистим енергетиката и икономиката от корупционните схеми, за да станат конкурентни и неподвластни на геостратегически зависимости.
Време е за цялостна промяна на политическата система. Вярваме, че тя е възможна, защото е необходима! Нека помним, че това зависи от собствените ни решения и избор. Ние знаем какво и как трябва да се направи, правили сме го и можем отново да тръгнем напред. Застани до нас!
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Бел.ред.: За повече информация за изборите в чужбина вж. сборна тема Парламентарни избори ’2014
Впечетлението от тази анкета и послание е следното. На всички въпроси в анкетата е отговорено правилно. Посланието е типично за всяка една политическа сила в България в момента. За мен тук няма индивидуално отношение а просто един протоколен отговор.
„- Ще подобрим услугите на консулските служби, подпомагането на културните общности и ще намерим трайно решение на въпроса със здравните осигуровки.“
Добре, че никой не е седнал да чака на Вас за разрешаване проблема със здравните осигуровки, един от най-добрите индикатори относно това доколко една политическа (кандидат-парламентарна) сила е от ефективна полза за живущите навън милион-два-и-нагоре днешни български граждани. Ако имате с какво да се похвалите в практически смисъл, споделете (с „да“ или „не“). 😀 Дори кампанирането на начините за откачане се отметна от самите БГ диаспори и техните медии, както и БГ медии. На Ваше място, ако позвоволите, при крайно символичния Ви пряк електорат поединично не бих отсвирвала дори 10 потенциални гласа отвън, а да не говорим, че най-големите евро-диаспори са на 100 евро по въздуха път от Вас за пряк interaction. Успех в неделя!
Нетипичен и смел отговор на въпроса за ДПС.
Отговорите с „да“ и „не“ щяха да спечелят , ако бяха развити. Но така пък имат предимството да са недвусмислени.
Лила, вярно си забелязала, че пропуснахме да им зададем този въпрос за онлайн гласуването, но която партия мисли за българите в чужбина, би могла да спомене мнението си за интернет вота, отговаряйки на въпроса:
2. Потенциалните избиратели извън страната надхвърлят 600 000 души. Какви конкретни ангажименти, които да отговорят на проблемите и очакванията на диаспората, можете да предложите?
Моля под текста, който им е изпратен вече, добавете и жизненоважния въпрос за гласуването онлайн и КОГА ще го приемат – краен срок.
Отговора могат да добавят най-отдолу към свободния текст на изявлението си.
Благодаря.