Нови протести срещу проучванията и добива на шистов, въглищен и тайт газ в България се организират днес в София, Пловдив и Варна. Протестите са под надслов „Срещу проучванията и добива на шистов, въглищен и тайт газ в България“ и тяхната цел е предизвикване на реални законодателни, административни и технологични мерки за прилагане на приетата през 2012 г. безсрочна забрана за използване на технологията хидравлично разбиване на територията и акваторията на страната.
Екоактивистите, ангажирани в тези протести, се борят за чиста вода, земя и атмосфера, чието запазване смятат застрашено от продължаващото раздаване на разрешителни за проучване и експлоатация на неконвенционални изкопаеми горива на територията на България. Те са обезпокоени и от това, че не са разработени необходимите механизми за спазване на безсрочната забрана за прилагане на фракинг при проучването и добива на подземни богатства.
С протестите си те целят и да информират гражданите на страната, че добивът на въглищен, тайт шистов газ, газови хидранти в Черно море и подземната въглищна газификация, са неизменно обвързани с фракинг. Което означава, че разрешенията за проучване и добив на тези изкопаеми горива влизат в разрез с действащия в момента мораториум.
Протестиращите смятат, че от две години, след гласуването на мораториума, в България се правят само опити за неговото сваляне и/или заобикаляне, и никакъв адекватен мониторинг, проверки и контрол от страна на министерствата, пряко ангажирани в тази област, а именно Министерството на околната среда и водите и Министерството на икономиката и енергетиката.
Екоактивистите са обезпокоени и от това, че според тях в тези министерства има „специалисти“, които не различават новите технологии и, че почти никой от тези облечени с власт служители не е стъпвал на сонда за шистов газ, извън организирани „туристически посещения“ от чужди посолства.
Затова пък са били издадени разрешения на доста компании – „Овъргаз“, „Парк Плейс Енержи Корп.“, „Русгеоком“, „Дайрект Петролиум“, ПД „Нефт“ и други, които в сайтовете си, както и на фондовата борса оповестяват, че търсят и искат да добиват чрез нековнеционални методи, а в заявленията си пред българските институции вписват просто търсене на нефт и газ.
Според сведения на еколозите, в резултат от проучвания, които вече са били осъществени, е регистрирано изчезване на водата в Плевенско, точно до сондажа, за който случай институциите също мълчат. Не са били предприели и никакви действия във връзка с трансграничния проблем с Румъния. А мораториумът в България постоянно е атакуван от лобистите за проучване и добив на шистов и на въглищен газ. „Ние приемаме това като война с българския народ!“ – заявяват пред български медии организаторите на протестите.
–––––––––––––––––
В различни групи във Фейсбук е публикувана информация за маршрутите на тези протести.
София:
24/09/2014, 18:00, Паметника на Патриарх Евтимий между бул. „Патриарх Евтимий“ и ул. „Граф Игнатиев“
Маршрут: по ул. „Граф Игнатиев“ до площад „П.Р.Славейков“ и ул. „Уилям Гладстон“ No67 (Министерство на околната среда и водите) –
площад „П.Р.Славейков“ – ул. „Г.С.Раковски“ до кръстовището с ул. „Славянска“ (Министерство на икономиката и енергетиката) –
Крайна точка: кръстовището на ул.“Г.С.Раковски“ и ул. „Славянска“
https://www.facebook.com/events/344845489010429/
Пловдив:
24/09/2014, 18:00, площад „Стефан Стамболов“ – на „копчетата“ пред общината
Маршрут: по ул. „Княз Александър I“ – до Джумаята – и обратно. Крайна точка: площад „Централен“
https://www.facebook.com/events/682191151859029/
Варна:
24/09/2014 18 часа на Козирката с/у Катедралата
https://www.facebook.com/events/1708477086043330/
Ако искате да водите война едни срещу други, да водите война едни екозащитници срещу други, по стария болестен принцип „Кой е по-велик“, който за много неща и в много сфери се наблюдава, до никъде няма да стигнете.
Трябва да си признавате постиженията едни на други, а не обратното. Ако се водите от собственото си его, когато работите за някаква обществена кауза, каузата ще се провали. Моля не използвайте трибуната на Еврочикаго, за да давате глас на подобни ежби и неуважения към приносите на други хора.
Тук изниква едни голям въпрос! Къде са били по това време, когато се е обявявало разширението на площта на „Русгеоком БГ“АД, обнародвано в ДВ.БР.1 ОТ 04.01.2013 г., защо не са обжалвали в 14 дневния срок всичките екологични НПО-та в България, къде са били ПП“Зелените“ и Мариана Христова по това време, а сега когато започна кампанията срещу Парк плейс енерджи корп. ИЗВЕДНЪЖ СЕ СЕТИХА, ЧЕ НЕ БИЛИ САМО ТЕ?-http://www.balchik.bg/bg/infopage/1273-22012013-%D0%B3-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%E2%80%9E%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B3%D0%B5%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC-%D0%B1%D0%B3%D0%B0%D0%B4-%D0%B7%D0%B0
„Мораториумът у нас не е само върху фракинга, а върху всяка технология, която използва вода с отрови и пълнители под голямо налягане с цел да отвори нови пукнатини или да разшири стари. В тази забрана се включват всички други технологии, за които напоследък се обяснява, че са безопасни – метан от въглищни легла, тайп газ и подземна въглищна газификация“, обясни пред журналисти Мариана Христова. Тя бе категорична, че макар непосредствената причина за недоволството да е разрешението, дадено от служебния кабинет на „Парк Плейс Енерджи“, не става въпрос за едно единствено разрешение. „Става дума и за „Овъргаз“, „Русгеоком“, „Дайрект Петролиум“, „Проучвания и добив на нефт и газ“ – всички фирми вадят едно и също разрешение за нефт и газ, но никой след това не може да контролира как и с каква технология работят тези фирми“.
http://news.bgnes.com/view/1188624