Ректор на университет: „Бесарабските българи не ми носят печалба, а само престиж не ми трябва“
Преди 9 години към Техническия университет в гр. Габрово е създаден Департамент за езиково и специализирано обучение /ДЕСО/, чиято база е важна за обучението по български език на младежи от историческата диаспора. Образователната дейност на етнически българи в този департамент се осъществява съобразно Постановление на Министерски съвет № 103 от 1993 г., което касае, както пише и в неговия чл. 1, „образователна дейност на Р. България спрямо чуждестранни граждани и лица без гражданство, които са от българска народност и живеят поотделно или в български общности в чужбина“. Групите за такова обучение се финансират от Министерството на образованието и науката, а преподавателите по езикова практика на българи от диаспората в този Департамент получават, или поне досега са получавали, заплатите си от Техническия университет, към който е създаден Департаментът.
Неотдавна обаче възможността на групи от етнически българи от Румъния, Молдова, Украйна и пр. да отиват на езикова практика в Департамента за езиково и специализирано обучение в Габрово, е била поставена под въпрос или направо застрашена. Преподавателки от този Департамент, които са добре познати на българските общности в Украйна, Молдова, Румъния, са били уведомени от ректора на Техническия университет, проф. Райчо Иларионов, че ще бъдат освободени. Причините за това изглежда са прозаично финансови.
Парите, които държавата отпуска по споменатото постановление № 103 от 1993 г. за обучение на българи от диаспората, не влизат в касата на университета. А сумата за възнагражденията на двете преподавателки, която едва ли е значителна, ще бъде пренасочена изглежда към други преподаватели, по чуждоезиково обучение, от Департамента. Които обаче едва ли ще се занимават с езикови практики на групи, идващи от историческата диаспора, защото едни нямат точно тази квалификация, а други може да нямат и желание.
Според Росица Николова, делегиран преподавател по български език и литература към Украино-българския лицей в гр. Приморск, Запорожка област, Украйна, базата за езикови практики на българи от историческата диаспора в Департамента за езиково и специализирано обучение в Габрово е в момента най-добрата в България. Имало подобни дейности и в София и Варна, но те едвам мъждукали.
Г-жа Николова, която е разтревожена от това, че ученици от лицея в Приморск, в който преподава, както и други българи от историческата диаспора, няма да могат вече да отиват на езикови практики в базата в Габрово, е написала и ни изпрати и текст, в който разказва за проблема. Тя ще изпрати и специално писмо до българското Министерство на образованието и науката, за да сезира тази институция за проблема, възникнал в Департамента за езиково и специализирано обучение в Габрово, във връзка с езиковите практики на българи от Украйна, Молдова, Румъния и пр. Тя е притеснена от това, че на тези българи е било погледнато само от гледна точка на неносещи печалба за Университета в Габрово. И понеже не носят печалба, макар че и разходи особени не носят, ректорът на един български университет е решил да освободи преподавателките, които са ги обучавали, уведомявайки ги, че бесарабските българи не му носят печалба, а само престиж не му трябвал.
Ето и текстът, който г-жа Николова ни изпрати.
–––––––––––––––––––––––––––––-
Департаментът за езиково и специализирано обучение /ДЕСО/ към Техническия университет – гр. Габрово е създаден през 2005 г. и една от неговите дейности съдържа следните параметри (както пише и в сайта на института):
„II Направление „Обучение и специализация на българи от чужбина“:
1. Организира посрещането, настаняването и обучението на нашите сънародници от чужбина по ПМС №103/1993 г. и провеждането на педагогическа практика на студентите в училищата на Габрово и областта.
……
3. Изпълнява отделна програма за всеки отделен курс.
4. Закупува и осигурява чрез дарителство литература, необходима на студентите, културните дейци и българските общности зад граница.
……
6. Поддържа контакти с представителите на българските общности в чужбина.
7. Организира научни сесии, конференции и кръгли маси по проблемите на българите в чужбина.“
Дълги години с това се занимават преподавателите в този департамент Силвия Ангелова и Лалка Денчева. Познават ги навсякъде в Румъния, Молдова и Украйна, защото групите започват своите езикови практики от ранна пролет и завършват късно през есента. Учениците и преподавателите от Украинско-българския лицей в град Приморск, Запорожка област, почти всяка година (още от създаването на лицея) са част от голямото семейство на стажуващите в Техническия университет в Габрово. Тези езикови практики са важен елемент от международната дейност на училището, което през учебната 2013-2014 година получи златен медал на една от най-високо рейтинговите изложби в Киев на съвременни учебни заведения, именно за международната си дейност.
Пътуванията до България са известни в цяла Таврия и са една изключителна реклама за страната ни – създава се стабилно българско лоби, за което свидетелстват и множеството желаещи да получат висше образование в България.
Преди няколко дена се получи тревожно съобщение от Силвия Ангелова, която съобщава за намерението на ректора на университета Райчо Иларионов да редуцира тази дейност, като мотивацията е следната (цитирам изпратеното съобщение): „Бесарабските българи не ми носят печалба, а само престиж не ми трябва.“
Има и други подробности, но тях ще ги спестя, като факти от частен разговор. Проблемът е в това, че не всичко е пари на този свят, особено когато става въпрос за народополезна дейност. И такива изказвания и стъпки са недопустими, тъй като работата на ДЕСО – Габрово е на изключително ниво. Именно тя дава на нашите сънародници зад граница усещането,че Майка България не ги е забравила, че тя се грижи за тях. Изключителен принос всичко да е така, както вече споменах, имат и преподавателите Силвия Ангелова и Лалка Денчева.
Може би широката българска общественост в страната и зад граница би могла да защити от разрушаване нещо изключително нужно за формиране и поддържане на българското самосъзнание сред нашите сънародници в чужбина и особено сред старите български диаспори.
Росица Николова,
делегиран преподавател по български език и литература в Украинско-българския лицей в Приморск, Украйна
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––