След откриването на Десетата световна среща на българските медии в Централния военен клуб в София, от български президент, който припомни в речта си за първия български вестник – „Български орел“, създаден от Иван Богоров в емиграция в далечната 1846 г., и след кратък виеозапис от пиеса за Стефан Стамболов, с който се откри срещата, продължена с монолога на Стамболов на живо от актьора Христо Мутафчиев, официалната част по откриването бе завършена с красиво класическо изпълнение на цигулка.
Президентът Росен Плевнелиев каза, тръгвайки се от Централния военен клуб, запитан от наш представител за неговото мнение за създаването на МИР – Чужбина, че той е за създаването на такъв отделен избирателен район и, че като човек, който сам е бил емигрант, разбира и подкрепя инициативи, дошли от представители на диаспората.
По-късно, в пресклуба на БТА бе открит първия панел на срещата, който бе посветен на Стратегията за българите в чужбина. За родолюбието в глобалния свят, както и за ролята си в процеса на създаването на тази стратегия, минала през различни етапи и срещи, говори вицепрезидентът Маргарита Попова. След говориха представителите на ДАБЧ, които акцентираха върху някои от разделите и главите на стратегията. Към края на панела думата бе дадена и на представител на нашето издание, което се постара да разкаже накратко за ролята на Временните обществени съвети, създадени от самоорганизирали се български емигранти от различни точки на света, в процеса на създаването на Стратегията на българите в чужбина, както и за промените в Изборния кодекс, които облекчиха условията за гласуване зад граница при последните избори.
За ролята на българските медии зад граница, които поддържат всеки по собствените си сили българската култура и език в различни страни по света, за съжаление в спомената Стратегия за българите зад граница, която беше тема на първия панел, има само едно-две изречения. Върху това се опита да привлече вниманието на вицепрезидента Попова и на представителите на ДАБЧ Максим Божилов от излизащото в Канада издание „Български хоризонти“.
Във вторият панел, който беше посветен за изборния процес зад граница, представители на различни емигрантски медии разказаха свои впечатления за гласуването в страните, в които живеят. Модератори на тази среща бяха няколко представители на български медии зад граница. Освен с разкази за това как е протекъл изборния процес в Гърция, в Хърватска, в някои градове в САЩ, в Канада и в други страни, във втория панел бяха представени и презентации. Както и видеозапис, съдържащ кадри от гласуването в САЩ на последните избори и интервюта с български избиратели зад океана.
Утре срещата ще продължи в един български град, който се намира зад граница и се явява също домакин на 10-тата среща. Това е напиращият се съвсем близо до Кюстендил, но на територията на друга държава, Босилеград. Изложба за това българско градче, за неговата история, за съвременните културни събития, които се организират в него – като например Босилеградския Великденски фестивал, както и за родените в този край бележити българи, откри още преди началото на работната програма на срещата в сградата на БТА Александър Димитров от босилеградското сдружение „Глас“.
.
ОЩЕ АКЦЕНТИ ОТ ПЪРВИЯ ДЕН НА ДЕСЕТАТА СРЕЩА
Росен Плевнелиев, президент на Р. България:
„За да изпълни задачите си, журналистиката трябва да бъде независима и свободна“ – това заяви Росен Плевнелиев при откриването на Десетата световна среща. Във връзка с основната тема на форума държавният глава коментира, че в глобализиращия се свят родолюбието не е равнозначно на паническа враждебност към другите нации или неприязън към различните. „Родолюбието в глобализиращия се свят върви ръка в ръка с толерантността“, подчерта той.
Маргарита Попова, вицепрезидент:
“Всички общо държаха много да имат свое Национално представителство тук, в страната. Да имат свой Изпълнителен съвет. Да бъдат разписани процедури как ще се работи с националното правителство след изработване на Стратегията.”
Максим Минчев, генерален директор на БТА:
„Когато преди 10 години в София се събрахме за първата среща, едва ли сме били толкова големи оптимисти, че ще има и 10-та среща, не сме и очаквали, че този проект във времето ще се развива и ще стигне до такъв етап, че всички ще се нуждаем от него.“ Г-н Минчев отбеляза също, че ако преди 10 години българските медии зад граница са били около 80, сега те са над 150.
Държавна агенция за българите в чужбина (ДАБЧ):
Парите за Стратегията ще дойдат с приемането на новия държавен бюджет, посочиха от Агенцията. Не стана ясно обаче колко точно средства ще бъдат отделени.
Петранка Стаматова, собственик на електронното издание ЕвроЧикаго (САЩ):
„За нас, живеещите извън страната, е много важно да се чувстваме част от България“ – каза г-жа Стаматова в интервю на БТА. Тук може да чуете цялото й изказване.
Максим Божилов, в. “Български хоризонти”:
“Много от българските медии в чужбина изпитват, повечето изпитват финансови трудности. Ако няма участието и на българската държава, ние пак ще се справим, но ще имаме по-малък ефект.”
.