Сагата с поискания и много пъти отказван достъп до информация за условията на договорите, при които са сключени т.нар. златни концесии в България, стигна до Върховния административен съд.
Кампанията за достъп до информация бе започната първоначално от един граждански активист, Роман Кендеров, към когото по-късно се присъединиха стотици други граждани – от различни градове и села в страната и от чужбина. Те подадоха индивидуални молби за достъп до информация за т.нар. златни концесии по ЗДОИ. Тези молби за достъп бяха отхвърлени и продължават да се отхвърлят. Част от подалите молби за достъп пуснаха жалби за отказа на Министерски съвет да предостави тази обществено значима информация.
По девет от подадени жалби във връзка с отказа за достъп до информация има вече решения на Административен съд – София град – и все положителни. Тези решения на Софийския административен съд са обжалвани от Министерски съвет пред Върховния административен съд.
На 3-ти ноември тази година човекът, който започна инициативата за достъп до информация за т.нар. златни концесии, Роман Кендеров, ще се яви на дело във ВАС. По този повод хората, които са заедно с него в тази кампания, призовават гражданите, на които тази кауза не е безразлична и които имат възможност, да я подкрепят с присъствието си пред сградата на Върховния административен съд на 3 ноември от 11 часа местно време.
Призив за това е отправен в група във Фейсбук, ангажирана с тази кауза, който може да се види по-долу.
Един българин бе принуден да застане пред Върховния административен съд.
Делото е на 3-ти ноември в 11 часа. Зала 3.
София, бул.“Александър Стамболийски“ 18.
Приятели, това е човекът, който сам-самичък започна цялата тази инициатива за изискване от Министерския съвет на договорите за златните концесии. Роман Кендеров.
Сагата можете да прочетете в описанието на събитието: https://www.facebook.com/events/430280900439184/
По-важното е, че Министерският съвет отказа на над 850 българи (и продължава да отказва, тъй като сънародници от цял свят продължават да пращат писма с искане за разкриване на договорите).
Над 20 дела заведоха част от българите. И продължават да завеждат.
Девет вече са решени – и всичките са победни!
Но не. Това не е достатъчно за администрацията.
Тя обжалва всяко от съдебните решения и го праща във Върховния съд… Със смешни, изсмукани от пръстите, неиздържани мотиви.
На какво Ви прилича това?
Можем да спрем да сме мишлета, сврени в ъгъла. И да вкусим от свободата сами да избираме какво да преглъщаме и какво не.
Силни сме, когато го осъзнаем.
Сърнела Воденичарова,
Фейсбук група „Долу ръцете от българската земя“