Специални лекции, документален филм, изложба и коктейл за Спасяването на българските евреи през 1943 г. в залата на една от най-авторитетните еврейски организации в света, „Саймън Уайзентал“, в Музея на Толерантността в Лос Анжелис
.
Евгени Веселинов*, Вulgarica.com
През изминалия уикенд Лос Анджелис преживя едно неочаквано събитие – представянето на Спасението на Българските евреи и важни моменти от историята на България, под наслов „Трудният избор, който води до промяна – Съдбата на Българските евреи 1943″. Лекции на експерти, прожекцията на документален филм, изложба и коктейл продължиха близо три часа в залата на една от най-авторитетните еврейски организации в света, „Саймън Уайзентал“, в Музея на толерантността. Водещ лектор бе г-н Давид (Дико) Леви, който бе пристигнал от България като представител на родната фондация „Българска памет“, благодарение на която събитието най-вече стана възможно, поела изцяло финансирането. Организацията е учредена от българския лекар, бизнесмен и филантроп д-р Милен Врабевски през 2007 г., с цел осъществяване на съвременната идея за национална наша идентичност, а той самият е член и на Глобалната инициатива на Бил Клинтън.
Лекцията на Давид Леви бе на фона на документални фотоси от събитията през онази фатална и смъртоносна за милиони евреи по света 1943 година, но не и за техните събратя в България. Той отбеляза и важни моменти от историята на България, които са оказали огромно решаващо значение за Европа и света, и най-вече за спиране на разпространението на радикалния ислям. В своята презентация г-н Леви почерта далечната 718 година, когато българският владетел Тервел е спрял нахлуването на Ислямския Халифат в Западна Европа, като зададе риторичният въпрос – „Не ви ли звучи познато това име и ситуация сега, след близо 14 века?“, каза Давид Леви. (бел.ред.: Лекторът направи аналогия и визира сегашната, с подобно име, Ислямска Държава, която международна коалиция, водена от САЩ, се опитва да спре.)
Проектът за представянето на събитията от 1943 г. е на Държавна агенция „Архиви“, и лично на нейния зам. председател; г-н Върбан Тодоров бе другият лектор. Инициативата възниква преди две години в Агенция „Архиви“, по повод честването на 70-годишнината от Холокоста, когато заедно с фондация „Българска памет“ започват съвместни международни прояви, като първата е през миналата година в Тел Авив, Израел.
„Самото събитие е празник не само за българската общност, но и за еврейската тук в Ел Ей, въобще в САЩ. Следващото представяне на този високо хуманен и световен уникален случай, именно български, е следващата седмица в Сан Франциско, а плановете са да продължим в САЩ, като напролет очакваме потвърждение и за Чикаго, Вашингтон и Ню Йорк“ – сподели Върбан Тодоров пред изложените 37 специално изработени постери.
„Постерите ще останат тук и ще може да се излагат и на други места“ – добави Калин Крумов, един от местните помощници в Ел Ей, който познаваме от социална група „Махалата“ в интернет. Крумов бе и човекът, който представяше изказващите се на трибуната в Музея на Толерантността, както и организацията по разполагането и събирането на уникалните фотоси, изработени и доставени от Агенция Архиви.
Близо 200 души бяха дошли да чуят тази част от световната история, в която България е записала своето достойно име. Това показват данните на охраната, които бяха потвърдени от Давид Леви. Българите в залата бяха по-малката част от присъстващите.
„50 милиона загиват през Втората световна война, 6 милиона евреи намират смъртта си по това време. Но много малко хора знаят, че по времето, когато България е съюзник на Фашистка Германия, хората, народът и много влиятелни личности застават против депортирането на евреи. Респективно също така много хора не знаят, но исторически факт също е и това, че България не се подчинява на решенията на Конференцията във Ванзее през 1942 г. за елиминирането на 11 милиона евреи в Европа, включително 48,000 в България“ – добави Тодоров.
„Това е единствената държава, която открито се е противопоставила на Нацистка Германия. И така нито един един евреин от България не е изпратен в концентрационен лагер. Третият важен исторически факт, също почти неизвестен по света е, че България е единствената Европейска държава, в която еврейското население се е увеличило по време на Втората световна война“ – разказа Върбан Тодоров.
Много силно впечатление на присъстващите направи документалният филм „Спасението 1943-та“ на режисьора Мирослав Гайдошек и консултанта Иванка Гезенко от Агенция „Архиви“.
Специални обръщения към присъстващите направиха ръководители от консулските служби на Израел и България в Ел Ей, г-жа Дана Ерлих и Марин Димитров, който бе придружен и от Вера Шатилова.
„Ние винаги трябва да помним онези трудни събития от историята, които са довели до значителни промени“ – каза г-жа Ерлих. „И ние забравяме да отбелязваме, да празнуваме важни събития през годините“ – добави консул Дана Ерлих.
„Българският народ, както и Българската Православна Църква, успяват да спасят 48,000 еврейски братя. Нека това събитие днес да ни напомни, че трагедията през онези години никога да не се повтори“ – бяха думите на Димитров, генерален консул на Р. България, които предизвикаха бурни ръкопляскания.
На срещата в „Града на Ангелите“ присъстваха десетки евреи, оцелели от Холокоста, и живеещи в Съединените щати, между които и Маир Мешулам от Кюстендил, който през 1943 г. е бил едва 15-годишен.
„Помня всичко много добре. Беше един много труден период за нас – живеехме в страх и неизвестност. 9 март аз считам за свой втори рожден ден“ – сподели бай Маир. „Ще Ви разкажа интересни случки за дните тогава, по-специално за Кюстендил, които не са се появявали в пресата и в книгите“ – допълни 86-годишният Маир Меулам, който гостува на семейството на дъщеря му Изабела (Бела) и д-р Димитър (Дико) Арнаудови, живеещи от години в Ел Ей.
Българската Православна Църква, която е добре известно е оказала голямо влияние за спирането на екстрадирането на български евреи по време на Втората световна война, също не бе забравена във всяко едно представяне в Музея на Толерантността в най-големия град на щата Калифорния. От рано поканеният свещеник от БПЦ „Св. Георги“ в Ел Ей Отец Петко Еленкин бе сред официалните гости на първия ред в залата.
От Израел специален гост бе Рина Бакалова, председател на Българския Културен център в Тел Авив, в който се помещава и Българското училище за деца от 1-ви до 4-ти клас, носещо името „Патриарх Кирил“, придружена от съпруга й Илия.
Интерес към събитията от 1943 година проявиха и представители на Холивуд, между които нашите актьори Николай Стоилов и Антон Касабов. Повечето от българите, които уважиха събитието, бяха млади хора, сред които наши аниматори от Дисни, инженери от НАСА, лекари от Калифорнийския университет, бизнесмени.
След официалната част във фоайето на Музея на Толерантността, където бе изложбата, бе даден коктейл, на който гостите можаха да опитат вкусни еврейски ястия, под звуците на класическа музика в изпълнение на струнен квартет.
.
НИКОЙ ДА НЕ ЗАБРАВЯ
Събитието в Ел Ей приличаше на едно „спасяване“ на евреите в „Града на Ангелите“, но не от най-страшното – смъртта, както през 1943 г. в България, а от собственото им непознаване на части от световната история. Едно достойно напомняне за един достоен народ – Българския, който е спасил друг един – еврейския, макар и не целия. Над 48 000 български евреи са спасени, а сега те наброяват между 2000 и 4000, което означава, че най-малко между 150 000 и 200 000 евреи от български произход са пръснати по света, и най-вече в САЩ. Които съществуват благодарение на едно „юнашко племе“, до голяма степен незаслужено забравено. Никой не дири сметка или да търси келепир от тази работа, а само признание и уважение. Но най-вече ДА НЕ СЕ ЗАБРАВЯ. Така, както самите евреи адски много държат на своята история, от която обаче, СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ЕВРЕИ Е ЕДИН ОТ НАЙ-СВЕТЛИТЕ ИМ ЛЪЧИ. Който НЕ бива да загасне никога!
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Евгени Веселинов е автор и на снимките и видеоматериалите. Заглавието е на Еврочикаго.