Управлението на Барак Обама доведе до сериозна победа за Републиканската партия, която пое контрола над Сената, след като има мнозинство и в Камарата на представителите.
Републиканският сенат ще има значителна власт по бюджетните въпроси и способност да блокира номинираните от Обама кандидати за ключови постове. Освен това той ще постави партията в добра позиция за президентските избори през 2016 година.
Преди изборите основните най-важни въпроси бяха:
Who ends up with majority control of the U.S. Senate?
Does the Democratic Party reduce the Republican U.S. House majority?
Who controls state governments?
How many state legislative chambers will change hands?
What will happen to the governors elected in the 2010 Tea Party wave?
What statewide ballot measures are approved?
What happens to state supreme courts and the balance of power?
.
Ето и отговорите за Илинойс в илюстрации от „Ню Йорк Таймс“
Senate: Senator Richard J. Durbin is re-elected, defeating Jim Oberweis.
.
Governor: Bruce Rauner has been called the winner of the race.
.
Ballot Measures
Amend Constitution to prohibit any law that disproportionately affects the rights of citizens to vote based on personal characteristics? (Yes)
Advise the Legislature to raise minimum wage to $10 in 2015? (Yes)
Advise the Legislature to require health insurance plans that cover prescription drugs to include contraception? (Yes)
Advise the Legislature to increase the tax on incomes over $1 million by 3 percent, with revenue allocated for schools? (Yes)
.
.
Attorney General: Lisa Madigan
Secretary of State: Jesse White
Comptroller: Judy Baar Topinka
Treasurer: Tom Cross
И накрая победата на Републиканската партия дори и преди завършване на преброяванията.
Американската карта вече е оцветена в червено след междинните избори. В Съединените щати обаче червеното е цветът на Републиканската партия и изобщо на десницата във всичките ѝ разновидности – политически, икономически, социални, сексуални. Именно тази десница постигна забележителен изборен успех, запазвайки контрола върху Камарата на представителите и отнемайки на демократите мнозинството в Сената.
Причината за тази победа се корени не толкова в привлекателните и убедителни послания на републиканците, нито в харизматичните им представители – такива просто няма. Републиканците победиха най-вече заради огромното разочарование, което предизвиква водената от Барак Обама политика. Президентът, с когото не само много американци, но и хора по целия свят, свързваха една коренно различна външна и вътрешна политика на Вашингтон, се оказа не много по-различен от предшественика си Буш-младши. Независимо от прословутата здравна реформа и всички обещания за подобряване живота на обикновените американци, администрацията на Обама си остана все същият защитник преди всичко на интересите на гигантските корпорации. В международен план Съединените щати продължиха да затъват все по-дълбоко в тресавището на Близкия Изток, а инспирираната от службите им Арабска пролет се оказа най-доброто средство за възхода на крайните ислямистки партии и движения. Ето защо няма никаква изненада във факта, че личният рейтинг на Обама се срина до най-ниското си ниво от избирането му за президент. Също толкова естествено беше поведението на американския президент по време на настоящата предизборна кампания. Той гледаше да се появява възможно по-рядко на предизборните мероприятия, следвайки древния лекарски принцип: „Не вреди!“ Въпреки тази президентска въздържаност избирателите решиха строго да накажат партията му.
Разбира се, републиканското мнозинство в Сената и Камарата на представителите съвсем не означава, че оттук нататък единствено представителите на Великата стара партия ще определят политиката на Вашингтон. Независимо от факта, че президентът Обама вече е „куца патица“, той има достатъчно лостове за влияние, а и историята е показала, че мнозинството в Конгреса съвсем не е гаранция за успех и на президентските избори. Така че еуфорията в републиканския лагер е твърде преждевременна. Ако продължат да се уповават на старите неолиберални мантри за „по-малко държава“ и „повече пазар“, именно републиканците ще са тези, които ще изядат следващите шамари от избирателите.
Hарастващото неравенство в богатството и приходите, което се е увеличило по време на рецесията, подхранва повсеместно недоволство от демократите, казват икономистите.
Републиканците побързаха да заявят, че политиката на Обама е попречила на по-стабилното възстановяване.
“Милиони от нашите съседи остават без работа. Тези, които имат работа, се притесняват постоянно за бъдещето”, заяви сенаторът Мич Макконъл, лидер на републиканското малцинство в Сената в радиообръщение в събота.
Не само че 95 на сто от повишаването на доходите по време на възстановяването е облагодетелствало най-богатия 1 процент от населението, а и доходите на средната класа са в стагнация или дори са спаднали спрямо равнището си от 1999 г., показват анализите на икономистите Емануел Саез и Томас Пикети, както и на клонящия към лявата част на политическия спектър Център за американски прогрес, мозъчен тръст във Вашингтон.
Средното богатство на всички домакинства, освен 10-те процента най-богати, е спаднало от 130 хиляди долара през 2006 г. до 85 хиляди долара през 2009 г. а през 2012 г. е спаднало още до 83 хиляди долара според проучването на потребителските приходи на Управлението за федерален резерв.
Данните подчертават мрачния факт, който притеснява икономисти и дори председателката на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ Джанет Йелън: много хора са се отказали да търсят работа и не са включени в списъка на безработните, а други са се върнали към по-нископлатена работа или работа на непълен работен ден, която изисква по-малки умения.
“Гласоподавателите, които все още се притесняват за икономиката, са склонни да се съсредоточават не върху успехите на икономиката, а върху това какво тя не прави за тях”, пише Е. (Юджин) Дайън-младши във в. “Вашингтон пост”.
Според проучване на Галъп от средата на октомври, в което са участвали около хиляда респонденти, 88 на сто смятат икономиката за основния въпрос на междинните избори, следвани от 86 на сто, за които това е достъпът до добри работни места.
В споменатото проучване 50 на сто са вярвали, че републиканците могат да се справят по-добре с тези проблеми, а само 39 на сто са посочили демократите.
БТА