Български поклонници почетоха паметта на цар Самуил пред гроба му на остров Св. Ахил в Малкото Преспанско езеро. Народната певица Гуна Иванова разплака присъстващите с песен за великия български владетел.
С поклонение пред гроба на цар Самуил (997-1014 г.) на остров „Св. Ахил“ в Малкото Преспанско езеро, днешна Гърция, български общинари, археолози, хора на изкуството и бизнеса, журналисти и представители на патриотични сдружения отбелязаха 1000 години от драматичната смърт на големия български владетел.
Голямата ни певица Гуна Иванова разплака поклонниците с песен за царя, който през 986 г. печели една от най-големите военни победи в българската история: след продължителна обсада превзема Лариса – централния град на Тесалия, и пренася мощите на Св. Ахил, почитан като небесен покровител на областта, на острова в Малкото Преспанско езеро, където е имал резиденция. Тук цар Самуил построява голяма патриаршеска църква, наречена „Св. Ахил“, и полага в нея мощите на светеца. Гробът на българския цар е открит от гръцкия археолог проф. Николаос Мицопулос през 1969 г., а днес тленните останки на владетеля се съхраняват в Музея на византийската култура в Солун.
След като поднесоха цветя и запалиха свещ пред саркофага в базиликата „Св. Ахил”, където е и гробът на първородния царски син Гаврил Радомир (1014-1015 г.), дошлите да почетат паметта на цар Самуил развяха националния флаг и получиха свидетелства за поклонници от председателя на Общински съвет – Мездра Делян Дамяновски. По време на поклонението в огражденията на базиликата дойдоха гръцки полицаи, които настояха българския флаг да бъде прибран.
В тридневната експедиция по стъпките на цар Самуил поеха археологът от Регионален исторически музей – Враца Георги Ганецовски, зам.-председателят на Областния комитет на ВМРО – Враца Красимир Тодоров, народната певица Гуна Иванова, журналистката Патриция Кирилова, (председател на сдружение „Велика Болгариа”), Татяна Немска, Цвете Борисова (председател на сдружение „Български будители”) и други. Те посетиха някогашния български град Костур (дн. Кастория, Гърция), където има три запазени средновековни български черкви. И бяха горещо посрещнати от нашенци в старинния град Горица (дн. Корча, Албания) и в село Бобощица, където запалиха свещи в две средновековни български черкви в запуснатия манастирски комплекс „Св. Никола”.
В Охрид срещите със сънародници, запазили българския дух, продължиха. Една от тях беше с Люпчо Куртелов, председател на сдружението за толерантност и сътрудничество „Хоризонти”, който е потомък на видния възрожденски просветител, книжовник и фолклорист Димитър Миладинов (1810-1862). Експедицията премина и през гробницата-музей на Филип II Македонски във Вергина и базиликата „Св. Димитър” в Солун, в която се намират мощите на св. влмч. Димитрий Мироточиви.
Филм за поклонническата експедиция, посветен на годишнината от кончината на цар Самуил, ще бъде представен в София от Патриция Кирилова.
Текст и снимки:
Патриция Кирилова