През последните дни слушам по медиите, а и чета за проблема в пенсионната реформа и колко лошо е ако се прехвърлят парите в НОИ, или колко лошо е ако са в частни фондове.
Защо всички, които се изказват компетентно, не започнат с основата на проблема? Вместо да се разрови проблемът и от фактите да се търси решение, ние гледаме по медиите как човекът с картончето на ДС Каролев и неосъзнатият Пламен Димитров се карат в ефир.
Но така и не се разбира за какво се карат – ясно е, че, както обикновено, това се случва за „едни пари“. От този скандал се разбира само едно: тези, които се карат толкова много, са лично заинтересовани от факта, че парите са в НОИ или в частни фондове, и със сигурност изобщо не ги интересува пенсията на редовия работник. В този ред на мисли е добре личности като Каролев например, да декларират имат ли личен интерес от частните фондове или не? Защото май директно, чрез поставени лица, същите може да са пряко заинтересовани от пълненето на частните фондове, които след време да бъдат фалирани, по примера на КТБ.
Проблемът според мен е следният:
По време на социализма до 1989 г., винаги, когато на властта са й трябвали пари, те са взимани от пенсионния фонд. Последното голямо взимане (крадене) е по време на строителството на НДК, а най-последното са парите за паметника пред НДК. Всичко това е построено с парите на работниците, които всеки месец са си внасяли вноската си за пенсия. Така през 1990 г. в пенсионния фонд вече няма пари, но всички, които се пенсионират след тази дата, заедно с живите пенсионирани преди тази дата, ще трябва да получават пенсия, която вече не може да дойде от акумулираните им спестявания, а идва от вноските за пенсия на работещите в момента. Така, вместо работещите след 1990 г. да формират фонд, от който след години, когато се пенсионират, да получават своята пенсия, те плащат пенсиите на сегашните пенсионери, с което автоматично правят така, че когато дойде ред те да се пенсионират, то няма да има средства за техните пенсии. По време на тази кражба България е управлявана от БКП, правоприемник на която е БСП – чудя се защо след като са наследници на плюсовете на комунизма, сегашните социалисти не поемат и отговорност за вината за липсващия пенсионен фонд?
Успоредно с този проблем за НОИ има и един друг голям проблем, а това са инвалидните пенсии. По данни на НОИ, към днешна дата има над 900 000 инвалиди в България, при население от 7 000 000, което е към 13% от българите, които получават пенсии за инвалидност, плащани от вноските на същите работещи, които плащат и пенсиите на обикновените пенсионери. Като начало е доста стряскащ броя на инвалидите в България, което говори за слаба медицинска помощ и лошо образование на хората или за целенасочен геноцид срещу българския народ.
Друг камък на врата на НОИ, респективно и на работещите в България, които си внасят вноски за пенсии, са детските и социални плащания към оная част от населението, което никога не е внасяло пари в пенсионния фонд. Тези плащания идват пак от общия кюп, който се пълни от вноските за пенсии на работещите, от който след време същите ще трябва да получават заслужените пари през старостта си. Всеки път, когато се заговори за ограничаване или дори само за прецизиране на плащанията към ромите, една партия, наречена ДПС, винаги излиза и яростно започва да ни обяснява как това било геноцид. Което е абсолютно вярно, това наистина е престъпление, но към работещите и плащащи осигуровки. ДПС се припознава като партия, представляваща и ромското малцинство, но когато същите извършват престъпления и заради техните безчинства се обезлюдяват цели области, същата партия мълчи, като истински наследници на комунистите.
Искам да обърна внимание и на един друг факт, който според мен е проблем за нашата икономика.
Работещите в БГ извън бюджета са 1 700 000, а пенсионерите 2 250 000. Как е възможно без стимулиране на малкия и среден бизнес и отваряне на нови работни места да се намерят пари? В държавите с правилно управление има силни пенсионни фондове, които, за да осигурят доходоносност на поверените им за управление пари, ги инвестират в икономиката на държавата, с което създават работни места, спомагат за икономическото развитие и същевременно докарват внасяне на нови данъци в държавния бюджет. Ето още една причина положението на икономиката в България да не е добро.
Това са реалните проблеми пред пенсионната система, а не глупостите, които ни говорят „демократи“ със агентурни картончета и довчераши комунисти. Ако тези проблеми се вземат предвид и се започне с решаването им, то може и да се реши проблемът с ниските пенсии. Проблем за хората, които цял живот са си плащали данъците в тази държава.
Ако се върнем към първите частни пенсионни фондове, по паметливите от нас ще си спомнят, как в началото на съществуването на тези дружества, те си закупиха лъскави офиси, започнаха да дават едни доста големи заплати… Всичко това е лесно обяснимо, при положение, че започват да получават едни гарантирани пари всеки месец, за срок от поне 25г. (при сегашните години за пенсиониране) да се наложи, да изплащат какъвто и да е дивидент, то е обясним замахът, с който харчеха и с който продължават да харчат. Още по-обяснимо ще е харченето, като си спомним и за 1996 година, и за КТБ – при положение, че може да се взимат пари доста години и след това, просто да фалират фонда, то е грехота да не се случи това „нещастие“.
Разликата между частните фондове и НОИ, е че последното не може да фалира, за разлика от другите. Разбира се има и други разлики, като например, че НОИ плаща всички социални плащания, докато частните дружества, не поемат никаква част от тях. Все пак не всички разлики са в плюс на НОИ, една от основните разлики с частните дружества е, че НОИ само харчи, без да инвестира, освен в ДЦК. Както написах в началото, това, че нямаме пенсионни фондове, които да инвестират в икономиката, е едно от най-лошите неща за нас.
Днес по медиите слушам, как хората недоволстват от факта, че в НОИ нямат индивидуални партиди. Към всички тези хора имам само един въпрос: ако частния фонд, в който са вашите индивидуални партиди фалира, какъв дивидент ще имате от факта, че срещу вашето име е записано точно колко сте загубили?
Без да съм политик, а само обикновен гражданин на Република България, моето предложение е:
Всички пари от вноските за пенсии да се насочат към частни фондове, които да са под пряк контрол на НОИ и МФ. Всички плащания на пенсии и всички социални плащания, да се извършват от тези фондове, пропорционално, спрямо броя на доверителите им.
Разбирам, че предложеното от мен решение не най-доброто, даже съм сигурен в това, но ако се формулира по-точно, би било едно добро начало, даже и само за дебати по темата.
Христо Радков (Хинко)
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Авторът е наш читател и по образование икономист.
Според НАП здравно неосигурените в България са малко над 2 милиона при население от 7 282 000 души. В Германия, където живеят 81,2 млн. души, за здраве не плащат само 50 000.