Във връзка с писмото, което десетки българи от различни краища по света изпратиха до премиера Б. Борисов и вицепремиера М. Кунева, с копие до президента Р. Плевнелиев, омбудсмана К. Пенчев и до ДАБЧ, относно начина на избиране на ръководството на ДАБЧ и въпроса за МИР „Чужбина“, се получиха отговори от Администрацията на Министерски съвет и от Националния омбудсман Константин Пенчев. Какви са тези отговори, може да се види по-долу.
От кабинета на вицепремиера Меглена Кунева обещаха, че отговор на същото писмо ще бъде даден след нейното завръщане от Брюксел.
–––––––––––––––––––––––––––––––-
Омбудсманът Константин Пенчев пише в отговора си, че исканията, заложени в писмото, са свързани с изменения на законодателство – на Закона за администрацията и на Изборния кодекс – а неговите правомощия не включват законодателна инициатива. Г-н Пенчев пише още, че той ще продължава да настоява „за диалог между компетентните институции и българските граждани, живеещи в чужбина, за вслушване в техните проблеми и предложения, и за постигане на консенсус по горните въпроси“.
.
Администрацията на Министерски съвет, в лицето на началника на отдел „Приемна“ Соня Божикова, реагира на изпратеното писмо от българи зад граница с официално писмо, изпратено до МВнР и ДАБЧ, с което тези институции са сезирани да изпратят свои становища по направените конкретни предложения.
.
Администрацията на МС изпрати и отговор до посочените за контакт лица. В него се казва, че от МС са изискали становища от Външно министерство и от ДАБЧ, и се заявява: „Бъдете сигурни, че уважаваме всяка заявена и мотивирана активна гражданска позиция“.
.
Искрено се надяваме, че мотивираната и активна гражданска позиция на десетки българи зад граница, за начина, по който да се избира ръководството на ДАБЧ и за МИР „Чужбина“, няма да бъдат уважени само в този официален отговор от Министерски съвет, за който разбира се благодарим. Както и че становищата, които са поискани от Външно министерство и от Държавната агенция за българите в чужбина по повдигнатите предложения, ще бъдат изпратени и ще станат известни не само МС, но и на подателите на писмото. Надяваме се също така, че тези мотивирани предложения няма да бъдат отхвърлени в крайна сметка от изпълнителната и от законодателната власт, въпреки тяхната мотивираност и резонност.
.
Еврочикаго
И първи действия в резултат от писмото:
https://www.eurochicago.com/2014/12/shefat-na-dabtch/
Валерия Кертикова, коментар във Фейсбук:
„Аз получих отговор от Борис Станимиров
Народен представител
ПГ Реформаторски блок
Зам. председател на Комисията по външна политика, в което се казва:
„… Дълбоко подкрепям идеите ви, още повече, че те отдавна са практика в Европейския парламент, от който имам непосредствени наблюдения. Като член на Парламентарната комисия за взаимодействие с НПО и жалбите на гражданите, искам да ви уверя, че ще съдействам за по-бързото установяване на тези добри практики. Ще поставя въпроса още утре, на първото заседание на Kомисията.
Вярвам, че в Kомисията по външна политика ще мога да съдействам за намиране на решения за проблемите на българските граждани в чужбина и на чуждите граждани, имащи отношения с Р България…“