Документалният филм „София – историята на Европа“, част от телевизионната поредица „Световните градове на България“, ще бъде излъчен на един от най-светлите християнски празници Никулден (6 декември), от 11:25 и от 1:50 ч. българско време по БНТ Свят.
Датата не е избрана случайно. Свети Николай Мирликийки Чудотворец и делата му са свързани със защитата на християните в Римската империя, а Сердика е била един от прочутите центрове в нея. Времето на Римската империя е оказало огромно влияние върху развитието на София и за културната идентичност на региона.
Филмът разказва за Сердика като един от най-важните градове в тази империя. Това, което се случва в нея, има ефект върху цялата европейска история. Особено във времето, когато светът се оказва между две епохи. Онова, което наричаме варварство, ще остане в миналото. Жестоките преследвания на християните от императорите Диоклециан и Галерий, които безжалостно убиват и репресират вярващите, ще бъдат заменени с официализиране и хегемония на християнството. Свети Николай Мирликийски със своята храброст и силна вяра допринася това да се случи, рискувайки живота си и попадайки в затвора.
По-късно, когато в Никея е свикан Първият вселенски събор, Свети Николай оказва голямо влияние за решаването на религиозния въпрос и установяването на съгласие между 318-те епископа, събрани на събора. Неслучайно го наричат Чудотворец, не само заради другите добри дела и чудодейни избавления, с които се свърза името му, а и защото успява да постигне мир и разбирателство между хората с изумителна лекота.
На Сердикийския събор, на който епископите от Изтока и Запада се събират отново, е утвърдена първата редакция на Символа на вярата. Този молитвен текст е създаден 20 години по-рано в Никея.
„София – Историята на Европа“ представя пред зрителя цялостна картина за онези далечна епоха. Бившата Римска Сердика, най-старата столица в Европа заедно с Атина, пази пластове хилядолетна история, световно знание и вселенска мъдрост.
Както казва актьорът във филма Тери Рандъл: „Пътуването от Рим до Константинопол, което в историята трае векове, в София отнема три минути. Извървете ги!“
Филмът е носител на Първа награда в раздела за документални филми на Международния фестивал „На Източния бряг на Европа“, провел се във Велико Търнов, България.
Зад реализацията му стои екип от професионалисти с глобално виждане за възможностите на документалното кино. Хора, работили по международни проекти, пътували, научили много за други култури и превърнали се в граждани на света.
Сценарият е дело на Александър Перпелиев. Зад гърба си той има 15-годишен стаж като журналист, както и разнообразният опит на човек с много хобита. Перперлиев е сценарист на над 10 филма.
Степан Поляков е режисьор и продуцент на поредицата „Световните градове на България“. Той е автор на над 50 документални филма, снимани из цял свят. Интересен факт е, че неговата пиеса „Менделсон не иска да гаси пожари“, представена през 1997 г., предсказва по някакъв начин години по-рано взрива на Кулите Близнаци в Манхатън.
Зад камерата е Стефан Куцаров, оператор с утвърдено име. Куцаров е носител на награда за оригинално визуално изпълнение на филма „Солницата“. Той е оператор и на филма „Номер едно“, който печели „Златна роза“ за най-добър филм на фестивала на българския игрален филм във Варна през 2011 г.
Гледайте филма „София – Историята на Европа“ в събота, Никулден, от 11:25 г., или повторението от 1:50 ч. по БНТ Свят.
Кристина Стефанова
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Бел.ред.: Само някои от използваните визуални илюстрации в публикацията са от филма „София – Историята на Европа“.