В руския парламент (Държавната Дума) се обсъжда възможността за замяна на рублата с новата валута, с която да се спре девалвацията
Курсът на руската валута днес се понижи до нови рекордно ниски нива спрямо долара и еврото, въпреки новината за повишаването на основния лихвен процент на руската централна банка с 1%, предаде AFP.
Стойността на еврото се повиши до 68,98 рубли, а тази на долара – до 55,45 рубли, което представлява ново рекордно ниво в обменния курс на руската валута.
Така, от началото на спада в курса си рублата е загубила около 33% от стойността си спрямо еврото и 40% спрямо долара.
В същото време цената на петрола се понижи до петгодишно дъно и се затягат и международните санкции над Русия след конфликта в Украйна, а и руските компании са отрязани за финансиране от западните пазари.
Доминацията на руските държавни заемодатели ограничава участието на пазара на чуждестранните кредитори.
Така през последните четири години Barclays, Banco Santander, HSBC Holdings, Morgan Stanley, KBC Groep и Rabobank се оттеглиха от руския пазар.
В момента най-големият заемодател в Русия е Сбербанк, която държи 46% от депозитите на хората и една трета от кредитите. Банката не предлага ипотеки в чужди валути.
По-рано премиерът Дмитрий Медведев в интервю за руската телевизия, изказа три причини за отслабването на рублата. Според него виновни за девалвацията на националната валута са падането на цените на петрола, западните санкции и спекулациите на руския валутен пазар.
На 4 декември, руският президент Владимир Путин пред Федералното събрание, държа реч и настоя централната банка и правителството да предприеме „строги мерки“ срещу спекулантите на валутния пазар.
Днес, 11 декември 2014 г., медии в Русия съобщават, че след речта на Путин депутатите са започнали да работят и над проект за смяна на рублата с друга валута, която да спре девалвацията спрямо долара и еврото. Тази новина първи публикува сайтът на телевизионния канал „MIR 24“, който се позовава на члена на руската „Дума“ Анатолий Въйборнъй (Анатолий Выборный).
Според депутата, има няколко начина за излизане от кризата. По-специално, че е възможно да се създаде нова алтернативна на рублата валута. Депутатът смята, че в този случай руските граждани вече няма да имат нужда да използват еврото и долара. Той не изключва, че създаването на нова парична единица може да бъде предложена и на страните на Евразийски съюз (ЕАЭС) и Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС).
Заместник-председателят на Държавната Дума и на комисията по конституционно законодателство Ризван Курбанов казал по този случай, че въвеждането на новата валута ще изисква указ на президента на Русия и изменение в действащата конституция.
Финансови експерти изказват разнопосочни мнения по новата руска валута. Някои от тях дори предполагат, че най-ефективната стъпка към решаване на финансовите проблеми, би било да се въведе резервна валута като например китайския юан.
Еврочикаго