Във връзка със сборната ни тема (вж. линк) и храма “Свети Иван Рилски – Чудотворец” в Чикаго, потърсихме за мнение и председателя на църковното настоятелство Боян Чавдаров. По-долу представяме на Вашето внимание интервю с г-н Чавдаров.
Българска православна църква “Свети Иван Рилски – Чудотворец” (www.stjohnofrilachurch.org) Тя е (дискусионно конгреционална) с три степенна йерархична структура. Първото йерархично ниво е енорията (църквата) с енорийски духовни лица. Второто йерархично ниво “Български диоцез”, след смъртта на владиката Кирил Йончев през 2007 година се управлява от Епархийски духовен съвет, a от скоро от владиката Александър. Третото йерархично ниво е Православната църква в Америка (The Orthodox Church in America www.oca.org), с (административна степен) митрополит Йонна (посетил за първи път църквата на 3 януари 2009 г.).
БПЦ “Свети Иван Рилски – Чудотворец” е създадена като църковна община (“църква без сграда”) на 9 февруари 1996 г., в присъствието на архимандрит Кирил (днес покойник) и отец Валентин Ноцков. През месец януари 1999 г. е закупена църковна сграда и в кратък период от време църквата започва да функционира. Първи председател на църковното настоятелство е Георги Т. Иванов. Свещеници в църквата са били свещеноиконом Валентин Борисов Ноцков и протоиерей Божидар Иванов Димов. На 21 март 2009 г. е било проведено годишно отчетно събрание и оттогава членове на църковното настоятелство са: Боян Чавдаров, Емил Давидков, Павлик Петров, Красимир Дечев, Крум Тирилов, Добри Карабонев. Не са провеждани други събрания, поради делата, които са се водили (вж. повече за тях тук).
.
Интервю на Еврочикаго с Боян Чавдаров
.
– Г-н Чавдаров, чия е собствеността на черквата на „Св. Иван Рилски – Чудотворец“ като сграда?
– Ето какво е записано за собствеността на църквата:
ST. JOHN OF RILA BULGARIAN EASTERN ORTHODOX CHURCH, USA. Illinois not-forprofit corporation
PIN#13-17-400-037-0000
http://12.218.239.81/i2/(X(1)S(r1ftainj3zfl2p454of5s055))/ImageViewerEx.aspx
Вж. файл: DEED
.
– Как точно са се развили нещата с храма „Св. Иван Рилски“ относно собствеността на имота?
– Аз не съм бил тук тогава и не мога да твърдя как точно са се развили нещата с храма, но който иска може да види съдебните решения, в които е написано достатъчно (Вж. ТУК). Знам, че покупната му цена е била около 280,000 и е изплатена вече, а сега се изплаща заема, взет за да се обърне олтарът на изток.
– Как една българска черква в чужбина може да премине от една юрисдикция към друга, от една църква към друга? Какви са законовите процедури и стъпки за подобни преминавания?
– Не намирам за нужно да зная как една църква може да премине от една юрисдикция към друга, след като няма такава необходимост.
– Възможно ли е да се продаде една черква (земята и сградата й) на частно лице или църковна институция?
– Да, и в двата случая.
– Възможно ли е да бъде видян някъде уставът на Български диоцез към Православната църква в Америка /ПЦА/ (абревиатура на английски – ОСА) и уставът на храма „Св. Иван Рилски?
– Ще получите устава ако сте член или ако поискате да се присъедините към членовете на църквата. Нужно е само да подадете молба, свидетелство за раждане и православно кръщелно. А колкото до устава на ОСА, питайте епископ Александър в неделя. (Главата на Българския диоцез към ОСА пристига в неделя в черквата заедно с епархийните си съветници – вж. за повече подробности ТУК.)
– В редакцията на Еврочикаго получихме текст, отразяващ мнението на Георги Иванов по темата, в който има и списък с ПОСЛЕДСТВИЯТА ЗА БЪЛГАРСКАТА ОБЩНОСТ в Чикаго от оставането на храма „Св. Иван Рилски“ към Православната църква в Америка (Вж. ТУК). Могат ли с промени в устава и състава на църквата да се избегнат тези опасности?
– Няма такива опасности, за които тръби Георги Иванов. Всичко това е продиктувано от загубата в съда. Защо още в самото начало не са пожелали да са към Светия Синод?
– Все пак Георги Иванов твърди за „отрязване на пъпната връв“ с Българската православна църква…
– Никога не е имало такава пъпна връв, още от самото основаване на храма „Св. Иван Рилски“. (Вж. надписа на снимката на антиминса по-долу – б.р.)
– А в добри отношения ли са ПЦА и БПЦ днес?
– ОСА се старае да поддържа връзките с Българската патриаршия още от основаването им през 1970 г. , но след пристигането на Йосиф през 1982 г. в САЩ, започва борба срещу ОСА. Връзките не са отрязани, но контактите с БПЦ са много трудни. Да не забравяме, че владиката Йосиф има не едно, а две имена в ДС – Зидаров и Николов.
Това е една от причините сега да сме в това положение – без български свещеник и без български владика. БПЦ вместо да обединява и сплотява емигрантите, тя прави точно обратното. Та това им е било задачата и ние сме бягали от тях, някои и нелегално през границата – защо сега да се връщаме към ДС?
– Георги Иванов пита риторично: „Има ли юридически и канонически основания храма „Св. Иван Рилски“ да се нарича български, след като митрополиът (епископът) не е българин?“. Според него е „под въпрос е в близко или далечно бъдеще в храма да се честват българските църковни и национални празници, да се поддържат българските народни обичаи и традиции, да има българско училище. Това ще зависи от благоволението на епископа на диоцеза, към който църквата принадлежи в момента“.
– Храмът „Св. Иван Рилски“ е създаден от българи. Какъв е той се определя от енориашите, които го посещават, а не от владиката. Ще е добре да е българин владиката, но те отпускно не дават за свещеник, как да очакваме владика да ни изпратят. Колкото до училищата и запазването на традициите, тях ще ги има, докато има и българи. Още веднъж вижте какво пише на антиминса.
– Друго опасение на Георги Иванов е, че „съгласно Устава на ПЦА, установените правила и тенденции, както и променения Устав на Българския диоцес към нея, свещенослужението и песнопеенето трябва да се извършват на английски език“.
– Не е вярно. Задължителното е да се знае английски език, никой не ги задължава да пеят на английски,
– Според г-н Иванов във властта на епископа е да назначава свещеник в църквата „Св. Иван Рилски“. „Каква ще бъде националността на този свещеник зависи от него и интересите на ОСА, не от интересите на българската общност в Чикаго“ – пише той.
– Не е вярно, защото свещеникът ние го избираме. Ако бе вярно и епископът искаше американец за свещеник, отдавна да ни го бе изпратил, а не сега да чакаме българин от България.
– И още опасения на г-н Иванов: „Г-н Ноцков подхвърля от време на време, че щели са да подготвят българин за свещеник, който да го смени след време, но никога не е обяснил как това ще стане. То няма как да стане и няма значение, дори и да стане. Защото който и да е свещеник в храма „Св. Иван Рилски“, той няма правото да издава венчални и кръщелни свидетелства на формуляри на Българската патриаршия. Ако го прави, както прави г-н Ноцков, то е неправомерно, равносилно на документална измама, обезсилващо светото тайнство“. Вярно ли е това твърдение на Георги Иванов, според вас?
– Отец Ноцков е роден през 1938 г., вече не служи и той сега няма право да издава такива свидетелства. Но следващият свещеник ще може. Чакаме го скоро. Документите са му в емиграционните власти и веднага след като ги разгледат, той ще пристигне в черквата. Доколкото свещеникът е към православен български храм (доказва го антиминсът), то той има право да издава такива свидетелства. И ще се издават на ОСА формуляри.
– Съгласни ли сте да се проведе събрание на бивши и настоящи членове на църквата и да се обсъди бъдещето на храма?
– На събранията могат да присъстват само членовете, които са около 50 човека, и сред тях с право на глас са около 20 човека.
– На какви цени се продават свещите в черквата?
– Имаме два вида свещи – едните са 50 цента, а другите по 1 долар.
– Как виждате бъдещето на храма?
– Бъдещето на църквата ще бъде това, което ние всички българи искаме да бъде с помощна на свещениците. Новият свещеник е българин, който (както казах) пристига скоро. Църквата ще остане да бъде на всички българи и ще продължи да се води службата на български. Българско училище е имало, има и ще има занапред. Който иска да получи повече информация, да заповяда утре в черквата и ще я научи лично от владиката Александър.