КАК И ОТКОГА РУСКИ ГАЗ СЕ ДОСТАВЯ В ТУРЦИЯ
За газопровода „Син поток“ и новия газопровод, по който руски газ ще се доставя в Турция, подробно информира материал, публикуван в сайта на „Газпром“.
„Газопроводът „Син поток“ е предназначен за доставки на руски природен газ в Турция през акваторията на Черно море, минавайки през трети страни. „Син поток“ допълва газотранспортния коридор от Русия към Турция, който преминава през териториите на Украйна, Молдова, Румъния и България. „Син поток“ съществено увеличи надеждността на доставките на газ в Турция, а също така способства за развитието на газовия пазар и на газовата инфраструктура на тази страна. Общата дължина на газопровода „Син поток“ е 1213 км.“
В тази публикация пише още, че: „основен партньор на „Газпром“ при строителството на „Син поток“ е италианската компания Eni, която има голям опит в строителството на морски газопроводи и разполага с най-крупния в света тръбополагащ флот“.
Историята на газопровода „Син поток“ започва в края на 1997 г., когато между Русия и Турция е подписано междуправителствено споразумение. „Проектната мощност на газопровода е 16 млрд. куб. метра газ за година. От февруари 2003 г. до 11 март 2014 г. обшият обем на доставките по „Син поток“ е 100 млрд куб. метра газ“ – може да се прочете още в тази публикация. Строителството на морския участък от съоръженията на „Син поток“, който е с дължина 396 км, е започнало през септември 2001 г. и е било завършено напълно през май 2002 г. На 30 декември с.г. газопроводът „Син поток“ е приведен в експлоатация.
Новият газопровод, който ще се строи сега към Турция, е резултат от подписан на 1 декември 2014 г. меморандум между ОАО «Газпром» и турската Botas Petroleum Pipeline Corporation. Меморандумът е за взаиморазбиране по строителството на морски газопровод през Черно море по направление Турция. Мощността на новия газопровод съставлява 63 млрд куб. м, от които 14 млрд куб. м ще са за турските потребители. Сега този обем се доставя по балканския коридор. Около 50 млрд куб. метра газ ще се доставят до границата между Турция и Гърция, където ще бъде създаден пункт за доставка. Отправна точка за този газопровод ще бъде компресорната станция «Русская», строителството на която се извършва в Краснодарския край.
ЗА СПРЯНИЯ „ЮЖЕН ПОТОК“ И НЯКОИ ПОЛИТОЛОГИЧЕСКИ „БОМБИ“
„Когато показах отговор на питане по ЗДОИ до президента Плевнелиев за газовите връзки, много хора казаха, че Путин блъфира за „Южен поток“. Днес спирането на „Южен поток“ е факт, но има и нов момент, че вече се намесиха и незаконно преминаващите държавната граница граждани на чужди държави или без гражданство, идващи от Р. Турция“ – казва гражданският активист Стефан Стайков, който е изпращал много запитвания по Закона за достъп до обществена информация, свързани с тази и с други обществено значими теми.
Интересна е, впрочем, тезата на известния политолог Иван Кръстев, която заявява в интервю за в. „Файненшъл таймс“, че Русия може да атакува Балканите.
„Една контролирана криза извън територията на бившия СССР би дала на Русия козове в конфликта ѝ със Запада и би отвлякла вниманието от войната в Украйна. Балканите изглеждат съвсем логична сцена за подобен сценарий. Това коментира Иван Кръстев в статия за в. „Файненшъл таймс“ под заглавие „Балканите са слабото място на Европа“ „ – информира днес „Дневник“.
„Но освен че са задният двор на ЕС, Балканите са и слабото място на дипломацията на Брюксел“ – пише още вестникът, резюмирайки тезите на Кръстев. „Банковите им системи са крехки. Ако бизнесмени с големи депозити и връзки с Русия решат внезапно да си изтеглят парите, резултатът ще бъде масови фалити и страдания за населението. Прозападните правителства ще бъдат силно разклатени. Това е мястото за оказване на натиск, ако Москва иска да притесни европейците.“ – цитира „Дневник“ изявления на Кръстев за „Файненшъл таймс“.
.
ПОЛИТИЧЕСКИ ПОЖЕЛАНИЯ ПОСТФАКТУМ
На целия този фон, през декември миналата година България официално упълномощи Европейската комисия да води преговори вместо нея за евентуална промяна на договорките с Русия за газопровода „Южен поток”. Имаше идея за това европейският комисар Йотингер да преговаря с „Газпром” за „Южен поток” от името на страните, през които ще минава тръбата, и тя бе на българския министър Драгомир Стойнев.
.