Темите за МИР „Чужбина“, за изборното законодателството, за българските избори в чужбина, за дейността на ДАБЧ, за законодателството и политиката на българската държава по отношение на диаспората, отдавна са на нашите страници, от години последователно ги отразяваме. Затова на Еврочикаго е събран сигурно най-големият архив от материали, статии, документи по тези въпроси от последно време.
Ето линкове към някои от сборните ни теми:
Българите в чужбина и Избори ‘2011
Проектзакон на ДАБЧ за българите в чужбина (2011 г.)
Стратегия за българите в чужбина (2012-2013 г.)
За Избoрния кодекс (до приемането му през 2014 г.)
Стратегия и Национален съвет на българите в чужбина (от 2014 г.)
Предсрочни парламентарни избори ’2014
За трайното завръщане на българи от чужбина (по-нова сборна тема от 2016 г.)
Във всички тези теми са събрани мнения и отношения на активни българи зад граница за изборното законодателството и изборния процес в чужбина, за ДАБЧ, за политиката на българската държавата към диаспората. Множество публикации за промените в Изборния кодекс, за процеса на изготвяне на Националната стратегия за българите в чужбина, за политически обещания, дебати, решения и пр.
Повод на отварянето на поредната ни сборна тема в същата посока и проблематика са политическите събития от изминалата година и особено след предсрочни парламентарни избори ’2014, в които победи ПП ГЕРБ. Тази партия вече бе дала заявка, че ще работи за равните избирателни права на българите зад граница и бе внесла законопроект за МИР „Чужбина“. За съжаление обаче по-късно се оказа, че дори хора, които работят в правителството, са забравили за тези политически обещания или не знаят за тях.
Ето защо тази тема е необходима. Необходима е и заради декларираните реформи от страна на вицепремиера, отговарящ за българите в чужбина, Меглена Кунева. Която заяви, че вече шефовете на държавни агенции ще се назначават след изслушвания и конкурси*. Оказа се, че има разлика между декларации и дела.
Ето защо е и тази наша тема – да припомня какво е обещано, какво е свършено и какво предстои. И за да не си мислят политиците, че забравените от тях обещания са забравени и от тези, във връзка с които са били дадени.
Подреждаме този път публикациите (линковете към тях) последователно, като най-новите (т.е. последните във времето) ще са най-долу, като започваме от приетата преди няколко месеца Национална стратегия за българите в чужбина.
.
Национална стратегия за българските граждани и историческите български общности по света – документ, качен на страницата на МС на адрес:
http://pris.government.bg/prin/document_view.aspx?DocumentID=nLh33U3HmtbtIRLvooBp1Q==
Понеже читатели ни предупредиха, че линкът на МС не винаги работи, поставихме линк за изтегляне на тази Национална стратегия оттук:
https://www.eurochicago.com/wp-content/uploads/2013/11/Strategy-BG-Abroad-Official-23.07.2014.pdf
Медиите в помощ на българите зад граница (Ретроспекция за това какво се е случило през годините до юбилейната 10-та Световна среща на българските медии.)
По повод 10-тата медийна среща и първия работен панел от нея, посветен на Стратегията за българите в чужбина (с участието на вицепрезидента М. Попова), Еврочикаго припомня с този текст някои факти и събития от недалечната история, свързани с българската диаспора (според някои изследователи тя надминава 4,5 млн. души).
https://www.eurochicago.com/2014/10/s-pozhelanie-za-uspeh/
Доклад на Иван Николов на Десетата световна среща на българските медии
В доклада се прави сериозен анализ на положението на българското малцинство в Сърбия; изнасят се много тревожни демографски и други данни за българското население в т.нар. Западни покрайнини; съобщават се конкретни, с години нерешени проблеми.
https://www.eurochicago.com/2014/10/ivan-nikolov-deseta-svetovna-sreshta/
Стефан Манов от ВОС: Ако имаше избирателен район „Чужбина“, той щеше да излъчи 10 депутата
https://www.eurochicago.com/2014/10/ako-imashe-rayon-tchuzhbina/
Петиция – подкрепете българите в чужбина в исканията им за МИР „Чужбина“
http://www.peticiq.com/mir-chujbina
Гласове от Десетата среща: медии и институции за една важна стратегия
Записи и резюмета от изказвания на различни участници в Десетата световна среща на българските медии (София – Босилеград – Цариброд)
https://www.eurochicago.com/2014/10/glasove-ot-desetata-sreshta/
Освободиха шефа на Агенцията за българите в чужбина Йордан Янев (15.10.2014)
https://www.eurochicago.com/2014/10/osvobodiha-shefa-na-agentsiyata-za-balgarite-v-tchuzhbina/
Ива Йорданова поема Държавната агенция за българите в чужбина (17.10.2014)
https://www.eurochicago.com/2014/10/iva-yordanova-poema-dabch/
Ива Йорданова подава оставка от поста и.д. председател на ДАБЧ (21.102014)
Оставката е подадена след публичен натиск, който може би е породен и от това, че по време на назначаването на Йорданова, в ДАБЧ бе инициирана проверка. Ива Йорданова призовава и за публичен конкурс за позицията председател на ДАБЧ.
https://www.eurochicago.com/2014/10/iva-yordanova-podade-ostavka/
Р. Манджукова: ДАБЧ служи за „боксова круша” на държавата при скандал за даване на гражданство
https://www.eurochicago.com/2014/10/dabtch-za-boksova-krusha/
Събранието на Световния парламент на българите излезе с четири декларации
https://www.eurochicago.com/2014/11/sabranieto-na-svetovniya-parlament-na-balgarite-izleze-s-tchetiri-deklaratsii/
Първата декларация е по повод незаконно отнетото българско гражданство на сънародниците ни в Македония, Западна Тракия, Западните покрайнини и Северна Добруджа. Във втората се посочва, че е бил отнет статутът на българите в Западните покрайнини, които искат бързо законодателно решение за възстановяване на българското им гражданство и паспорти. В третата – световният парламент на българите настоява в Министерския съвет да бъде възкресено Министерството на българите в чужбина. В четвъртата декларация делегатите искат да се защити особения статут на Национален културен център на област Тараклия (Молдова).
Проверка откри „противоречиви практики“ в ДАБЧ (7.11.2014)
Противоречиви практики са описани в доклад до служебния министър-председател Георги Близнашки. Обект на проверката е спазването на законите, подзаконовите и вътрешноведомствените актове за периода януари 2013 г. – септември 2014 г.
https://www.eurochicago.com/2014/11/protivoretchivi-praktiki-v-dabch/
Кой се стъписва от българите в чужбина?
Иван Николов, председател на Културно-информационния център на българите в Босилеград, Р. Сърбия. Той е предизвикан от статия във в. „Капитал“ от 1 ноември т.г., в която става дума за начините, по които се придобива българско гражданство.
https://www.eurochicago.com/2014/11/koy-se-stapisva-ot-balgarite-v-tchuzhbina/
Стратегия и политика, които вече не могат да чакат /Пътят до протокола
За Националната стратегия за българите в чужбина е важно да се чуе повече в публичното пространство – за начина на създаване на този документ и за неговото съдържание не се знае достатъчно. Мариана Христова, редактор на Еврочикаго, пред в. „Култура“. Препубликация на същия текст в Еврочикаго –
https://www.eurochicago.com/2014/11/strategiya-i-politika/
Писмо до Борисов и Кунева от българи в чужбина (27.11.2014)
В писмото се настоява да се изготви и приеме ясна и прозрачна процедура за назначенията в ръководството на ДАБЧ. Новото ръководство да бъде избрано след открит и публичен конкурс, като всеки кандидат се задължи да представи ясна концепция за дейността на Агенцията. В писмото се настоява и за въвеждане на онлайн гласуване за българските граждани зад граница, както и за създаването на Многомандатен избирателен район „Чужбина“.
https://www.eurochicago.com/2014/11/pismo-do-borisov-i-kuneva/
Първи реакции на институциите на писмото с предложения за ДАБЧ и МИР „Чужбина“ (4.12.2014)
Отговори от Администрацията на Министерски съвет и от Националния омбудсман Константин Пенчев. От кабинета на вицепремиера Меглена Кунева обещават, че отговор на писмото ще бъде даден по-късно, след нейно завръщане от Брюксел.
https://www.eurochicago.com/2014/12/reaktsii-dabtch-mir-tchuzhbina/
Шефът на ДАБЧ ще се избира след изслушване
https://www.eurochicago.com/2014/12/shefat-na-dabtch/
На 12 декември 2014 г. г-жа Кунева подписва заповед за публично изслушване на кандидатите за председател на Агенцията:
http://www.government.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0212&n=3331&g
http://www.government.bg/fce/001/0191/files/1612_zapoved.pdf
Интересно четиво: Как се приема бюджетът в парламентарна комисия
(Бюджетът на Държавната агенция за българите в чужбина е 643 600 лв. годишно, т.е. над два пъти по-малко от сумата, отделяна само за заплати на служителите в Комисията за защита от дискриминация в НС. Този годишен бюджет е по-нисък и от сумата за наем на институцията на националния омбудсман, помещаваща се в частна сграда срещу 82-83 хил. лв. месечно.)
https://www.eurochicago.com/2014/12/byudzhetat-v-komisiya-v-ns/
БСП иска парламентарна комисия за българите в чужбина (2014.12.29)
От БСП настояват за активизиране на Народното събрание по отношение на политиката към българите в чужбина, за по-активна роля в защитата на правата на българските общности по света и решаването на техните проблеми.
https://www.eurochicago.com/2014/12/bsp-iska-parlamentarna-komisiya-za-balgarite-v-tchuzhbina/
Вицепрезидентът Маргарита Попова с предновогодишно послание към българите в чужбина
https://www.eurochicago.com/2014/12/vitseprezident-balgari-v-tchuzhbina/
2015 година
Временните обществени съвети на българите в чужбина с писма до премиера и M. Кунева
(На 18 януари 2015 г. те алармират за проблеми и за притесненията си около избора на председател на ДАБЧ.)
https://www.eurochicago.com/2015/01/ot-tchuzhbina-nastoyavame/
Българи от чужбина питат вицепремиера Кунева (01.20.2015)
Кандидати за шеф на ДАБЧ и журналисти обясняват трудностите, с които са се сблъскали, при опит да съберат необходимата информация за обявеното място в агенцията и конкретния начин за кандидатстване.
https://www.eurochicago.com/2015/01/ot-tchuzhbina-pitat/
Кандидатите за шеф на Държавната агенция за българите в чужбина (списък)
https://www.eurochicago.com/2015/01/kandidatite-za-shef-na-dabc/
И Еврочикаго с отворено писмо до вицепремиера Кунева
(Понеже от кабинета на вицепремиера не отговориха в законоустановения срок на писмото от 27 ноември 2014 г., редакцията ни се опита да обобщи всичко в един голям въпрос към г-жа Кунева, а именно: „Без да бъде комисията подбрана и съставена от подходящи хора; без изслушванията да бъдат проведени прозрачно; и накрая, но не последно по важност, без да е ясно дали в концепциите е залегнал въпросът за компетенциите и правомощията на ДАБЧ – какъв е смисълът от обявените от Вас изслушвания?“)
https://www.eurochicago.com/2015/01/i-eurochicago-s-otvoreno-pismo/
За половинчатите стъпки на български управленци и идеите, които си присвояват
Редакционен коментар, провокиран от интервю на вицепремиера Кунева за Радио България, в което става дума за процедурата за избор на председател на ДАБЧ, променена след писмата на активни българи в чужбина, за което г-жа Кунева никъде не признава официално; за липсата на легитимно национално представителство на българите в чужбина, използвано като претекст техни представители да не бъдат включени в комисията по избор на кандидатите за ДАБЧ; и др.
https://www.eurochicago.com/2015/01/polovintchatite-stapki/
Oтговор на ДАБЧ по въпроси на българи в чужбина
Публикацията съдържа отговора на изпълняващия длъжността председател на ДАБЧ Димитър Владимиров на запитване на Министерски съвет относно постъпила на 28.11.2014 г. преписка, чиито вносители са хора от екипа на нашето издание.
https://www.eurochicago.com/2015/01/otgovor-na-dabtch-po-vaprosi-na-balgari-v-tchuzhbina/
Ива Йорданова ще създаде платформа за граждански контрол на ДАБЧ
https://www.eurochicago.com/2015/01/iva-yordanova-sazdava-platforma-za-grazhdanski-kontrol-na-dabtch/
10 000 граждани ще могат да внасят законопроект в парламента
https://www.eurochicago.com/2015/01/10-000-grazhdani-shte-mogat-da-vnasyat-zakon-v-parlamenta/
Външно не се смята компетентно за МИР „Чужбина“
Отговор на МВнР на въпроси, поставени в писмата на българи от чужбина до Кунева и Борисов от 27.11.2014 г., след което МС праща писма до МВнР и ДАБЧ с искане за становища. От отговора на МВнР може да се разбере, че демократичната традиция спира едва ли не изпълнителната власт да се ангажира с въпроси като МИР „Чужбина“.
https://www.eurochicago.com/2015/01/vanshno-za-mir-tchuzhbina/
Концепциите на кандидатите за председател на ДАБЧ
Концепциите на деветимата кандидати са публикувани на 27.01.2015 г. Обявено е, че изслушването на кандидатите ще се проведе на 9 февруари 2015 г. Приканват се всички интересуващи се от това изслушване и от концепциите за дейността на ДАБЧ да оставят свои коментари на сайта на ДАБЧ, и да зададат въпроси на кандидатите на имейл: [email protected] . Крайният срок за това е до 4 февруари 2015 г.
https://www.eurochicago.com/2015/01/kontseptsii-na-dabtch/
Ива Йорданова: Хиляди удостоверения за български произход са издадени незаконно
„В агенцията през годините са правени много нарушения. Само за пример – от 2010 г. до октомври 2014-а са издадени 94 566 удостоверения, а за 2013-2014 г. – 27 523. Последната проверка на Главния инспекторат откри, че 19% от тях са издадени в нарушение на закона, а в 100% от проверените няма издаден акт“ – заявява в интервю пред „24 часа“ бившият и.д. председател на агенцията за българите в чужбина.
https://www.eurochicago.com/2015/01/hilyadi-udostovereniya-za-proizhod/
Проф. Пламен Павлов: ДАБЧ се нуждае от кардинална промяна
Един от най-добрите ни специалисти по темата за политиката на българската държава към диаспората и за дейността на Държавната агенция за българите в чужбина, проф. Пламен Павлов, бе потърсен от нашето издание във връзка с предстоящите изслушвания на кандидатите за председател на ДАБЧ. Отговорите му могат да бъдат прочетени в следната публикация –
https://www.eurochicago.com/2015/02/pavlov-dabtch/
Българите в чужбина никога не са били приоритет на България
„Бият се Украйна и Русия – ние кого да защитаваме, за кого да умираме? Украйна не направи нищо бесарабските българи да я почувстват като своя държава. През вековете българинът в тези земи само се е снишавал и оцелявал. България не присъства в Бесарабия нито като образ, нито като звук… “ – казва още развълнувано Райна Манджукова – бесарабската българка и бивш шеф на ДАБЧ в интервюто си за Фактор.
https://www.eurochicago.com/2015/02/balgarite-v-tchuzhbina-nikoga-ne-sa-bili-prioritet-na-balgariya/
Проф. Л. Гаврилов: Посредник от рода на ДАБЧ не ни е нужен
Проф. Гаврилов преподава математика в Университета на гр. Тулуза, Франция. Той е президент на асоциация „Френско-Български Форум“ и координатор на Временните обществени съвети на българите във Франция.
https://www.eurochicago.com/2015/02/gavrilov-dabtch/
Петър Пунчев: Българите в чужбина знаят най-добре какви са техните нужди
Нашето издание се обърна с едни и същи въпроси към всички кандидати за поста председател на ДАБЧ. Потърсихме г-н Пунчев в качеството му на един от кандидатите и той се отзова първи.
https://www.eurochicago.com/2015/02/puntchev-balgarite-v-tchuzhbina/
Спас Ташев: ДАБЧ трябва да се реформира и преструктурира
Нашето издание се обърна с едни и същи въпроси към всички кандидати за поста председател на ДАБЧ. Потърсихме г-н Ташев в качеството му на един от кандидатите. Той ни изпрати отговорите си скоро след запитването ни, непосредствено след г-н Петър Пунчев (вж. горния линк). Ще продължим да публикуваме отговорите на кандидатите по реда на пристигането им в редакцията ни.
https://www.eurochicago.com/2015/02/tashev-dabtch/
Родна стряха или партиен аукцион за уреждане на наш другар?
Журналистът Горан Благоев за имитациите на публичност при избора на председател на ДАБЧ
https://www.eurochicago.com/2015/02/urezhdane-na-nash-drugar/
Константин Пенчев: От години пледирам за МИР „Чужбина“
Интервю на Еврочикаго с омбудсмана на Р. България, по темата за изслушванията на кандидатите за ДАБЧ, прозрачен или не е този избор, както и по темата за избирателните права на българските граждани в чужбина.
https://www.eurochicago.com/2015/02/pentchev-mir-tchuzhbina/
Борис В. Борисов: ДАБЧ трябва да се трансформира в Министерство за българите в чужбина
Интервю с кандидата за председател на ДАБЧ Борис Вангелов Борисов – докторант по Конституционна история на балканските държави към Великотърновския университет, гл. редактор на в. „Охридска България“, юрист-консулт на Фондация ВМРО.
https://www.eurochicago.com/2015/02/boris-vangelov-dabch/
Иван Николов: Сегашният статут на ДАБЧ е изчерпан
Интервю по темата за изслушванията на кандидатите за ДАБЧ и политиката на българската държава към диаспората с председателя на Културно-информационния център на българите в Босилеград, Р. Сърбия, Иван Николов.
https://www.eurochicago.com/2015/02/ivan-nikolov-dabch/
Стефан Манов: Знаем кой ще е победителят в ДАБЧ
Стефан Манов от Временните Обществени на българите във Франция за избора на председател на ДАБЧ: Очертава се поредният нагласен конкурс, знаем кой ще е победителят (интервю по БНР)
https://www.eurochicago.com/2015/02/stefan-manov-za-dabch/
Лазар Младенов: Ако Сърбия беше на мястото на България, мнозинството македонци щяха да имат сръбски паспорти
Учредителят на неправителствената организация „Български културен клуб – Скопие“, която се превръща в най-активната българска организация в Македония отговаря на Еврочикаго във връзка с предстоящите изслушвания на кандидатите за председател на ДАБЧ и политиката на българската държава към диаспората.
https://www.eurochicago.com/2015/02/lazar-mladenov/
Ангел Маринков: ДАБЧ натрупа опит в различаването на истински от фалшиви документи за произход
Потърсихме г-н Маринков в качеството му на един от кандидатите за поста председател на ДАБЧ. Вижте отговорите му:
https://www.eurochicago.com/2015/02/angel-marinkov-dabch/
Доц. Анна Кръстева: Няма систематичен анализ на слабостите в досегашната дейност на ДАБЧ
Отговорите на доц. д-р Анна Кръстева връзка с предстоящите изслушвания на кандидатите за поста председател на ДАБЧ, както и с политиката на българската държава към диаспората ще намерите на адрес:
https://www.eurochicago.com/2015/02/anna-krasteva-dabtch/
Проф. Пламен Павлов: Публичността при изслушването на кандидатите за ДАБЧ е относителна
Интервю на Веселина Миланова и Николай Кръстев (програма „Хоризонт“ на БНР) с проф. Пламен Павлов.
https://www.eurochicago.com/2015/02/prof-pl-pavlov-za-dabth/
Изслушванията за председател на ДАБЧ
Изслушванията за председател на ДАБЧ се оказаха не толкова публични. Вижте въпросите, на които е трябвало да отговарят кандидатите тук:
https://www.eurochicago.com/2015/02/izslushvaniyata-dabch/
Поредно писмо на ВОС до вицепремиера Кунева
Временните Обществени съвети на българите в чужбина изпратиха до вицепремиера, отговарящ за българите в чужбина, Меглена Кунева, поредно писмо във връзка с проведените изслушвания на кандидатите за председател на ДАБЧ.
https://www.eurochicago.com/2015/02/vos-do-kuneva/
Нихал Йозерган: Българската диаспора има нужда от обща консолидирана мрежа
Във връзка с изслушванията на кандидатите за поста председател на ДАБЧ, както и с политиката на българската държава към диаспората, Еврочикаго се обърна и към Нихал Йозерган. Тя е кореспондент и коментатор на основни български медии, за които работи повече от 20 години. Била е автор на сп. „Балканите +” , сп. „Мениджър”, вестниците „Стандарт”, „24 часа” и „Труд”, телевизиите TV7 Bulgaria и TV+. Предавала е дълги години за БНР, а сега за Дарик радио.
https://www.eurochicago.com/2015/02/nihal-yozergan-diaspora/
Създадена бе постоянна парламентарна комисия за българите в чужбина
В Народното събрание бе създадена постоянна парламентарна комисия за политиката към българите в чужбина. Това решение взеха мнозинството народни представители, които с 97 гласа „за“, нито един „против“ и нито един „въздържал се“ подкрепиха искането на БСП.
https://www.eurochicago.com/2015/02/parlamentarna-komisiya-balgari-v-tchuzhbina/
Гентиян Пируши: Не съм чиновник, а човек, който би работил с призвание и сърце
Във връзка с изслушванията на кандидатите за поста председател на ДАБЧ, както и с политиката на българската държава към диаспората, се обърнахме и към г-н Пируши. Гентиян Пируши е магистър по международно право и международни отношения към СУ „Св. Климент Охридски“, в момента прави докторантура там. Бил е съпредседател на Асоциацията на българите от чужбина, учащи в България.
https://www.eurochicago.com/2015/02/pirushi-ne-sam-tchinovnik/
Изслушването на кандидатите за председател на ДАБЧ (стенограма)
Стенографски запис от публичното изслушване на кандидатите за председател на Държавната агенция за българите в чужбина, проведено на 9 февруари 2015 г.
https://www.eurochicago.com/2015/02/izslushvaneto-stenograma/
Доклад на комисията, изслушала кандидатите за председател на ДАБЧ
Доклад до вицепремиера Меглена Кунева на комисията, изслушала кандидатите за поста председател на ДАБЧ, качен в сайта на Агенцията на 24.02.2015 г. Докладът е бил входиран в Министерски съвет на 19.02.2015 г.
https://www.eurochicago.com/2015/02/doklad-na-komisiyata/
Обръщение и петиция за ДАБЧ
Размисли за един “конкурс” в държавната администрация – за изслушванията за председател на Държавната агенция за българите в чужбина и петиция:
Ако не може да направите реформа в ДАБЧ, така, че тя да е полезна и на България, и на българите извън нея, то по-добре я закрийте!
https://www.eurochicago.com/2015/02/petitsiya-za-dabch/
Линк към петицията за ДАБЧ
http://www.peticiq.com/dabch-end
Агенцията за българите в чужбина ще се оглавява от човека на ВМРО
Борис Вангелов Борисов, областен координатор на ВМРО за Велико Търново, е новият шеф на Държавната агенция за българите в чужбина. Към момента той е юрисконсулт на Фондация ВМРО.
https://www.eurochicago.com/2015/03/dabch-oglavena-ot-vmro/
Спас Ташев: Защо ни лъгаха и ни губиха времето да пишем концепции?
„Защо трябваше да си губим времето и да пишем концепции за нова политика? Защо диаспората бе излъгана, че нейни представители ще присъстват на изслушването, обявено за „публично“? Защо бе създаден специален мейл, на който явно безсмислено се зададоха толкова въпроси?“ – пита в този материал един от кандидатствалите за председател на ДАБЧ.
https://www.eurochicago.com/2015/03/tashev-zashto-ni-lagaha/
Борис Вангелов с писмо до българите зад граница
Новоназначеният председател на ДАБЧ Борис Вангелов се обърна на третия ден от назначаването си с писмо до българите и българските организации зад граница. В писмото си той казва, че има желание да работи интензивно с всички сънародници и техните организации зад граница.
https://www.eurochicago.com/2015/03/boris-vangelov-pismo/
Анкета след избора за шеф на ДАБЧ
Нашето издание не можеше да не направи обобщение във връзка с приключилата сага по темата ДАБЧ. Ние се обърнахме към участниците в изслушванията да отговорят на три въпроса…
https://www.eurochicago.com/2015/04/anketa-sled-izbora/
Доайенът на емиграцията ни в САЩ д-р Иван Гаджев за бъдещето на ДАБЧ
Д-р Иван Гаджев припомня за печалната роля на органи като Славянския комитет и Комитета за българите в чужбина по отношение на емиграцията. И пише за това, че е дошло време безплодните опити на политиката на българската държава към диаспората да спрат. Д-р Гаджев, който от 50 години е активист на емиграцията ни в САЩ и Канада, смята, че трябва да се създаде Министерство за българите в чужбина.
https://www.eurochicago.com/2015/04/gadzhev-za-badeshteto-na-dabtch/
Ще отговори ли вицепремиерът Кунева на обществения интерес за ДАБЧ?
За да завършим темата за избор на шеф на агенцията, главният редактор на www.Eurochicago.com П. Стаматов се обърна към Меглена Кунева, заместник-министър председател на Р. България по координация на европейските политики и институционални въпроси, с искане за информация по ЗДОИ. Писмото не е написано съвсем по канона – т.е. не е стандартното заявление по Закона за достъп до обществена информация, но очакваме, че като ресорен вицепремиер за българите в чужбина г-жа Кунева най-сетне ще спре да се скрие зад формални отговори или пък въобще да не дава такива.
https://www.eurochicago.com/2015/04/shte-otgovori-li-kuneva/
Отговори от Министерски съвет на питания за ДАБЧ
Отговор от Администрацията на Министерски съвет на искане за достъп до обществена информация, изпратено на 30 март т.г. от Петър Стаматов, гл. редактор на Eurochicago.com, до вицепремиера, отговарящ за българите в чужбина, Меглена Кунева. Отговорът е подписан от Ралица Туширова, държавен експерт в дирекция „Правителствена информационна служба“.
https://www.eurochicago.com/2015/04/ministerski-savet-za-dabch/
Вицепремиерът Кунева не отговори на обществения интерес, а само по ЗДОИ
Г-жа Кунева предостави чрез експерт от Правителствената информационна служба поисканите по ЗДОИ документи, но продължи да се крие зад формални отговори по някои от най-важните, принципни въпроси. От изпратеното не личи вицепремиерът, отговарящ за българите в чужбина, да изпълнява ангажименти, поставени от приетата неотдавна Национална стратегия за българските граждани и историческите български общности по света. И по-точно – относно създаването на предвидения в този документ Съвет по изпълнение на стратегията, с участието на представители на българите извън страната.
https://www.eurochicago.com/2015/04/kuneva-samo-po-zdoi/
.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Припомняме, че предложения за конкурс (и избор) в ДАБЧ са правени и по-рано, например още преди 4 години – вж. линк:
https://www.eurochicago.com/2011/03/zayavlenie-do-predsedatelya-na-dabtch-rosen-ivanov/
Последният ни въпрос до шефа на агенцията гласеше: „Бихте ли подкрепили идеята за назначаване на председател на ДАБЧ на конкурсен принцип чрез избор?“
Линк към страницата на Обществените съвети на българите в чужбина – GlobalBulgaria.Org
.
UVAZAEMI,SUNARODNIZI INIGRANTI,TAZI GODINA ZA PRUV PUT,SHTE SE PROVEDE FESTIVAL NA BULGARSKATA NAUKA I KULTURA G-D MALAGA ESPAÑA SUS
SUDEISTVIE I U4ASTIE NA ISPANSKATA STRANA.
ZA U4ASTIE I SPONSORSTVO [email protected]
Не знам за какво видео говорите, но не залитайте все пък към „лов на вещици“.
Аман от руска агентура.
Вън и вън !!
Стига!
ВЪН!
„Подкрепящите“ руски попове и други мили пратеници на видеото са офицери от КГБ на прикритие в църквата и другаде. Какъвто е и шефът й – генерал от КГБ с голяма невидима звезда на рамото под черното или бяло расо. За нея и за него пееха Пуси Райът и затова отидоха зад решетките. Путин е началник на всички.
Такива са и нашите попове, такова е и ВМРО. Офицери от ДС под прикритие в партии и организации. Всичките образовани и вербувани в Москва.
Руската агентура се разхожда свободно и заграбва всички високи места до ден днешен.
25 години „преход“.
30, 40 ….
„Причината – резултатите от конкурса по избор на председател на Държавната агенция за българите в чужбина, който се проведе по настояване на ресорния вицепремиер Меглена Кунева.“
Тази инициатива въобще не беше на Меглена Кунева. А ако нещата бяха направени по начина, за който настояваха инициаторите – а именно десетки активни българи в чужбина, които писаха не едно и две писма и до Кунева, и до Борисов, и до кого ли не – т.е. ако обещаната процедура на изслушване беше публична, а не при закрити врата, и ако в комисията имаше и представители на гражданското общество, то тогава може би и задкулисните игри във връзка с избора за председател на ДАБЧ щяха да бъдат по-трудни за случване.
22.02.2015 – Противоречията между коалиционните партньори в управляващото мнозинство се очаква да се задълбочат сериозно през следващата седмица.
Причината – резултатите от конкурса по избор на председател на Държавната агенция за българите в чужбина, който се проведе по настояване на ресорния вицепремиер Меглена Кунева. Този път напрежението ще е по оста ВМРО-ДБГ.
В проектът на Доклад на Комисията за представянето на кандидатите, с копие от който БГНЕС разполага, фаворитът на ВМРО за поста председател на ДАБЧ Борис Борисов е сериозно критикуван за представянето си. В средата на седмица лидерът на ВМРО Красимилр Каракачанов потвърди в интервю за Нова телевизия, че именно Борисов е предложен от ВМРО за шеф на Агенцията за българите в чужбина. „Внесох предложението за Борис Борисов още когато стана факт правителството. Направиха конкурс, минаха две седмици оттогава – нека вземат решение“, заяви Каракачанов. Той изрази неудовлетворение от факта, че по закон ръководителят на ДАБЧ се назначава от премиера, без за това да е нужен конкурс.
Въпреки това на 09 февруари комисия, ръководена от Мария Карабельова, началник на кабинета на вицепремиера Кунева, изслуша 8-те явили се кандидати за председател на ДАБЧ. Очаква се в началото на следващата седмица на министър-председателя Бойко Борисов да бъде представена съкратена версия на Доклада и предложение от две или три имена за председател на ДАБЧ. От проекта на Доклад става ясно, че фаворитите на комисията са двама: Спас Ташев и Димитър Владимиров. Общото между тях е, че се ползват с подкрепата на ГЕРБ.
За първия изслушан кандидат Кирил Радев, в черновата на Доклад е посочено, че е направило впечатление „аткрактивното и отлично структурирано представяне на концепцията и показаната от него увереност при нейната защита, но също така липсва задълбочено познаване на проблематиката“. Концепцията на Радев е оценена като „едностранна, отразяваща предимно виждания, свързани с пребиваващи в чужбина български граждани“.
Вторият изслушан кандидат е Борис Борисов. Комисията констатира, че „разработената от кандидата концепция показва неориентираност относно мястото, ролята и функциите на ДАБЧ. В същото време се претендира за разширяване на правомощията й“. „Очевидно основен момент е засилването на ролята на ДАБЧ, а не фокус да бъдат българите в чужбина. Прави впечатление, че се претендира за увеличаване на бюджета и оперативен контрол върху средства, без да се предлагат идеи или политики, които следва да се финансират,“ продължават с критичните бележки членовете на комисията. Изслушващите са констатирали и притеснителен момент при представянето на Борисов, който е свързан с издаването от ДАБЧ на удостоверения за български произход. Кандидатът е развил теза, че ще назначи историци, които в разговор с лицето ще установяват дали е от български произход. „Такъв подход беше причината за констатираните от Върховната административна прокуратура и Главния инспекторат на МС системни закононарушения в ДАБЧ“, пишат в заключенията си членовете на комисията. В заключение се констатира, че „на предварително определените въпроси кандидатът не можа да отговори убедително“.
Комисията е значително по-удовлетворена от представянето и на Райна Манджукова, която в продължение на 10 месеца е била председател на ДАБЧ (в рамките на първия управленски мандат на ГЕРБ-бел.ред.), а в продължение на 14 години е заемала експертни длъжности в агенцията. Посочва се, че Манджукова има авторско телевизионно предаване в СКАТ – телевизията на коалиционния партньор на ВМРО – НФСБ.
Временно изпълняващия длъжността председател на ДАБЧ Димитър Владимиров е представил концепция, в която „са очертани конкретните и непосредствени мерки за подобряване на дейността на Агенцията, най-вече чрез въвеждане на прозрачни и ясно разписани процедури по удостоверяване на българския произход“, смятат членовете на комисията. „При публичното изслушване кандидатът добре защити изложените от него в концепцията тези и даде аргументирани отговори на предварително определените от комисията въпроси“, пише още в черновата на Доклада.
Следващият кандидат Гентиян Пируши е представил Концепция, която според изпитната комисия, е „изключително амбициозна, което поставя под въпрос реалното постигане на заложените цели“. Като цяло кандидатурата на Пируши е оценена позитивно.
Следващият кандидат е Спас Ташев, който пет години е бил заместник-председател на ДАБЧ. Бил е вицепремиерски съветник в първото правителство на Борисов. По мнение на комисията кандидатът е представил „отлично структурирана концепция с конкретни и аргументирани предложения в нея“. „При публичното изслушване кандидатът защити уверено изложените от него в концепцията тези и даде добре аргументирани отговори на предварително определените въпроси“, пишат още от комисията.
Бившият журналист и собственик на медии Петър Пунчев е представил концепция, която е определена от комисията „по-скоро като есе, в което присъства и силно личен елемент“. В тази връзка следва да се отбележи, че кандидатът няма изложени конкретни виждания за развитието на дейността на ДАБЧ, допълват от изпитната комисия и уточняват, че Пунчев е оставил „впечатление за обаятелна личност, която умее да владее публиката и така да наложи своя авторитет“.
Последният изслушан кандидат е Ангел Маринков, който също е работил за ВМРО, както и е заемал ръководен пост в ДАБЧ. Комисията обаче е критична към концепцията на Маринков, която се е концентрирала върху „предоставянето на българско гражданство“. „Трябва да се прецени доколко тази политика е в унисон с усилията на България за присъединяване в Шенгенското пространство, във връзка с хилядите регистрирани като правонарушители в ШИС /въведени предимно от Германия, Холандия, Швейцария, Гърция и Италия/ кандидати и получили българско гражданство лица от български произход“, подчертават от изпитната комисия. „Обезпокоителна e развитата от кандидата теза, че при удостоверяване на българския произход ДАБЧ следва да ползва експертно-научен подход, което според кандидата осигурявало обективност. Точно поради такъв подход, който не е съобразен със законовите изисквания и не е удостоверен с документи, Върховната административна прокуратура през 2014 г. констатира незаконосъобразност на голяма част от издаваните от ДАБЧ удостоверения“, пишат още членовете на комисията.
БГНЕС припомня, че ДАБЧ е без постоянен председател от есента на 2014 г., когато бившият съпартиец на вицепремиера Меглена Кунева и приятелка на министъра на икономиката Божидар Лукарски – Ива Йорданова, бе принудена да подаде оставка след недоволство на българи по света от нейното назначаване. При подаването на оставката си, Йорданова настоява за провеждане на конкурс за председател на ДАБЧ, но след неговото обявяване тя отказа да се яви./БГНЕС
Активността на „Еврочикаго“ да проведе тази полезна дискусия по темата безспорно заслужава поздравления и благодарност.
Никой до този момент не е правил толкова сериозно проучване – факт, който би трябвало да направи впечатление на отговорните държавни институции.
Въпросът докога тези институции, включително вицепремиерът, отговарящ за държавната политика към българите извън България, ще пазят мълчание?