Сдружение „Софийски обществен съвет“ е изпратило до българския министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски и до началника на отдел „Правна дейност в транспорта, съобщенията и електронното управление“ в министерството Женета Рогова предложение във връзка с проекта за изменение на Закона за достъп до обществена информация. Документът е подписан от Гергана Владкова, председател на Управителния съвет на сдружението, което информира за това на своя сайт. В предложението се казва:
„Във връзка с инициираното обществено обсъждане от 23.10.2014 г. до 22.11.2014 г. на Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация и подадените множество становища – 256 бр., съдържащи несъгласие с част от предлаганите промени в &12, чл. 41б и други принципни съображения по смисъла на закона, настояваме да бъде проведена среща с гражданските организации, които са заинтересовани от предлаганите промени, с цел ефективно и трайно премахване на допуснатите недоразумения и ограничения в законопроекта.
Считаме, че изцяло във Вашите правомощия е оставена възможността да удължите срока на общественото обсъждане и да провеждате срещи с гражданските организации.“
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Сдружение „Софийски обществен съвет“ не е успяло да внесе официално свое становище в рамките на указания срок за обществено обсъждане на проекта за изменение на ЗДОИ, но позицията и аргументите на сдружението могат да се видят в последния коментар под публикувания Проект на ЗИД на ЗДОИ. Коментарът е на председателя на УС на „Софийски обществен съвет“ и неговото съдържание е следното:
22 ноември 2014 г. 23:59:13
Становище от Гергана Владкова
Уважаеми Дами и Господа,
Въз основа на гражданския си прочит, натрупан личен опит и неюридически поглед върху предложения на нашето внимание документ за обсъждане, считам, че с така изготвения проект на ЗИД на ЗДОИ
не се постигат основните цели на закона,
а именно – гарантиран, открит и равен достъп на гражданите до обществена информация по смисъла на чл. 2 от действащия закон.
В тази връзка излагам следните принципни предложения:
1. ЗДОИ да бъде преименуван на Закон за обществената информация.
Целта на това предложение е да бъде постигната коренна промяна в постановката на регламента, като се наблегне на практическото осъществяване на признатата необходимост в една европейска, демократична и правова държава гражданите да участват все по-активно във вземането на решения на местно и национално ниво по въпроси, свързани с уреждането на обществените отношения, правата на човека, управлението на публичните, държавните и общинските ресурси, както и по отношение на дейността и състоянието на публичноправните субекти.
Намирам за крайно наложително държавната и местната власт да бъдат задължени да поемат реален ангажимент пред гражданите те гарантирано да имат не просто право на достъп до обществена информация, а практическа възможност своевременно и свободно да ползват създаваната и съхранявана информация по обществени въпроси. Особено важно е всички да разполагаме с онази информация, постъпваща в административния орган и генерирана в процеса на обсъждане на нормативни актове или на общи административни актове, както и да сме наясно за условията и правилата, по които работят институциите и правилата, по които изпълняват възложените им отговорности.
2. Понятието за обществена информация да бъде по-широко дефинирано – да включва изрично регламент, че за гражданите е достъпна информацията свързана с управлението на публични, държавни и общински ресурси, както и да бъде гарантирано ползването от гражданите на служебната информация, събирана, създавана и съхранявана във връзка с официалната информация.
Тук имам предвид да бъде гарантирано ползването на служебна информация по смисъла на чл. 13, ал. 2, т. 1 от действащия сега ЗДОИ, освен ако тя не е изрично определена като класифицирана информация, представляваща държавна или служебна тайна. Всеки документ при формиране на решение на общинския съвет, например, може да носи съществена информация от значение за последиците от приемане на решението и той непременно трябва да бъде поставен за разглеждане. Несъмнено тази информация е и най-показателна за работата на административните органи и дава най-добра възможност на гражданите да си съставят собствено обективно мнение за ефективността на институциите. Тоест целта е да бъде осигурена пълна прозрачност и достъп до доклади, становища, предложения, анализи, касаещи актовете за уреждане на обществените отношения.
По отношение на въпросите, свързани с експлоатацията на различните ресурси на страната, то следва гражданите да имат пряк достъп до договорите и/или условията, вкл. финансови, при които административните органи управляват или са предоставили за управление съответните блага.
3. Задължение за своевременно публикуване на всеки вид информация, свързана с издаването на нормативни и общи административни актове.
4. Задължение за публикуване в единна база, достъпна от основната интернет страница на административния орган.
5. Налагане на строги санкции върху административния орган при неизпълнение на задължението за публикуване на официална и служебна обществена информация в срок.
6. Задължение за постановяване на решение за достъп до обществена информация при хипотезата на чл. 12, ал. 3 от действащия сега закон.