Доколкото го виждам аз, Държавната Агенция за българите в чужбина в момента може да има само един приоритет. Това е работата с най-новата българска емиграция. През последните двадесет и пет години България загуби над петдесет процента от работната си сила, в лицето на българските емигранти.
Нашите работници поправят улиците и строят къщите на Западна Европа срещу жълти стотинки, докато българските улици се разрушават, а българските проекти за строежи се печелят от чужди фирми срещу огромно заплащане.
Българските лекари и медицински сестри се грижат за и без това висококачественото здравеопазване на чужди държави, докато в България осемгодишно дете умира от апендицит, защото няма кой да го оперира.
Нашите учители обучават американците на английски език и литература, докато българчетата забравят да пишат и разговарят на собствения си роден език. Наши честни предприемачи отварят магазини в българските квартали на Чикаго или осъществяват превоз на товари по цяла северна Америка, докато българския пазар се превзема от търговски вериги от чужбина, а малките квартални магазинчета един по един затварят врати поради неравната конкуренция.
Българи,
Моята концепция за работата на агенцията е да се изразходват всичките й пари за изграждане на отношения с българските емигранти по света. Такива отношения в момента българската държава няма. Аз предлагам да се насочи работата на агенцията към издирване и въвличане на активни българи зад граница в работата на агенцията на доброволни начала. Аз предлагам да се започне с организиране на държавен фонд с участие на дарители с име „Българино, върни се“, който фонд да се използва за намаляване на цените на самолетните билети до България за пътници с българско гражданство.
Аз предлагам агенцията да се заеме неотложно със създаването на банкова институция, която ще се занимава единствено с преводите на парите на българските емигранти до техните роднини, като основната й цел ще бъде намаляване или премахване на таксите за тези преводи. Аз предлагам агенцията да почне масирана кампания в медиите, насочена към представянето на новата българска емиграция като част от българското общество, работеща за добруването на България не по-малко, отколкото живеещите в България българи. Нека Държавната агенция за българите в чужбина бъде въжето, което държи заедно снопа пръчки на хан Кубрат, обединявайки и приобщавайки.
Аз също предлагам, при невъзможност тази концепция да се осъществи през настоящата 2015 година, да се разформирова цялата агенция и парите, отделени й от бюджета, да се прехвърлят към пенсионните фондове, за да се подпомогнат поне малко престарелите родители на всички ни, емигранти и не емигранти.
Д-р Виктор Хинов*
Индианаполис, САЩ
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Това е само един коментар на приятеля на нашия сайт и автор в него, който публикуваме тук като отделен текст, за да бъде видян от повече хора и дано от комисията, която ще бъде назначена да изслушва кандидатите за шеф на ДАБЧ (вж. линк).
Една от отличителните черти на българския характер е, че българина е винаги готов да ти обясни защо нещо няма да стане или е безсмислено. Това в милата ни родина се нарича реализъм. Господин куку, бих бил благодатен ако споделите вашата концепция за тази агенция. Ако нещата стоят, както вие ги представяте, то агенцията просто трябва да се разформирова и да не харчи на халос държавни пари. Бихте ли освен това ме осведомили как бих могъл да преведа пари на родителите ми легално, без да ги давам на приятели които пътуват и без да плащам такси. От шестнадесет години живея в Америка и такова чудо не съм видял. За всичките тези години съм се връщал в България повече от осем пъти и никога не съм бил стимулиран от която и да е агенция да го правя по често. Едно връщане в България на семейство като моето струва около десет хиляди долара от които поне шест остават за икономиката на Родината ни. Останалите четири остават в чужди авиокомпании поради неспособността на българската администрация да възстанови самолетна линия свободно функционирала прец цялото ни мрачно комунистическо минало. Благодаря ви за коментара, но ще ме извините ако ви кажа че той не помага особенно на никой.
Нещата, които си изброил по принцип съществуват. Например, има организация, която помага на българи да се завърнат (Тук-там). По-добре от тях едва ли би се справила държавната агенция. Защо трябва държавата да дублира нещо работещо? Емигрантите ще се завърнат, когато обстановката се подобри. Обстановката няма непременно да се подобри, ако емигрантите се завърнат.
Как мислиш агенцията си изразходва парите в момента, ако не за „изграждане на отношения с българските емигранти по света“? Предлагаш да не се плащат заплати ли?
„издирване и въвличане на активни българи зад граница в работата на агенцията на доброволни начала“: Това не работи. Неведнъж ентусиасти, а и самата агенция са правили „база данни на българите в чужбина“, но всичко това е замирало. По същество е социална мрежа, но такива вече съществуват много.
„фонд с участие на дарители с име „Българино, върни се“, който фонд да се използва за намаляване на цените на самолетните билети до България за пътници с българско гражданство.“ Авиокомпаниите, т.е. най-вече България въздух, т.е. ТИМ, ще са много щастливи.
“ банкова институция, която ще се занимава единствено с преводите на парите на българските емигранти до техните роднини, като основната й цел ще бъде намаляване или премахване на таксите за тези преводи.“ Който търси намира. И в момента има начини да превеждаш без такси.
„агенцията да почне масирана кампания в медиите“ А не, мерси. В частност номер 10, ака Д.П. здраво ще намаже.