Доклад до вицепремиера Меглена Кунева на комисията, изслушала кандидатите за поста председател на ДАБЧ. Докладът е качен в сайта на Агенцията на 24.02.2015 г. Той е бил входиран в Министерски съвет на 19.02.2015 г.
Пълното название на документа е: Доклад на комисията, определена със Заповед № Р-21 от 26 януари 2015 г., относно резултатите от проведеното изслушване на кандидатите за председател на Държавната агенция за българите в чужбина, до заместник министър-председател по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева.
Докладът е подписан от: Катя Матева – директор на дирекция „Българско гражданство“ на Министерството на правосъдието; Анелия Иванчева – началник на отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“ в дирекция „Международно сътрудничество“ на МВнР; Надя Кръстева – началник на отдел „Международни хуманитарни организации“ в дирекция „Права на човека“ на МВнР; Катя Славчева – началник на отдел „Човешки ресурси“ в администрацията на Министерски съвет; Мария Казанджиева – правен съветник в дирекция „Правна“ в администрацията на Министерски съвет.
Документът съдържа мненията на комисията за представянето на осемте явили се на изслушването кандидати – Кирил Радев, Борис В. Борисов, Райна Манджукова, Димитър Владимиров, Гентиян Пируши, Спас Ташев, Петър Пунчев и Ангел Маринков.
Ето най-важното от написаното от комисията, която съобщава:
Алинея 5 на чл. 19 от ЗА предвижда, че за председател на държавна агенция може да бъде назначено лице – български гражданин, което е с доказан професионален опит в съответната област.
За назначаването на длъжностите по чл. 19, ал. 4 няма нормативно изискване за вид и степен на образование, а също и изискване за минимален брой години професионален опит. Предвид на това комисията не извършва преценка на образованието и професионалния опит на кандидатите.
Абстрахирайки се от образованието и натрупания профисионален опит ето „солта“ от заключенията на комисията:
Кирил Радев:
Плюс:
– При публичното изслушване на кандидата направи впечатление атрактивното и отлично структурирано представяне на концепцията и показаната от него увереност при нейната защита
Минус:
– Представената от кандидата концепция … следва да бъде разгледана като едностранна, отразяваща предимно виждания, свързани с пребиваващи в чужбина български граждани, и с фокус върху емиграционните вълни от последните десетилетия. Другите целеви групи на работа на ДАБЧ са обхванати чрез твърде общи постановки в концепцията.
– При публичното изслушване на кандидата направи впечатление …. също така липсата на задълбочено познаване на проблематиката и твърде общите отговори на повечето от предварително определените въпроси.
Борис Вангелов Борисов
Плюс:
Разработената от кандидата концепция показва добро познание за мястото и ролята на ДАБЧ в структурата на изпълнителната власт и за стратегическите документи, международноправните актове и вътрешното законодателство, имащи отношение както към работата на агенцията, така и към цялостната проблематика, свързана с българската диаспора. Концепцията отразява подробно политиките и търси взаимодействие между институциите за тяхното провеждане. Правят впечатление добрата информираност и способност за анализ, както и целенасоченият подход на кандидата при формулирането и търсенето на решение на проблемите, представени в концепцията.
отдели внимание на проблемите на българската диаспора в Република Македония, които той очевидно познава много добре и задълбочено
Минус:
Няма
Райна Димитрова Манджукова
Плюс:
– Представената концепция отразява натрупаните познания и опит на кандидата в резултат на дългогодишната му работа в ДАБЧ..
При тяхното обосноваване направи впечатление подкрепеното чрез конкретни примери
Минус:
В концепцията има…. общо поднесени тези. Изведени са трите основни области на взаимодействия на българската държава с нейната диаспора, но не са проследени цялостно мястото и ролята на агенцията в тези процеси.
Димитър Любенов Владимиров
Плюс:
Представената концепция показва добре систематизирано познание за работата в агенцията, обвързано със стратегическите документи, които рамкират нейната дейност, и нормативната уредба, която тя прилага. По конкретно поставените от комисията въпроси направиха впечатление точните и добре аргументирани отговори на кандидата, показващи, че не само отлично познава проблемите в агенцията, но търси и вече е предприел действия за тяхното решаване.
Минус:
Следва да се подчертае предимно административният подход при разработването на концепцията.
Гентиян Хаджи Пируши
Плюс:
– Кандидатът е представил концепция в конспектен формат, което му е позволило да включи повече информация и идеи, някои от които са определено амбициозни.
– При своето представяне той направи позитивно впечатление с личното си съпричастие към проблемите на българите в чужбина, бидейки един от тях
– Обърна внимание на необходимостта от преодоляването на предпоставките за корупция. Добро впечатление направи отношението и загрижеността му към младежите в българските общности зад граница.
Минус:
– декларираните в концепцията тези са останали недостатъчно развити и аргументирани, за да дадат обективна представа за познанията, мисленето и компетенциите на кандидата.
– Като недостатък в отговора му на зададен от комисията въпрос може да се посочи, че той показа твърде бегли знания за организациите на българите в чужбина извън тези, с които е свързан неговият обществен опит
– Спас Ангелов Ташев
Плюс:
Кандидатът има богат и дългогодишен професионален опит по въпросите на българските общности в чужбина, подкрепен и от неговия постоянен изследователски и творчески интерес в същата област.
Кандидатът е представил отлично структурирана концепция с конкретни и аргументирани предложения в нея, която показва добро познаване на стратегическите документи и нормативната уредба, имащи отношение както към работата на агенцията, така и към цялостната проблематика, свързана с българската диаспора. Впечатление прави и ясният административен подход при формулирането и търсенето на решения на проблемите в досегашната държавна политика към българите в чужбина.
При представянето си той направи отлично впечатление със своята широка информираност по проблематиката, стегнатото, делово и със самочувствие излагане на темите и задълбоченото си мислене по тях.
Минус:
Няма
Петър Евтимов Пунчев
Плюс:
„ При все това всяко от изказаните от него концептуални виждания будят уважение като морална позиция и следва да бъдат оценени по достойнство, защото разкриват широта в мисленето за българската диаспора, ангажираност с проблематиката на българите в чужбина и силно желание за отговорна политика на държавата към тези, за които България е също родина.
Цялостното впечатление от публичното изслушване на кандидата е за обаятелна личност, която умее да владее публиката и така да наложи своя авторитет.
Минус:
Кандидатът не е представил концепция според конвенционалното разбиране за този формат,
кандидатът няма изложени конкретни виждания за развитието на дейността на ДАБЧ, с което предметно да покрие зададената тема. ь
в повечето случаи той избягваше конкретизация
Ангел Илиев Маринков
Плюс:
цяло концепцията е добре структурирана и показва задълбочено разбиране за проблематиката, свързана с българската диаспора и за мястото и ролята на агенцията при разработването и изпълнението на държавната политика по отношение на българите в чужбина. В тази връзка прави впечатление, че в концепцията присъстват критики към дейността на досегашните ръководства на агенцията и негативна оценка за експертната подготвеност на служителите в нея, чрез които се аргументират и самите предложения.
Минус:
но негативно впечатление на комисията направи начинът, по който той смята дарешава кадровите въпроси в агенцията. Комисията счита, че това е свързано с личната му обида от съкращаването му от длъжност в ДАБЧ.
Цялото съдържание на доклада може да види тук: Доклад на комисията
.
Аз останах с впечатление, че са харесали Борис Борисов.
От такава комисия – толкова.
Достатъчно е да прочете човек мненията и му става ясно, че тази велика „комисия“ си е избрала Спас Ташев още преди да започне процедурата. То бива, бива суперлативи, но явно всичко е било само замазване на очите.
Стенографски запис от публичното изслушване на кандидатите за председател на Държавната агенция за българите в чужбина, проведено на 9 февруари 2015 г.
https://www.eurochicago.com/2015/02/izslushvaneto-stenograma/