Преди три дни в. „Труд“ информира, че кметът на Босилеград Владимир Захариев се е срещнал с българския премиер Бойко Борисов. „Труд“ пише в публикация от 16 февруари т.г., че: „Кметът на града Владимир Захариев предал и документи за злоупотреби на културно-информационния център в града, в отговор на което премиерът наредил на външния министър Даниел Митов да прекрати финансирането на организацията.“
Ако тази новина е вярва, тя е много притеснителна за всички онези, които познават председателя на Културно-информационния център на българите в Босилеград Иван Николов, както и дейността на този център. За разлика от кмета на този български град в Сърбия, Владимир Захариев, г-н Николов никога не е правил компромиси, що се отнася до правата и интересите на българите в Сърбия.
.
Koй е босилеградският кмет Владимир Захариев?
Владимир Захариев близо 15 години, от 2001 г. до днес, вече близо 15 години, управлява община Босилеград. През 2012 г. започва 4-тият му пореден кметски мандат. По време на втория си мандат като кмет Владимир Захариев едновременно е бил и депутат в сръбския парламент от Демократическата партия на Сърбия, но за 4 години престой в сръбската Скупщина босилеградският градоначалинк и депутат нито веднъж не взел отношение по никакъв въпрос, нито е предложил нещо в подкрепа на българщината и на българите в Западните покрайнини – казват българи от този крайграничен край, който след края на Първата световна война остава извън границите на България.
Те смятат още, че Захариев винаги е избиран, защото всички сърбомани и сръбски колонисти гласували за него, както и малцината тамошни роми, а гласовете на българите се разцепвали между различните кандидати и партии. По време на управлението на Владимир Захариев в последните 14-15 години населението на града е намаляло с още 25 % – което е една многогодишна низходяща тенденция.
Демократичната партия на Сърбия на д-р Воислав Кощуница, от листата на която Владимир Захариев печели четири пъти изборите в Босилеград, е с програма, стъпила на идеологията на консервативен великосръбски национализъм. Подобна идеология достатъчно дълго време в миналото е била водеща по отношение на българите в т.нар. Западни покрайнини, както и в Р. Македония, и е нанесла огромна вреда на хората с българско самосъзнание в Сърбия и в Македония.
Кметът на Босилеград Владимир Захариев, който се е срещнал наскоро с българския премиер Борисов, не само не подкрепя организации като българския Културно-информационен център в Босилеград и като Демократичния съюз на българите в Сърбия, които се опитват да защитават правата и интересите на българите в тази страна от години насам, но и води битка срещу тях. Част от която изглежда е и неговото желание, ако информацията на в. „Труд“ е вярна, да злепостави директора на КИЦ „Босилеград“ пред българските власти.
На този фон е интересно как българските управници, в лицето на премиера Борисов и на външния министър Митов, гледат на това противопоставяне между кмета на Босилеград Захариев и Културно-информационния център „Босилеград“. Дали те знаят, а би било странно ако не знаят, каква точно фигура е г-н Захариев, с листата на каква партия е избиран за кмет и пр. Те разбира се може да решат да подкрепят само кмета Захариев, който изглежда умее да се поставя и пред сръбски, и на български политици.
.
Честването на Левски в Босилеград
Денят 19 февруари, в който почитаме паметта на Апостола на свободата Васил Левски, е ден, в който в Босилеград има традиционно честване. На това честване днес представителите на Софийска община са предпочели да почетат паметта на Левски заедно с кмета Захариев и служителите от кметството. Софийска община е уведомила с кратко съобщение в началото на този месец председателя на КИЦ „Босилеград“, че няма този път нейните представители да честват паметта на Апостола заедно с Културно-информационния център, а ще го честват със служители от община Босилеград.
Според информация на Българското национално радио, днес от сутринта пред паметника на Апостола са се събрали доста българи, както местни, така и от Враца, Мездра и София, за да поднесат своите венци, цветя и уважение към паметта на Апостола. „Вместо да ни обедини, това честване ни разедини“, казал пред репортер на БНР един от родолюбивите босилеградчани.
БНР информира още, че председателят на Културно-информационния център на българското малцинство Иван Николов е изразил безпокойството си от „поведението на Столична община, която ни изтри от сценария за днешното поклонение“. Той изразил и възмущение от действията на Държавната агенция за българите в чужбина, откъдето нанесли удар върху името на Културно-информационния център в Босилеград.
.
Малко история
Може би не е зле да се припомни какво е ставало при предишни чествания на паметта на Апостола в Босилеград и как се е държал на тези чествания кметът на града Владимир Захариев. На 19.02.2013 г. например става скандал пред паметника на Левски в Босилеград (вж. видеозаписа по-долу – б.р.) Босилеградчанинът Димитър Треперски, с чиито усилия и тези на негови съмишленици е бил построен паметникът на Апостола в града, задава неудобни въпроси на босилеградския кмет защо този паметник не се поддържа от общината и защо се отказва осветление на паметника през нощта. Кметът Владимир Захариев, който преди това е написал официален отговор на сръбски на Димитър Треперски по въпроса за осветлението на паметника, казва на 19 февруари 2013 г., че пространството пред паметника не е на Общината, а на Военното министерство на Сърбия. Казва и, че една чешма, която има построена там (и която е построена в чест на „освобождаването на Босилеград от фашизма“, т.е. на освобождението на Босилеград от българско управление де факто), била в чест „на всички освободители от кои да е войни за доброто на Босилеград“. Кметът си позволява да каже още: „Аз не обичам българи за пари“, т.е. платени патриоти вероятно е искал да каже. И така, платеният патриот се явява Димитър Треперски, заради който, заедно с негови съмишленици, е бил построен паметникът на Левски в Босилеград, а безсребреният патриот? се оказва кметът, който няма никакви заслуги за този паметник, и според когото освободители на Босилеград са и неговите завоеватели.
.
Кмета Владимир Захариев /по-известен сред сърбите като Батко ВлаТко/ е най-долното верикосръбско мекере!
Подобно лицемерие – рядко се среща!
А г-н Димитър Треперски е Истински Българи, какъвто днес днес рядко се среща дори в България.