Пенсиите могат да станат над 1000 лева, пари има
.
Доц. Минчо Христов е преподавател в Техническия университет, магистър по история от Хаванския университет, специализирал е в университета на Сао Пауло и Колумбийския университет, бил е гостуващ изследовател в Института за изследване на сигурността в ЕС, автор на десетки научни публикации и две книги. Беше депутат в 40-то Народно събрание, зам.-председател на Комисията за борба с корупцията.
.
– Г-н Христов, може ли да се говори за политическа мафия в България и какво означават у нас понятия като “ляво” и “дясно”?
– Разделението “ляво” и “дясно” обслужва политическата мафия, която няма никакъв цвят – тя не е нито лява, нито дясна. Това е просто една мафия. За мен основното разделение у нас е бедни и богати – крадци, които грабят милиарди всяка година, и ограбвани, които са над 90 на сто от българския народ. Време е да поставим сериозно въпроса защо живеем толкова бедно и всъщност бедна държава ли е България. Огромни средства изтичат всяка година, а политическата върхушка и мафия не прави нищо да се съберат тези пари.
Навремето зададох въпрос на Сергей Станишев докога неговото правителство ще търпи една частна фирма да плаща 1.5% концесионна такса и да изнася злато за 98.5%. В африканските държави тази такса е десетки пъти по-висока. Станишев мънкаше като ученичка – да, прав съм бил, щели да направят нещо. Нищо не направиха. А какво да кажем за кражбите чрез търговските вериги! Всеки месец от България се източват над 700 млн. лева от “Била”, “Лидъл”, “Кауфланд”…
България може би е на първо място в света по брой на депутатски лимузини. А двумилионна София е обслужвана от 16 линейки. Още по-голямо престъпление е т.нар. партийна субсидия. Отговорно заявявам, че тя е най-голямата в света. В Германия е 10 пъти по-малка. За мен тези хора наистина са престъпници и трябва да бъдат изметени. Това е пир по време на чума.
За мен частните пенсионни фондове са чисти пирамиди. Не познавам друга държава, където принудително по закон се вземат 5% от доходите на всички работещи граждани и се изсипват в няколко частни дружества, които ги харчат както намерят за добре. Чувал съм за астрономически заплати от порядъка на десетки хиляди левове на месец. Парите на хората в тези дружества не се увеличават, а реално намаляват. Това беше признато в комисията по бюджет и финанси. Какъв е смисълът от съществуването на тези дружества? Тези фондове трябва да са доброволни и хората да имат право на избор. Огромна лъжа е, че няма пари за пенсии. Това може лесно да се провери, ако се сметне една минимална заплата от 340 лева. От тях 60 лева всеки месец отиват за пенсионни цели. Ако умножите тези 60 лева по 12 месеца и после по 40 години, сложите една минимална лихва с натрупване от 5%, със сигурност ще получите сума над 100 хиляди лева, които е внесъл всеки пенсионер при минимална работна заплата. Като разделите тези 100 хиляди лева на броя години, които средно живее един пенсионер, ще получите пенсия над 1000 лева. А сега масовите пенсии са 200-250 лева. За мен това е престъпление. Истината е, че възрастните хора са си плащали осигуровките и при тогавашните заплати. Да не говорим за огромната държавна собственост, която се разграбва и в момента. Ако има елементарна политическа воля, държавата може да прибере огромни средства именно от тези заграбени предприятия – от големите приватизационни сделки и ЕРП-тата, които купуват тока за 10 стотинки, а го продават за 20. Народът пълни джобовете на шепа тарикати.
– Какво трябва да се промени?
– Политическата система трябва да бъде променена. В парламента влизат не народни, а партийни мижитурки без доблест, които нямат собствено мнение и гласуват като машинки. На следващите избори трябва да излезе група от хора и да се противопостави на тази политическа мафия, която ни управлява последните 20 години. Това няма да е трудно, като се има предвид тоталното компрометиране на всички политически сили в парламента.
– Как могат да бъдат спрени кражбите на политиците?
– Има елементарни начини, които се прилагат в цял свят – да се направи пълна проверка на имуществото на всички министри, депутати и магистрати и какви данъци са платили. Бъдете сигурни, че 90% от тях могат да влязат в затвора. Това е решението. Попитах министъра на вътрешните работи Вучков защо МВР не вкара такъв закон. Той отказа да отговори – в присъствието на поне 200 души. Останах изумен, че нито една медия не подхвана темата. Започвам да мисля, че големите престъпници са в парламента.
– Във фалит ли е България?
– Мисля, че България е изключително богата страна. Посочих откъде могат да се вземат десетки милиарди годишно, но тези пари потъват в джобовете на една малобройна олигархия. В Румъния вкараха маса политици в затвора, в Гърция и САЩ – също. Защо в България няма нито един осъден политик?
.
Из интервю на Христо Куфов,
Dnes 16.03.2015
„Търсенето и доказването на вината за Корпоративна търговска банка е малко извън предмета на дейност на комисията. Ние ще изслушваме само длъжностни лица, които имат пряк ангажимент и по закон им е вменено да поддържат стабилността на банките“.
Това заяви в ефирът на bTV Десислава Атанасова от ГЕРБ, която оглави временната анкетна парламентарна комисия за Корпоративна търговска банка (КТБ).
„Парламентарната анкетна комисия, която ще проверява действията на органите, отговорни за контрола над КТБ, няма да се опитва да изземва функциите на прокуратурата и ще изслушва само отговорните за контрола длъжностни лица. Затова няма причина да се иска изслушване на банкера Цветан Василев“, допълни депутатът.
„Започваме с БНБ“, обяви още Атанасова.
След това депутатите ще се занимаят с докладите на одиторите на банката. Тя увери, че е запозната много добре с разделението на властите и няма да се опитва да се прави на разследваща.
„Иван Искров и подуправителят на БНБ мисля, че ще бъдат от първите поканени на изслушване“, посочи депутатът. Тя заяви, че всички, които имат отношение, ще бъдат поканени и ще бъдат изслушани.
Комисията има 3-месечен срок, за да свърши работа по проверка „на фактите и обстоятелствата, свързани с действията на държавни органи и институции, които е следвало да упражнят контрол и противодействат на източването на КТБ в периода 2009-2014 г.“
„Цветан Василев няма качеството на лице, което е следвало да упражнява контрол над КТБ“, обясни Атанасова.
„Защо най-накрая не получим и оставката на гуверньора на БНБ? Надявам се, че г-н Искров най-накрая ще оцени за себе си достойния начин да си тръгне от тази ситуация“, вметна депутатката от ГЕРБ.
„Няма нужда от какъвто и да е натиск. Човек ако правилно разчита посланията, отдавна да си беше тръгнал“, добави Атанасова.