Материал на Interviews-bg.eu
.
Виктор Кълвачев
.
Зад поредицата комикси Blue Estate, който е един от най-нашумелите в САЩ в момента, стои българинът Виктор Кълвачев.
Кълвачев е творчески директор и главен дизайнер на поредицата, а в екипа му има още един българин – Коста Янев. Двамата са дългогодишни приятели. Виктор Кълвачев е роден в Стара Загора, но е живял предимно в София и Варна. Завършва художествената гимназия във Варна, след това “Графика” в художествената академия в столицата. От съвсем малък Виктор се увлича по комиксите.
Днес живее в Калифорния заедно със семейството си.
.
.
Влад Коларов
.
Влад Коларов (известен още като eVlad) е професионален хумористичен илюстратор, карикатурист, аниматор и дизайнер.
Роден в Русе. Започва професионалната си кариера през 1989 г. като рисува карикатури. Първоначално работи на свободна практика, а през 1991 г. започва работа като карикатурист за вестник „24 часа“.
През 1998 г. настъпва повратна точка в кариерата му – той открива за себе си в интернет, купува компютър и се премества във Ванкувър, Британска Колумбия (Канада) със семейството си. В последствие става съсобственик и главен изпълнителен директор на Cardsup Greetings Ltd. В Канада изкуството му е доста популярно. Неговите карикатури са публикувани от многобройните вестници, списания и сайтове, и са достъпни чрез Интернет.
.
.
Владимир Стан
.
Владимир Стан е роден на 29 Февруари 1948 година в София, България. Завършва Националната художествената гимназия, а след това и Националната художествена академия.
През 1986 година участва в международният конкурс за живопис в град Довил, Франция и печели втора награда, медал и диплома. Признанието му вдъхва увереност и кураж да поиска политическо убежище във Франция и да напусне България.
През 1987г. участва в ОХИ организирана от ООН. От 1988- 1990 излага свои творби в Есенния салон- Гран Пале в Париж. През 1989-1990 е резидент на Сите дез Арт в Париж и участва със самостоятелни и в общи изложби, влизащи в програмата на Фондацията. През 1989 година печели първа голяма награда, диплома, купа, и награда Сузан Будон на 25ти международен конкурс за живопис на френската ривиера в град Кан.
.
.
Владо Велков
.
Владо Велков е роден през 1977 г. в Пловдив и живее в Берлин. Той учи изобразителни изкуства в Берлин, Москва и Лондон и завършва Университета по изкуства в Берлин. Творческата му практика обхваща художествени, кураторски и интернет проекти. Той е съосновател на Artnews.org и художествен ръководител на Кunstverein Arnsberg. “Предсрочни избори” в София e част от дългогодишен изследователски проект над триъгълника култура, политика, общество. Те следват “Избори за чужденци” (2005) и “Предварителни избори” (2009), които Велков инициира в Берлин.
От 2008г. има собствена художествена галерия на „Бруннесщтрасе” №190 изложбата „Новия свят”.
Източник: Edno.bg
.
.
Воин де Воин
.
Воин де Воин / Voin de Voin (Берлин) е роден през 1978 година в София. На дванайсет става част от детско авангардно студио „Камбана“, а в НАТФИЗ го приемат едва на седемнайсет, но след една година там запрашва към Европа. Отива в Лондон, където кара двегодишен курс по хореография и съвременен танц в едно от най-реномираните места в града, и после преминава през Париж и Берлин.
Учи филмово и театрално изкуство в Амстердам и Париж. Завършва магистратура в DasArts, Амстердам. Работи в областта на съвременното изкуство и пърформaнса. Живее в Берлин, където разработва пространствения проект „Твоето изкуство е мое”. Има участия в Melbourne International Theatre Festival, Hetveem Theatre, Амстердам, Tanja Leighton Gallery , Берлин, France Fiction Gallery, Париж, Karlsruhe Kunstverein, Карлсруе, Museum Cartier, Виена, Living Art Museum, Исландия. През 2010 година гостува на artnewscafe и Галерия Сариев в рамките на “Нощ на музеите и галериите” с пърформънса и изложбата “Приключенията на господин Руж в Дивия Див Изток”.
.
.
Георги Тушев
.
Биографията на Георги Тушев започва в гр. Шумен, където е роден. Учи в майсторски клас по живопис в Амстердам, завършва Националната художествена академия в София, а през 2000 г. участва в програма за гостуващи художници в Санта Фе, Ню Мексико, САЩ. Оттогава е в Щатите и понастоящем живее и работи в Ню Йорк. Тушев е член на Група XXL (както Хубен Черкелов), съществувала през 90-те години на миналия век.
Георги има увлечение по магнитните полета и начина и подредбата, по който те оформят рисунък. Наслагва бои, съдържащи желязо или кобалт върху платно и добавя магнитно поле. В резултат се получават триизмерни структури, които наподобяват взрив, същества или листа.
Летенето с направени от него малки самолети със закачена камера пък Георги развива отдавна, но това хоби се превръща в посвещение, когато съпругата му открива неговия потенциал и го прилага в работата си в ПРООН във връзка с проекти за защита на местните култури и околна среда. Създават Tushev Aerials през 2011г. като проект, бранд и платформа за експериментиране и видеоарт.
Източник: Capital.bg
.
.
Григор Бояджиев
.
Преди 30 години известният български бохем и голям художник Григор Бояджиев емигрира в Щатите и започва завидна кариера в Холивуд. Преди 3 години е ръкоположен за свещеник.
Рисуването е в гените му – син е на известния наш творец – народния художник Ценко Бояджиев, автор на едни от най-въздействащите портрети на Левски. Избързваме напред, но тук е мястото да кажем, че Григор, рисувайки Христос, често (едва ли е случайно) постига прилика с Апостола… Бащата учи в Париж и Загреб. Синът следва примера му.
Има късмет в хърватската художествена академия да му преподава един истински аристократ на четката и на духа – проф. Фердинанд Кулмер, чиито картини са изложени в галерия „Тейт“в Лондон. От него научава, че да си художник трябва да си етичен и почтен човек, а красивото и доброто да бъдат заедно в изкуството ти. Но наученото го сблъсква директно с реалността в България – 80-те години на ХХ век, тежък соцреализъм, на първо място е не моралът, а конюнктурата.
Затова заедно със съпругата си заминава на една екскурзия, от която не се връща. И така 31 години… Минава през „приключението“, както сега го нарича, емигрантски лагер, живее до човек, съден за убийство. Трябва да се оцелява. Готов е на всичко, кове декори за по 5 долара на час. Но талантът е като шило в торба. Умее много – илюстрация, графика, живопис, не му се опира дори монументалното изкуство.
Но го спасява умението му да рисува… комикси. Докато бил все още в България, прави за прочутото сп. „Дъга“ серията „Крали Марко“ с реалистични, а не шаржирани герои. Прилага тези рисунки между другите в портфолиото си и те му отварят вратите към Холивуд и към успеха в една непозната у нас артсфера – симулационните шоупрограми. От него се иска да накара многобройните посетители на големите холивудски студиа да съпреживеят в специални павилиони всяко приключение, което преди това са видели във филмите. Да се срещнат с чудовища, великани, лилипути, с Мерилин Монро и Елвис Пресли, да кацнат на Марс или да пътешестват из Китай, да пищят от страх, нападнати от птици или вампири, да бъдат Джо Малкович или чиракът магьосник.
И той го прави с успех, сбъдвайки с декори, костюми, илюзии и аниматронни играчки мечтите им. Като главен дизайнер на персонажите на най-големите студиа – „Дисни“, „Уорнър“, „Юнивърсъл“, „Метро Голдуин Майер“, „Хана Барбара“, „Лендмарк“, Бояджиев има една задача – да накара човека да освободи детето в себе си и да участва в приключение. Стъпвайки на този си опит, той е убеден, че у нас има много възможности за жанра ентъртейнмънт“. „Само си преставете какви истории могат да се разиграят по нашите фантастични археологически разкопки, артефакти и крепости. Точно този многовековен културен пласт винаги ми е липсвал в Америка.
Затова и 30 години не се e връщал, защото смята, че носталгията ще го накара да остана.
Негови работи са притежание на колекционери в САЩ, Канада, Франция, Англия, Австрия, Хърватска, Германия, Холандия, България.
През 2009 г. е ръкоположен за дякон, а наскоро след това и за български православен свещеник. Може да извършва всякакви ритуали и често събира в своя дом миряните.
Източник: 24chasa.bg
Още събрана на едно място информация за много български художници зад граница може да се намери тук.
.