„Защо на планетата не достигат жени?“ – пита парижкият в. „Монд“ по повод 8 март – Международния ден на жените. Наблюдаваме безспорен биологически факт: всеки ден на Земята се раждат малко повече момчета, отколкото момичета – 105 срещу 100, показват статистиките. По-голямата смъртност сред мъжете във всички възрасти донякъде компенсира това неравновесие. “Но биологията не обяснява всичко: през 1990 г. индиецът Амартя Сен, бъдещ нобелист за икономика, отправи в „Ню Йорк ривю ъф букс“ тревожно предупреждение със силен международен отзвук: „Не достигат над 100 милиона жени“ – това е планетарна драма.
Азия е в най-тежко състояние, защото доминацията на момчетата е ненормална. Поради мерките за контрол на раждаемостта, които позволяват по едно дете в семейство, и заради традиционното вярване, че момчето продължава рода, много ембриони на момичета се унищожават преди раждане. На Балканите и в Кавказ същият феномен бе наблюдаван през 90-те години на миналия век след разпадането на Югославия и Съветския съюз. Освен патриархалните нагласи, значение имат по-малките грижи за момиченцата, както и напредъкът на медицинската техника, която позволява предварително да се научи полът на детето.
В Африка, където се е зародило човечеството, се наблюдава по-голямо естествено равновесие: 103 момчета на 100 момичета до навършване на пълнолетие, след което броят се изравнява поради по-голямата смъртност сред момчетата. Но там жените живеят само три години повече от мъжете (в Европа разликата е седем години), защото африканските жени са засегнати в по-голяма степен от СПИН и епидемии, и смъртността им при раждане е по-висока.
В зряла възраст роля играят и икономически фактори. Така например, в Латинска Америка има масова миграция на мъже към САЩ, за да си търсят работа. Те оставят жените сами да отглеждат децата си. Наплив на мъже за работа има и в страните от Персийския залив. Там чужденците достигат до 80% от населението и недостигът на жени е остър.
Друг фактор са гражданските войни. В Сирия войната е отнела досега живота на 200 000 души, като 80% от тях са мъже.
Източник: в. „Сега“