По-долу може да се прочете пълния текст на интервю на Георги Коритаров с премиера Борисов в предаването „Свободна зона”, излъчено на 1 април в ефира на ТВ+. Текстът е публикуван във Фрогнюз.
Преди това – коментара на интервюиращия, публикуван в същото издание, който подчертава акцентите от разговора в студиото.
.
Георги Коритаров:
Интервюто на г-н Борисов, което направихме в ефира на ТВ+ , бе представено като сензационно и то на пръв поглед наистина изглежда така. Аз, обаче съм привърженик в много по-задълбоченото вглеждане не просто в текстовите, но в надтекстовите и подтекстовите послания, които отправя политик от такъв калибър.
За мен Бойко Борисов, зад привидно скандални изявления и една нехарактерна за него речева кондиция, отправи най-уникалното предизвикателство-покана към гражданите не само на България, но и на Европа. Предизвикателство-покана за един същински публичен и откровен дебат за ценностите на ЕС и на атлантическата общност.
Зад прозвучалото като шок твърдение-извод на г-н Борисов, че Западът е преглътнал Крим като окупирана от Русия украинска територия, се крие не друго, а един стремеж да бъдат накарани не толкова политиците, колкото гражданите на ЕС, да се замислят дали наистина се случва това. Ако гражданите на ЕС съжителстват съвместно в тази пъстра, мултикултурна, демократична общност на мира, просперитета и международното право, тогава те, чувайки подобен извод, произнесен от министър-председател на страна-членка, би трябвало сами да потърсят отговорност от държавните и правителствените ръководители на своите страни, заради подобен двоен аршин и двойнствен критерии, който Западът прилага към казуса Крим и към руската агресия.
За мен думите на г-н Борисов са един много елегантен призив към европейците, да се замислят каква политика искат да бъде водена от тяхно име. Биха ли допуснали европейците по аналогичен начин, по който руската агресия откъсна суверенна територия от Украйна и я анексира, подобни неща да се случват и на други места. И ако Европа би искала твърдо да се противопостави на подобни нови посегателства, тогава както много в негов стил г-н Борисов привлече вниманието към Минските споразумения и подчерта, че никъде не се споменава Крим. Това би означавало европейците да изискат от своите ръководители темата Крим да бъде поставена там, където бе заложена още в самото начало. Защото Крим беше първопричината за налагане на санкции срещу режима на Путин.
Кризата в Източна Украйна е само второто действие на руската агресия. Когато става дума за обвързване на режима на санкции със спазване на Минското споразумение, както много аргументирано посочи г-н Борисов, това означава отместване на вниманието на международната общност от окупацията на Крим, затварянето на темата с руската агресия в зоната на полуострова и както каза премиерът „преглъщането на руската окупация”, за сметка на обвързване на санкциите с Източна Украйна. Видите ли, ако се спазват Минските споразумения, санкциите ще паднат. И като паднат санкциите какво става с Крим?! Ето го подозрението за негласно договаряне и не произнесен на глас интерес на Запада от това хем Русия да вземе своя Крим, хем да се заговори за мир в зоната на Източна Украйна, хем парите и търговията да вървят като паднат санкциите.
Това е дълбоко неморално и аз приветствам думите на г-н Борисов, защото той, с една държавническа смелост, произнесе нещо, което наистина трябва да се казва. Ако това се каже от анализатор, може да бъде много по-директно, но няма да има същата стойност. Дълбоко впечатлен съм от този демократичен и европейски импулс в изказването на г-н Борисов. С това подсещане към Европа, че тя не само не трябва да мисли за падане за санкциите, а напротив, за засилване на санкциите, докато Русия се махне от окупираната територия, г-н Борисов се нарежда наистина в редицата на евроатлантическите политици.
Другата тема, която направи впечатление в интервюто, това е позицията на г-н Борисов за Закона за гражданската регистрация, внесен от ДПС, който предвиждаше да бъдат върнати насилствено отнетите родни, майчини имена на хора по време възродителния процес, които междувременно са починали, без за могат да си ги възстановят. Думите на Бойко Борисов бяха, че това е една най-елементарна и човешка справедливост и на практика се ангажира да бъде гарант за решаването на този проблем по един хуманен и справедлив човешки начин. Разглеждам това като продължение на тезата на Борисов, заложена в неговото писмо на 29 декември 2014 г., когато той заговори за необходимост от политически диалог от ново качество и от демократично и модерно затваряне на страницата на Възродителния процес.
За мен това са двата най-важни акцента от това интервю. Не мога да ги степенувам по важност по простата причина, че са с различна насоченост. Тезата за Запада, Русия и Крим е ориентирана към дискусия не само в рамките на България, но и по възможност към цялата европейска общност. Докато темата за възстановяване имената на покойниците, жертви на Възродителния процес, е тема с изключително хуманно и демократично българско звучене. Ако този закон бъде приет и Борисов и ГЕРБ подкрепят, това ще бъде акт на съвременното българско общество, който по своята сила и стойност може да бъде приравнен към историческото извинение, произнесено от сръбското правителство за кланетата в Сребреница.
По темите, произтекли от интервюто на банкера Цветан Василев мога да кажа две неща. Първото е свързано със самото интервю. Прочетете внимателно логиката на разговора и ще видите, че наистина по някакви причини много сериозни въпроси, произтичащи от интервюто, не са били поставени. Така например, когато г-н Василев споменава за срещи с лидери на трите основни партии, всеки журналист, който внимава в отговорите, би следвало да попита конкретно за имената на тези лидери, за партиите, които оглавяват, за обстоятелства, време, място и начин на организация на срещи.
Липсата на уточняващи въпроси създава широко място не просто за догадки, а за спекулации. Но такива неща се случват, особено ако човек по някакъв начин е отклонил своето внимание. Темата за персоналните отношения и конфликти, без да бъде изплетена в анализ за състоянието на българските институции, на българската държавност и българското общество, остава да виси със страшната сила на един ужасяващ въпрос. И той е: „Ние в индианско общество ли живеем, на племенни правила ли се подчиняваме или сме държава?”.
За това българските граждани трябва да настояват за цялата истина, защото тази истина не може да бъде произнасяна на парче. За произнасяне на тази истина има възможност да се търси българският съд и институции. Ако те не съумеят да свършат работа, има международно право, Европейски съд, има много други възможности, които ни дава членството н ЕС. По тази причина мисля, че ние деградирали като общество, омерзени и потопени в омерзението като хора, отказали се да мислят със собствените си глави, хора, доверяващи се на своите ръководители не като на интелектуални личности, а като на символи на индиански вождове, нямаме право да се въртим в този модел, който ни доведе до там, че истинските проблеми изобщо не ги забелязваме.
Истинската стойност на това, което ни се казва се подминава. Вижте колко много се бунтуват медии, какъв шум навсякъде възникна заради интригите на личните взаимоотношения и сблъсъци. И никъде, с изключени на вас и на още един сайт, не се появи същината за това, което говори г-н Борисов-темата за Русия и Крим и темата за имената на покойниците, пострадали от Възродителния процес. Не може да сме паднали чак до там, че да сме изгубили дори последното ъгълче, последната гънка на шлейфа или шлифера на нашия морал. Изобщо не можем да се закачим, за да хванем този шлифер.
.
Борисов в шокиращо интервю: Голям срам е „Телеграф“ с „Държавен вестник“
.
Голям срам е вестник „Телеграф“ да се продава с „Държавен вестник“. Трябва да се върнат имената на покойниците, чиито имена бяха сменени по време на Възродителния процес. Не вярвам, че Цветан Цветанов ще бъде осъден. За какво?! Това е само част от това, което каза премиерът Бойко Борисов пред журналиста Георги Коритаров по „ТВ+“.
Следва текстът на самия разговор:
Коритаров: Без каквито и да било уводни думи, ще започнем, само ще обявя общата тема: Какви са ценностните опори на управляващата коалиция?
И така, един журналист е изправен пред избора да се опре на две, три, четири сериозни новини. Добри новини, негативни новини. Преди минути дойде едно съобщение с информация от Евростат, че България е сред трите страни в ЕС по най-бързо намаляване на безработицата през последните месеци. Без никакво съмнение това е много позитивна новина. В същото време информационният поток, основният тон на дискусии в България е свързан с интригата около КТБ и интервюто, което е дал нейният бивш собственик Цветан Василев. Казвам „Добър вечер“ на господин премиера.
Борисов: Добър вечер и на вас и на зрителите ви.
Коритаров: Започнах условно за двата типа новини, тъй като ще изберем тази, която се нуждае от повече изясняване и която се нуждае от наистина много прецизен отговор, тъй като е заредена с голям рекетьорски потенциал. Тя излиза от интервюто на Цветан Василев, който казва: С Бойко Борисов имах среща на 6-и юни 2014 г. И го предупредих, че нещата могат да станат катастрофални. Не толкова за мен и за банката, колкото за държавата.“ На въпрос на Дачков: „Какво Ви отговори Бойко Борисов? „, Василев казва: „Засега няма да кажа какво си говорихме.“. Засега няма да кажа какво си говорихме, означава – ще задържа информация за след време, когато стане нужно ще я кажа. Има ли някаква драма в това, което сте си говорили?
Борисов: Вижте, аз и днес го коментирах, но малко започва да ми е неприятно, че някой зор, зор, зор да се види с мен и след това започва да си интерпретира както си иска една среща. За вашите зрители искам да кажа, че седмици наред господин Василев настояваше за тази среща и накрая му я дадох. Изрично подчертавам – тогава премиер е Орешарски и ние сме опозиция и то смачкана опозиция. С костинбродските афери, с всичките удари, виканици в прокуратури, в съдилища на основни фигури от ГЕРБ. Сиреч без никаква власт, абсолютно никаква власт към този момент. Но така или иначе той казва, че е дошъл при мен. Дошъл е в дома ми. Не сме били в бар, кафене или ресторант. Просто си вкара колата в гаража ми, за да не я гледат отвън, защото и моята къща беше поставена под наблюдение, и доколкото разбирам от това, което ми казаха- и него. Кое е криминалното на това?
Коритаров: Въпросът не е в криминалното…
Борисов: Не, понеже чух темата, а аз наблюдавам много внимателно изрази: “криминален начин сме се видели“. Кое е криминалното?
Коритаров: Това са негови думи. Акцентът на проблема тук не е в това дали е криминално или не, а в това какво си говорихте?
Борисов: Според мен това не е добро възпитание. Да настояваш с някого да се видиш, а след това да обясняваш какво сте си говорили. Когато една среща е била на четири очи, какво има да доказваш какво сте си говорили? Моята съвест е чиста, мога да се прекръстя.
Коритаров: Нали знаете, че сме възпитавани като атеисти. И аз да се прекръстя, няма кой да ми повярва.
Борисов: Майка ми мен ме е възпитавала и съм вярващ човек и това съм го доказал многократно.
Коритаров: Бил сте в комсомола, няма как да не са ви го избили.
Борисов: Бил съм в комсомола, но майка ми ме е водела на Великден тайно да обикаляме около църквата, да минем вътре да запалим свещичка.
Коритаров: Значи сте дисидент?
Борисов: Не съм дисидент, но съм вярващ човек.
Коритаров: Значи изразът „ Засега няма да кажа…….
Борисов: Мразя такива. Аз ще кажа всичко, за което сме си говорили. Аз ще кажа всичко, ние нямаме тайни, някакви тайни, за които да сме си говорили.
Коритаров: Това е добро начало.
Борисов: Първото нещо, което каза, е да се извини за това, което ми причиниха близо година.
Коритаров: Защо?
Борисов: Защото това, което ми причиниха, не е правено на никой политик през тези 25 години. Обсада.
Коритаров: От негово име ли Ви се извини?
Борисов: Да, от негово име. От негово име лично. Аз не мога да говоря от името на ТВ7, или на трети, четвърти….
Коритаров: А той лично какво Ви е причинил?
Борисов: Той е дошъл… Ако аз бях отишъл в неговия дом, той има право да каже: “аз ще кажа какво ми е казал.“ Но след като ми е дошъл в къщата, редно е да питаш домакина иска ли да разкаже как е минала срещата. Това е доброто възпитание. Но въпреки това, тъй като явно, той в своето интервю казва, господин Василев казва, че се е виждал тогава с лидери на другите, на управляващите партии. За тях нито казва дата, нито имена, нито нищо. Явно, че интересният човек, който искат да е на прицел, съм аз. Аз мога да чета между редовете. И като дойде, първо се извини за това, което са ми причинили. Защото, напомням на вашите зрители, че нямаше телевизия, в която да отида или предаване или каквото и да е публично мероприятие, без платените клакьори да дойдат отпред. Нямаше такова. Всяка сутрин в 6 часа обграждаха цялата ми къща и под диктовка на ТВ7, на журналиста, който водеше, те се сменяха непрекъснато, вдигаха плакати, сваляха плакати,и аз ги гледах на камерите, когато им плащаха зад трафопостта парите.
Коритаров: Това пари на Цветан Василев ли са били?
Борисов: Парите не са надписани на кой са. Но господин Василев, което чест му прави, дойде и ми се извини. Аз на него му казах само едно нещо. (Аз съм добър човек по принцип. Никога не гоня карез на някого, нито съм отмъстителен.) “Молете се само дъщеря ми да оздравее. Това се молете“. За радост тук от вече две-три седмици детето не е на тези силните хапчета, поуспокои се, започнаха да се движат така…. Дай Боже да продължи да е добре.
Коритаров: Това е емоционалното…
Борисов: Това го казах емоционално. След това започва да ми разказва как ще съборят банката. Казах му „Аз това го знам“ Но вие направихте ГЕРБ от първа политическа сила с костинбродската афера, първата политическа сила да е опозиция. Вие направихте, господин Василев, този експеримент с Орешарски. Всичките там БСП, ДПС и АТАКА
Коритаров: Да…
Борисов: Момент, нали ме питате какво сме си говорили? Аз ви разказвам.
Коритаров: Аз казвам „Да“.
Борисов: Изведнъж, я си представете аз да съм премиер, Дянков финансов и Цветанов вътрешен и ще дадем да падне банка? Ще дадеме жандармерия да ходи да окупира офиси? Или ще изтеглиме държавните пари, за да цопне в последния момент? Кога това ще се случи? Никога!
Коритаров: Вие нещо много важно ми казвате. Той Вие казал :“Ще съборят банката.“. Кой ще я събори? Каза ли Ви кой е субектът?
Борисов: Управляващите.
Коритаров: Тогава…
Борисов: Управляващите. Вижте, господин Коритаров, в това студио сега Вие сте водещият, а аз съм премиерът.
Коритаров: Е, така е. То не е все едно, то е така.
Борисов: Как ще водим разговор или какво ще се случи в студиото, зависи само от нас двамата. Не от трети, четвърти, пети или шести.
Коритаров: Точно така.
Борисов: В някои студия имат, а и вие имате слушалка….могат да Ви диктуват
Коритаров: Светлето най-много, Светле, кажи ми….да се чуете, вие я видяхте, Светлето е много добро дете…
Борисов: Може да ви диктуват нещо, но от вас зависи.
Коритаров: Свалям я. Да покажа на българския народ, че никой нищо не диктува.
Борисов: Ами ето. Това е правилното, и аз нямам, ето да видят. С една дума виновниците за това да се случи са премиерът Орешарски и финансовият министър Чобанов. Това са хората, които имат инструментите да спрат всичко това. Третият и Иван Искров, който с цялото си нахалство продължава да стои там.
Коритаров: Т.е. Вие му казахте: „Аз знам това“. Тоест, че премиерът Орешарски, Петър Чобанов и Иван Искров ще срутят банката?
Борисов: По начина по който вървеше, сега не знам как да не кажа нещо във времето, утре да се каже, че съм знаел, но усещането беше такова.
Коритаров: А има ли логика власт да иска да събори банка и да си дестабилизира държавата?
Борисов: Моята логика е, че тогава те са си мислели, че могат да се справят със самия Василев, без да съборят банката.
Коритаров: А защо са искали да се справят? Искали са да го унищожат ли?
Борисов: Аз зная, че искаха да унищожат мен и ГЕРБ. Иначе господин Василев, както надлежно си дава интервюто, да каже точно какво е. И затова и днес казах…
Коритаров: Поиска ли защита от Вас?
Борисов: Е, как да поиска защита от мачкания човек от опозицията? Неговите орди, на ТВ7, шоуто, което той каза, което той правеше „България без цензура“ по цялата държава, и ни преследваше. Не че ме е било страх. Днес чух, че се говореше, че ме е било страх. Не са страшни. Уплашиха ми детето, това е различно.
Коритаров: Говорим за политически проблем, защото каква политическа логика е довела Цветан Василев във вашия дом? Искал ли е той политически или експертни форми на подкрепа за банката си и за себе си от Вас?
Борисов: Е, какво ще искат от мен когато съм в опозиция?
Коритаров: А защо идва при вас, след като са Ви оплювали и са Ви омачкали, и да Ви се извини? Много е нелогично.
Борисов: Защо ли? Защото ГЕРБ след тежко управление, след най-тежко управление, след най-тежката финасово-икономическа криза, беше първа политическа сила. Един месец след изборите бихме пак във Варна.
Коритаров: Е, хубаво.
Борисов: ГЕРБ вървеше нагоре и той си е правел сметката, че ГЕРБ пак ще дойде на власт. И е търсел най-вероятно… Не най-вероятно, той искаше да ми се извини, за да не му държа гарес затова, че ми разболяха семейството.
Коритаров: Да получи индулгенции някакви.
Борисов: Не индулгенции. И от тук нататък… това ме дразни. Редно беше да ме попита: “Мога ли да кажа, че съм идвал по мое настояване, защото аз съм дошъл във вас?“. И аз щях да му кажа: „Да“ или „Не“. Това ме дразни в интервюто. Иначе срещата ни беше абсолютно човешка. Дойде, извини се, аз му казах: „Дано му мине на детето, защото представи си пред вас…“. Тогава той нито беше гонен, нито беше преследван, нито банката беше паднала. Имаше си и охрана и всичко. Викам: „Представи си сутрин ставаш и ордите от два-триста души заградили къщата и не можеш да тръгнеш. Представи си какво сте правели.“
Коритаров: Той имаше ли персонални опасения от конкретна личност или от конкретни типологизирани интереси, които работят срещу него? За да дойде при Вас не е просто така. За да дойде в гаража Ви.
Борисов: Аз се надявам, че правим много по-важни неща в държавата и да го говорим…
Коритаров: Знаете ли защо говорим за това? Това е важно заради прозрачността в тази държава.
Борисов: Прозрачността е това – дойде, извини се, стиснахме си ръцете заради това, че съм му простил, заради това, че ми е посегнал на семейството, на дома ми. Не на политиката.
Коритаров : Ето какво говори той. Това е вторият момент, който е много важен. Той казва за активите в КТБ. „Всъщност тези активи, за които сега се вдига толкова шум в България, бяха част от предложение, всички тези активи бяха предложени да бъдат одържавени срещу преструктурирането на банката. Но това предложение на консорциума беше отхвърлено от правителството и от БНБ.“ Той на вас направи ли такова разсъждение?
Борисов: Нямам спомен.
Коритаров: Какво мислите за идеята тогава да бъде одържавен активът на тази банка и да бъде преструктурирана тя?
Борисов: Все едно сега да отидете и да питате Мишо Миков какво мисли или какво решение ще вземе по пенсионната реформа, или за каквото и да било. Това правите в момента. Аз съм бил на 5-и юни, аз съм бил опозиция. Орешарски и тогава тройната коалиция бяха в пълната си мощ. Какво да кажа аз? Защо да дойде при мен?
Коритаров: Е, точно това Ви питам. Той каза ли ви…
Борисов: Той дойде в чисто човешки план. Аз по никакъв начин нямаше как да му помогна. Чисто човешки план, защото беше съзнал, че има политика, има политически натиск и има място как да се води политика. Има една граница, която не бива да се прескача.
Коритаров: Тази идея…
Борисов: …той го беше осъзнал това. Оттук-нататък нямам желание да интерпретирам кой какво е искал да каже.
Коритаров: Не „кой какво е искал да каже“ Принципно.
Борисов: Националната служба за охрана ще настоя да поеме охраната му – върне ли се в България, да излезе пред съда, да излезе където иска, да го пазят. Каквото има да разкаже срещу който има. Това не е моя тема. Аз четири години, в най-тежката финансово-икономическа криза, съм наливал пари в тази банка, за да не падне.
Коритаров: Добре.
Борисов: Така както Станишев като премиер и Орешарски като финансов министър също в други банки наливаха. Както и ние сега наливаме, за да е стабилна банковата система.
Коритаров: Чакайте сега. Наливал сте пари, за да не падне. Означава ли това, че е можела да падне и докато бяхте премиер?
Борисов: Всяка банка може да падне.
Коритаров: Кои пари наливахте? Които бяха депозитите на държавни фирми?
Борисов: Точно така. Това имам предвид. По този начин се регулира. Дали една… когато портфейлът й е изтънен да я подпреш. Както в момента сме направили с две банки други.
Коритаров: В момента?
Борисов: Да.
Коритаров: Кои?
Борисов: Е. Има банков закон, който забранява да се говори. Но факт е, че със стотици милиони сме ги подпрели. И сега го казвам, да не стане след една година или някой да каже: “Ама тогава ГЕРБ помагала на някакви банки“. Това се прави във всички държави, от всички правителства, от всички премиери.
Коритаров: Как гледате на това принципно, че е трябвало да бъдат одържавени активите на банката и тя да бъде преструктурирана?
Борисов: Аз така щях да постъпя тогава, ако бях премиер. Ако има свързани лица и Цветан Василев е виновен, щях да го извикам или ДАНС или съответно прокурорът да го извика. Да го задържи, ако е виновен, ако не е – да го пусне и банката да не се срути.
Коритаров: Имате ли спомен за консултациите, които провеждахте при президента Плевнелиев, ръководителите на политически сили, във връзка с кризата в КТБ? Лятото миналата година?
Борисов: Те бяха няколко пъти.
Коритаров: Основната тема беше ли свързана с идея за одържавяване на КТБ?
Борисов: Господин Коритаров, те бяха толкова арогантни, те бяха толкова сигурни, че ГЕРБ и аз няма да се върнем на власт, че въобще не се интересуваха.
Коритаров: Кои точно ?
Борисов: БСП, ДПС, АТАКА. Бяха безскрупулни и арогантни.
Коритаров: Нека да видим заглавната страница на един проект за закон, който така или иначе не е видял бял свят. Но той е много интересен, защото, нека да го покажем…
Борисов: Аз по ми е интересно да кажа какво сме направили сега.
Коритаров: Ще кажем. Ето, виждат нашите зрители проект: Закон за преструктуриране на КТБ. Въпросът ми е: Защо този проект, който е имал основна идея за одържавяване и преструктуриране на КТБ, не беше вкаран в Парламента, въпреки че е щял да има мнозинство формално между групите на ДПС и, както разбирам, на ГЕРБ?
Борисов: Да са го вкарали. Да са го вкарали. Да са го вкарали.
Коритаров: Вие щяхте ли да го подкрепите?
Борисов: Ама имаше си правителство, което и сега аз просто се учудвам на господин Василев, че споменава моето име и, че е дошъл в Банкя, а не казва къде се е срещал с Орешарски, със всичките тези хора. Ами ако извадите сайтовете ще видите, че Орешарски ходеше в къщата на господин Василев. Защо не ги казват тези работи, а искат пак аз, когато съм управляващ, да нося отговорност. Затова благодарение на всички парламентарни групи променихме закона сега, вкарахме служебни синдици, които в момента развалят или би трябвало по-точно…
Коритаров: Консенсус.
Борисов: Абсолютен консенсус, за което им благодаря. На всички политически партии.
Коритаров: А защо тогава БСП и реформаторите, които са били извън парламентарна сила, не са дали подкрепа за нещо, което прилича…
Борисов: Чакайте, БСП беше управляваща мандатоносител
Коритаров: Именно мандатоносител. Но този проект е имал много рационални неща. Вие и групата на ДПС правехте тогава и по принцип мнозинство.
Борисов: Не мога да знам какво са правили БСП тогава. Те се лутаха, не знаеха какво правят, самите те нямаха никакво самочувствие да бъдат мандатоносител, защото тогава те бяха тежко побеждавани години наред. Нямаше самочувствие това правителство. Експериментът Орешарски донесе милиарди загуби на тази държава. Милиарди. Какво да ви кажа повече?
Коритаров: Намирахте ли опора, принципна и политическа опора още тогава в Реформаторския блок..?
Борисов: Те бяха извън Парламента, каква опора да намирам?
Коритаров: …който, макар и като извънпарламентарна формация, развиваше и увеличаваше като някаква форма на гражданско влияние? И са били поканени на срещата при президента като извънпарламентарна сила, за да подкрепят една идея за спасяване на банката, но не са го направили.
Борисов: Знаете ли, господин Коритаров, аз тогава задавах един такъв въпрос на Орешарски като премиер, но представете си аз съм сам опозиция, пред нас са Орешарски, Станишев, Местан, вътрешен министър Йовчев, Драго Стойнев, Мишо Миков, ееее, Гечев… Представете си ни просто като маса какво е… Йордан Цонев. Те се държаха абсолютно арогантно, защото властта във всичките им сфери беше тяхна. Аз го попитах само Орешарски знае ли какво е написал в пълномощното да предостави на Брюксел да преговаря с Русия за „Южен поток“. И той ми каза, че не го е чел. Питах го дали знае какво пише в договора. Има ли договор за „Южен поток“, неустойки има ли? Той каза, че не го е чел. И аз тогава им казах: „Ами следващия път вземете премиер, който може да чИте поне.“ Това им казах. От тук нататък всички разговори са безсмислени. Те допуснаха всичко това да се случи, да се срути. След това едните търсят да хвърлят вина кой на Пеевски…
Коритаров: Той виновен ли е?
Борисов: За мен виновен е този, който упражнява властта.
Коритаров: Пеевски виновен ли е?
Борисов: Не виждам неговата вина. Ако е бил премиер, министър, какъвто и да е – да. Но не мога да кажа: „Пеевски е виновен, защото Орешарски е спал или Чобанов е спал“. Ми тогава да ги привлекат като обвиняеми.
Коритаров: Е, нали внушението, особено на реформаторите е, че Пеевски владее цялата държава…
Борисов: Господин Коритаров, ни най-малко не искам да защитавам Пеевски. Че утре ще излезе – Борисов защити Пеевски. Не, не ме интересува Пеевски. Орешарски и Чобанов са властта. Другото е задкулисие.
Коритаров: Вие казахте, че не е виновен Пеевски.
Борисов: Ами той не подписва нищо. Един депутат.
Коритаров: Значи не е виновен?
Борисов: Ами депутатите в момента виновни ли са или аз съм виновен?
Коритаров: Вие ли сте виновен?
Борисов: Ами аз съм виновен за всичко. След като съм премиер, значи нося отговорността. Министрите носят персоналната си отговорност. Като не ти върши работа един министър – сменяш.
Коритаров: Защо в парламента казахте: Какъв „модел Кой“, какви 5 лева?“? Това митология ли е – моделът „Кой“?
Борисов: Ами мен ми омръзна да се опитват да прехвърлят вината от реалната власт, която имат политическите сили, върху друг. Омръзна ми. Не ми се слуша.
Коритаров: Това мит ли е?
Борисов: Аз не знам, ако в тази държава има един човек, който може задкулисно да ги управлява всичките тези, мен не може. Да излезе Орешарски и да каже защо е взимал тези решения? Кой му ги е диктувал? Стига толкова, вече ми омръзна. Всеки ден да отговаряш на „Кой“ , „Защо“ и „Как“.
Коритаров: С други думи, вие сте против митологизиране и създаване на изкуствени балони?
Борисов: Искам да кажа, че ако е имало каквато и да е зависимост на ГЕРБ от някой друг, дали е Делян, дали е Драган, дали е Петкан – няма значение, ГЕРБ в опозиция щеше да живее спокойно. На нас ни говореха от трибуната как ще ни избият зъбките и как боли. 15 пъти са ме викали в прокуратурата. И не само мен. Сега се оплакват, че някои ги преглеждали. Взеха проби от олуците, дърветата ми броиха. Кое го е садил баща ми, кое аз? В двора.
Коритаров: А кой е отговорен за това? Орешарски като премиер?
Борисов: Ами Орешарски, разбира се. Кой е началник – Орешарски. И аз на Орешарски лично му го казах, бяхме на КНСБ, на коктейл ни беше поканил Пламен Димитров, седнах и му казах: “Ей, това, което правиш, не ти прави чест.“
Коритаров: Господин премиер….
Борисов: Но историята го зачеркна, той го няма.
Коритаров: Тази криза около КТБ и това…
Борисов: С една дума, за да се прекъсне с това „Кой“, „Защо“, „Как“ и т.н., ГЕРБ няма никаква зависимост от никой. Ние определяме нашата политика. Това, че държавата в момента е крехка поради тази разнопосоченост на политическите партии, че трябва да сме единни и да се събираме и да сме по-внимателни, не значи, че всеки ден трябва да се говори едно и също. Отговорността е на този, който управлява. Мандатоносителят.
Коритаров: Това е легитимната позиция – институционална и конституционна.
Борисов: При мен няма друго. Извинявайте, че кашлям, ама съм болен.
Коритаров: Правя си инхалации, от които ми мина кашлицата – препоръчвам ги.
Борисов: Е, аз сутринта почвам от 7 ч., какво ли не правих днеска, нема време за инхалации.
Коритаров: Въпросът в следното се свежда – тази криза около КТБ, второто действие, крие ли други рискове?
Борисов: Но пак да подчертая. Не съм казал, че Делян Пеевски не е виновен, а съм казал кой е виновен. За да няма заглавията в Медиапул утре. Не ме интересува физическите лица, дали е Пеевски, Драгаевски или Коритаров – няма значение. При мен…
Коритаров: Е, мене пък къде ме слагате да владея цялата държава?
Борисов: При мен има премиер, министри – това са виновниците. Това са виновниците. И господин Василев да бъде така добър да каже къде се е виждал с другите. При мен е дошъл вкъщи, щот съм бил… с кого, кога, как… на кои дати, какво им е казал на тях, на управляващите.
Коритаров: Има ли риск тази криза сега да се разпростре по начин, който да създаде тежък външнополитически проблем за нашата страна, доколкото все по-отчетливо прозират руски мафиотски интереси?
Борисов: Аз мисля, че държавата реагира бързо благодарение, повтарям, на всички политически партии, осъзнаха риска, приехме специален закон, той не е специален, между първо и второ четене възможност за служебни синдици, които веднага влязоха. В момента фондът управлява банката чрез синдици, веднага ще бъдат дадени в съда. Защото съдът, исках това да уточня одеве, разваля цесии, сделки, всичко останало. И с една дума да кажа за вашите зрители какво е било КТБ. КТБ на база парите на вложителите започва да прави бизнес. Това са така наречените свързани лица. За съжаление и в пенсионните фондове го има, и на други места в България го има – и сега затова много е важно бързо да се смени шефът на БНБ. Надяваме се май месец да имаме консенсусна фигура, която всички в парламента да подкрепят, да си отиде най-после Искров, и съответно всичко това, за което говоря. Защото, за вашите зрители го казвам, само БНБ може да направи този контрол, за който говорим. Сега, какво прави държавата в момента? Държавата иска това имущество, което е било в КТБ като обезпечение на всички тези кредити, да бъде прибрано обратно в банката. Тези, които са си направили цесии или са си изиграли некви игри, не ги знам. Синдиците ще ги кажат, съдът ще разпореди да се приберат, съответно с тях да се овъзмездят вложителите и това, което фондът за гарантиране и държавата са дали като заем.
Коритаров: Има ли опасност България да попадне под зависимост на нечисти, руски мафиотски интереси чрез кризата в КТБ?
Борисов: Руски и мафиотски не значи едно и също. Може да са и американски мафиотски, може да са френски мафиотски, може да са белгийски мафиотски.
Коритаров: Така е, но понеже говорят за връзка с човека, за когото има забранителен режим.
Борисов: Не бих искал да свързвам една или друга държава. Във всяка държава има мафия.
Коритаров: Да махнем тогава мафиотски и да кажем само руски интереси.
Борисов: Руски интереси, на техните в случая финансови икономически кръгове са факт.
Коритаров: В тази банка. А от там и като влияние върху нашите процеси.
Борисов: Не само. Външнотърговската банка на Русия е и акционер.
Коритаров: Така. Крие ли това рискове за нас?
Борисов: Така че нормално е да иска всеки да влезе и да има повече влияние в България.
Коритаров: Има ли рискове от това?
Борисов: И тук е ролята на правителството да привлече всякакви инвестиции, които… и когато е силна държавата, когато са силни службите…
Коритаров: Силни ли са?
Борисов: Абе… не са много силни.
Коритаров: Като не са…
Борисов: Не са много силни, защото ето сега цяла нощ, между другото, се занимавах. Даже пратих посред нощ издирих зам.-шефката на митниците, че Танов го няма, но пратих главния секретар, шефът на БОП Спиридонов на Свиленград. Нали, просто на вашите зрители да кажа с какви хора се работи. Навремето като казах, че материалът е такъв, колко ме носиха…
Коритаров: А материалът такъв ли е?
Борисов: Имаме една тихичка, тайна спогодба с турците: като влиза тир с цигари или излиза тир с цигари, понеже това са акцизните стоки, алкохол и цигари, те ни пращат едно тайно факсче.
Коритаров: Аха.
Борисов: Митничарите и граничарите на Капитан Андреево скъсали факсчето, скрили го и 15 тира по празниците с цигари ги пропуснали. Само че не знаят, че в системата остава факсчето. Листа може да го скъсаш – информацията остава. Два тира фанахме нощеска.
Коритаров: Тая нощ?
Борисов: Да. Пратих да приберат всички от смените, които са били тогава на едната дата, от 28-и февруари тръгват и през празниците нали, когато хората почиват – швът, швът – минават. Другите два празни са излезли, декларирали са, че празни са влезли, празни са излезли – ще ги търсим и тях. В момента всички борси ги нападнахме, дет се вика. Имаме номерата на тировете, ще ги издирим. Този, който е един от организаторите, вчера беше избягал сутринта или по обяд, сигурно е разбрал, щото хванахме първо единия, после другия тир за огромни пари. Контрабандата е място, където ние в момента показваме воля, която никога не е показвана. Даже, понеже с господин Станишев често сега си говорим по темата Шенген и това, което с Румъния искаме да направим, беше написал, че са впечатляващи приходите в бюджета за първите три месеца.
Коритаров: Вие се сближихте?
Борисов: Не. Не сме се сближили. Просто, нека да го кажем, пораснахме. И двамата разбрахме, че когато в ЕНП аз говоря лошо за неговото управление, той говори лошо в ПЕС срещу нашето управление, няма как да падне Шенген, няма как да ни уважават другите държави. Затова изградихме нова тактика. Когато защитаваме интересите на България пред Европа, пред партньорите, говорим в един език. А и няма нищо лошо, когато нещо добро е направено, да се отчете.
Коритаров: А господин Миков знае ли го това? Защото БСП се държи безумно.
Борисов: Аз си говоря и с господин Миков. Примерно когато беше за закона за служебните синдици, той каза: „Добре, Бойко, вие и по сега действащия закон сте могли да ги сложите.“
Коритаров: И защо не сте?
Борисов: Питах юристите, казаха „Не може“. Да де, ама той като юрист казва, че може. На другия ден веднага го вкарахме в съда и съдът каза, че не може. С една дума, той се опита да ми помогне, коректен беше, в смисъл те можеха да ме атакуват политически защо не сте го вкарали примерно преди един месец? Но той ме предупреди, ние го направихме и той самият се убеди, че съдът не го допуска.
Коритаров: Това с митниците е добър пример, но хибридната война в доклада на военното министерство пише, и за Русия, в контекста на Русия ви питах?
Борисов: Понеже ме питахте за службите. Това са долу граничари, това са началниците им, това е цял канал, това са огромни пари.
Коритаров: Има ли опасност България окончателно да загуби информационната пропагандна война срещу Русия и, образно казано, да капитулира в резултат на хибридната война на режима на Путин срещу ЕС.
Борисов: Не. Аз мисля, че и Европа, и Русия в момента си дават сметка колко пагубно е всичко това, което се случва и за двете икономики, ако можем така да ги наречем. Виждате рублата накъде отиде, виждате как се стопяват резервите…
Коритаров: Виждате ли решение?
Борисов: …резервите на Русия, същото пречи и на самата Европа.
Коритаров: Виждате ли решение?
Борисов: Виждам да се спазва Минското споразумение и тогава да паднат санкциите.
Коритаров: А защо Минското споразумение да се спазва, след като паднат санкциите, след като санкциите бяха заложени заради руската агресия и окупацията на Крим?
Борисов: Вижте, това е вече мое мнение, че Крим чисто дипломатически, винаги ще се протестира това действие, но някак си Крим го преглътнаха западния свят.
Коритаров: Е, господин Борисов, как не си говорихме предварително, това не трябваше да го казвате. Наистина ли западният свят е преглътнал Крим като руска окупация?
Борисов: Не, с дипломатическия си език никой от нас няма да каже, че е преглътнал Крим.
Коритаров: Ами добре, де…
Борисов: Самият факт, че Крим не се споменава, а говорим за Минското споразумение, където госпожа Меркел, Оланд, съответно отидоха до Путин и стигнаха до Минското споразумение, това едно и се надявам да няма две.
Коритаров: Чакайте, господин Борисов, това е демагогия и лицемерие. Европейският съюз и НАТО застъпват ли принципа на ненарушимост на границите?
Борисов: Застъпват го.
Коритаров: Има ли споразумение от Хелзинки, което е валидно и се спазва в ОСС?
Борисов: Има.
Коритаров: И въобще светът. Е, как ще преглътне западният свят Крим?
Борисов: Как да го кажа. Не го е преглътнал, но се спираме само на Минското споразумение.
Коритаров: Вие се шегувате сега.
Борисов: Ами то е факт.
Коритаров: Бъдете откровен. Наистина Западът предаде ли Украйна на руснаците заради Крим?
Борисов: Напротив.
Коритаров: Е, как напротив? Взеха им територия. Все едно Румъния, давам този драстичен пример, да ни вземе южна Добруджа, щото с аргумента, че тя ни е дадена със споразумение между Сталин, Хитлер и граф Чано …
Борисов: То е обратно.
Коритаров: Как ще е обратно? Осми ноември 40-та година къде отива Южна Добруджа?
Борисов: Е, отива при Румъния. Или къде?
Коритаров: Ха ха, господин Борисов….
Борисов: Ние не сме взели територия на никой.
Коритаров: При последното Ви идване говорихме за история и тогава не се справихте със задачата закон за защита на нацията. Сега Ви питам осми ноември 40 година Крайовската спогодба какво регламентира за статута на Южна Добруджа?
Борисов: Не съм бил жив тогава.
Коритаров: Премиер е Георги Кьосеиванов на България.
Борисов: Не знам.
Коритаров: Е стига глупости, нали се учи по география?
Борисов: Не си го спомням. По-добре, да не кажа някоя глупост.
Коритаров: Сега, господин Борисов, ако беше студентски изпит, не септември, а не знам…
Борисов: Сега и аз мога да ви питам нещо, което вие няма да си спомните.
Коритаров: Със сигурност няма да си спомня.
Борисов: Ако е такъв изпитът и вие няма да го вземете.
Коритаров: Не, не, със сигурност вие ще ме скъсате по-лесно. Така, Крайовската спогодба е споразумение между нацистка Германия, Румъния, Съветския съюз, Молотов на Сталин и Царство България с премиер Георги Кьосеиванов за мирно предаване на Южна Добруджа на България.
Борисов: Това става 40-та година. Аз се обърках за 46-та какво става после.
Коритаров: Какво става 46-та?
Борисов: Давай нататък..
Коритаров: Става революция, преврат… Затова Ви поставям този пример. Значи, това е същото като Румъния да каже по времето на нацизма, и по времето на споразумението Рибентроп-Молотов са им дали Южна Добруджа, сега си я искаме обратно. Същото е с Крим.
Борисов: Аргументите при тях е, че Хрушчов навремето е дал по такъв начин .
Коритаров: Питам Ви, има ли воля наистина, защото вие се събирате държавници. Вие сте човек с изключителен авторитет като премиер на България, като ходите по срещи, не им ли казвате: Абе, господа, нарушен е фундаментален принцип, окупирана е територия. Санкциите не трябва да бъдат заради Източна Украйна и обосновани с Минското споразумение, а трябва да продължават, докато руснаците отстъпят Крим обратно на Украйна. Защото са им го взели.
Борисов: Няма практика да се говори, какво си говорим на съвета.
Коритаров: Такива нещо говорите ли си?
Борисов: Говорим си.
Коритаров: И какво казвате Вие?
Борисов: Че е добре да се постигне мир, защото губим от тези санкции, да не говорим, че хиляди хора гинат на ден.
Коритаров: Може ли да се постигне мир без да има морал? Може ли да има мир на основата на окупирана територия?
Борисов: За съжаление не навсякъде на света има истинска справедливост, каквато бихме искали.
Коритаров: То това е брутална несправедливост.
Борисов: Ами на много места. В Сирия не е ли брутална несправедливост?
Коритаров: Чакайте, това е абсолютен аналог на Мюнхенското съглашение.
Борисов: Това е тема…
Коритаров: Мюнхенското съглашение, което какво прави? Судетската област… Добре.
Борисов: Не вярвам това да е тема, която мога да разясня на вашите зрители или да им отговоря по какъвто и да е начин.
Коритаров: Добре. Това е по-демагогско, отколкото е отношението на Реформаторсия блок днес, господин Борисов, към ГЕРБ? От една страна са в коалицията, от друга щяло да има нещо фатално в местните избори. Провалиха ви в Сърница.
Борисов: Е, Сърница не може да се гледа като модел. Там са роднини болшинството хора, а и, вижте, всяка партия си се явява. Аз съм спокоен в това отношение. Всяка партия, всяка организация, то затова има партии. Ще се явят. Каквито резултати покажат – такива.
Коритаров: Смущава ли Ви нещо в Реформаторския блок? Надежден партньор ли са?
Борисов: За мен са надежден партньор. С няколко от лидерите на партиите в Реформаторския блок сме в един кабинет. Работим ежедневно заедно. Госпожа Кунева, Лукарски, Ненчев, Москов.
Коритаров: Доволен ли сте от министъра на образованието – господин Танев?
Борисов: Старае се човекът да направи каквото може. По принцип на него му е трудно, защото това е една сфера, в която…
Коритаров: Няма ли по-добри?
Борисов: Е, на всеки пост има по-добри. Никой не се е родил най-добър.
Коритаров: Как става промяна. Примерно когато има коалиционно споразумение…
Борисов: Професорът се справя.
Коритаров: …ако някой министър не се справя, обвързан ли сте с коалиционното споразумение, да речем, да не предприемате сериозни стъпки, тъй като той е излъчен от коалиционна формация? В случая, да речем, от Реформаторския блок? Или са Ви казали: Вие си поемате отговорността. Ако Вие не сте доволен от даден министър, който не е на ГЕРБ, какво става?
Борисов: Ако аз не съм доволен, ще предложа и няма да работя с него.
Коритаров: На кого ще предложите? На партията?
Борисов: Ами ще се съберем с колегите, ние се събираме често, коментираме, в 90 процента от случаите се разбираме. Има някои нещо, които са спорни или всяка една от партиите си ги е поела. До местните избори не виждам смисъл да се променя нещо.
Коритаров: До местните? А след местните ще бъде по…
Борисов: Всеки ще даде дотогава максимума от себе си. Виждате пет-шест реформи вървят, те трябва да дадат резултат.
Коритаров: След няколко месеца България ще поеме председателството на ротационен принцип на Съвета на Европа. За вас тази организация важна ли е?
Борисов: 2018-та година?
Коритаров: Не, не, това е Европейският съюз. А Съветът на Европа е друга организация.
Борисов: Какво за нея?
Коритаров: И след няколко месеца България ще поеме председателството на Съвета на Европа, а не на Европейския съюз. За Вас Съветът на Европа и неговите институции имат ли сериозна политическа и морална стойност?
Борисов: Какво имате предвид, за да мога да подготвя отговора си?
Коритаров: Имам предвид уважавате ли Съвета на Европа като най-стара институция и първата, в която България се интегрира през 91-ва година?
Борисов: Нататък какво е като въпроси?
Коритаров: Уважавате ли я?
Борисов: Уважавам я, разбира се.
Коритаров: Уважавате. А съобразявате ли се с техните мнения?
Борисов: Съобразяваме се. С кое не сме се съобразили сега? Щото начинът, по който задаваш въпроса, това ще следва.
Коритаров: Ами, ето вижте, следва следното. Ето доклада, последния от 2014 година на Европейския комитет срещу расизма и нетолерантността. Нека да видим. Това е заглавието и нека видим 32-ри параграф. Да видим 32-ри параграф гласи: В България функционират няколко по-малки ултранационалистки, фашистки политически партии и групи, сред които НФС, ВМРО-БНД, БНС и т.н., и се изброяват и други. Европейската комисия, Европейският комитет срещу расизма и нетолерантността настоятелно препоръчва на властите да продължават да следят отблизо многобройните екстремистки групи. Вие толкова отблизо, че ги направихте коалиционен партньор.
Борисов: Става ми смешно каква лисица си. Откъде тръгна, уважавате ли ги, разбирате ли ги, а сега да видим като е така… Това като в казармата: Уважаваш или не уважаваш старото? Който и отговор да дадеш, все грешен.
Коритаров: Какво мислите за… това е авторитетна, както казахте институция.
Борисов: Вижте, от трибуната на Парламента аз каквото съм имал да им кажа, което не са били прави или реформаторите или патриотите, аз съм им го казал.
Коритаров: Не ви ли притеснява тази оценка „фашистки политически партии“? Които попадат в обща управленска конфигурация с най-модерната европейска партия на България – ГЕРБ?
Борисов: Вижте, ние имаме коалиция с Реформаторския блок.
Коритаров: А поне имате споразумение с тях.
Борисов: А с другите имаме споразумение за подкрепа.
Коритаров: Е, защо точно с тях?
Борисов: А с кой?
Коритаров: Питам, не можахте ли да предприемете дръзкия самоотвержен ход – правителство на малцинството?
Борисов: В тази тежка икономическа криза, в тези проблеми, да бях поел само ГЕРБ като предишния мандат с 85 депутати да изтеглим каруцата от калта, нямаше да бъде възможно. Разбирам и мога да Ви отговоря.
Коритаров: Това е сериозно, не е закачка.
Борисов: Закачката беше по начина, по който ме подготви за темата. Ако не бяхме направили правителство, ако не бяхме поели тази тежест, всички фондове спрени. Сега когато започнахте предаването, така го миииииинахте 20 минути, 30 си говорихме за Цветан Василев.
Коритаров: Това за Евростат.
Борисов: За Евростат, че за тези няколко месеца сме намалили безработицата реално, не го казвам аз, казва го Евростат. Че всички фондове работят, че милиарди се разплатиха: зърнопроизводители, тютюнопроизводители, животновъди, строителни компании – навсякъде. Че над три милиарда и петстотин милиона лева разплатихме на вложителите в КТБ.
Коритаров: Няма цена, която може да оправдае дори псевдофашизъм.
Борисов: В парламента Вие сте ме чували и когато направих правителството, казах: наблюдавам много внимателно преминаването на крачката на етническата толерантност.
Коритаров: Какво видяхте?
Борисов: Сега, на приказки са много силни.
Коритаров: Помните ли кога го казахте за първи път? Преди две седмици някъде.
Борисов: Не помня точно, но да.
Коритаров: И само преди 5 дни излиза Валери Симеонов и казва: За българските мюсюлмани и за свещения им призив за молитва. Имамът вие. Вие.
Борисов: Ами…
Коритаров: Не е ли повод да му кажете: господин Симеонов, дотук бяхте?
Борисов: Не.
Коритаров: Не ли? Защо не?
Борисов: Защото в края на краищата всяка партия, всеки лидер носи отговорност за това, което говори, и затова те имат своите избиратели. Колко – много или малко, хората определят. Когато човек обижда, когато който и да е. Защото и от ДПС са ни обиждали нас. И от БСП са се обиждали и аз съм обиждал. Вижте, това все пак са млади формации, за първи път са в парламента, можем да им простим някоя и друга грешка. По-важното е, и аз се абстрахирам от подобни изказвания, защото, повярвайте ми, изключително важно е да запазим стабилността в момента и да си довършим тези неща, които сме започнали.
Коритаров: Аз, например, на Ваше място бих използвал мига, след като се чуе такова нещо, да се обърна директно към българските мюсюлмани и да ги успокоя. Да им кажа, че това, което се говори, аз съм гарант това повече да не се случва.
Борисов: Аз съм го направил.
Коритаров: Ама сега след последния път и когато…
Борисов: Сега, аз няма да го варда господин Симеонов или Сидеров, когато се изкаже нещо, или като Цветан Василев да излизам да го коментирам веднага.
Коритаров: Ама трябва да се прекрати.
Борисов: Българските мюсюлмани прекрасно знаят, прекрасно знаят, че в ГЕРБ като партия има и министри, и зам.- министри, и областни управители, и заместник-областни управители, и кметове, и вече близо сто хиляди ли са колко са гласували за нас. Виждате и в Сърница, и в смесените райони, така наречените смесени райони ние се бием с ДПС.
Коритаров: Ама паднахте. Заради реформаторите.
Борисов: Ами на едни места паднахме, на други места бием. Не казвам, че са виновни реформаторите.
Коритаров: Е, кой е виновен?
Борисов: Ние сме си виновни. Ако сме били по-силни. Следващия път ще ги бием.
Коритаров: Как да се пресече езикът на омразата?
Борисов: Но факт е, че ГЕРБ се намеси в смесените райони, където БСП изцяло дезертираха, изцяло ги няма.
Коритаров: Добре, те БСП по принцип дезертираха от всичко, не само от смесените райони.
Борисов: В Сърница реформаторите имат кандидат поради това, че на Касим Дал и Корман е човек. Не, че те са го създали и ДСБ и СДС или…
Коритаров: Не Ви ли притеснява езикът на омразата като явление.
Борисов: Притеснява ме.
Коритаров: Е, как да спре? Това е нещо, което е приоритетно.
Борисов: Аз излязох и казах, че могат да бъдат спокойни. Че ние няма да допуснем нито към християните, нито към мюсюлманите ….
Коритаров: Ето, че се случи пак. В Парламента. Излиза и ги обижда. Вие… на неразбираеми звуци.
Борисов: Дали някой го е чул, дали някой го е разбрал…
Коритаров: Е, как да не го е чул, това е Народно събрание.
Борисов: Народно събрание, но вижте, трябва да оставим всеки да преценява това, което може да говори. Аз отидох на паметника, където бяха загинали хора. В смесените райони правим огромни неща, стараем се максимум българските мюсюлмани да са добре. Сега 107 милиона, 105 реално платихме на малките тютюнопроизводители. Ма това са огромни неща, това са финанси в тази криза, ние съумяваме да запушим и да дадем възможност на тези хора да живеят.
Коритаров: Този стрес, който им причинява подобно говорене от парламентарната трибуна, от човек, който е ваш коалиционен партньор, как се преодолява?
Борисов: Дали на нас или на нашите избиратели, когато излизаха от ДПС и ни махаха с пръст от трибуната, аз не помня вие да сте бранили ГЕРБ или мен.
Коритаров: Аз ли дали не съм бранил ГЕРБ? А кой ходеше по семинари пет-шест пъти и сме правили лекции и тук само за ГЕРБ се говореше.
Борисов: Да. Ама не бъркайте нещата. Едно е да ви поканим, да си платим заради Вашия авторитет, познания, знания и по-големи по история от моите…
Коритаров: И по география.
Борисов: И по география, както се оказа, да ни изнесете лекция да научим нещо, съвсем различно е да ни помагате по друг начин.
Коритаров: Вие наистина ли не помните, че тук, в това студио беше едно от малкото места, където се говореше принципно за това, че голямата партия спечелила изборите, не трябва да бъде мачкана и изолирана от когото и да било? Или не сте ни гледали може би?
Борисов: Може би да не съм Ви гледал, но тогава си спомням от трибуната какво ни правеха. И ДПС и БСП и АТАКА.
Коритаров: Та нали двамата си говорехме, че трябва да стане така, че да изберат председател на Парламента от ГЕРБ. За да има стабилност. Тук си говорехме за това нещо.
Борисов: Надявам се всички политически партии да са си извадили поука, че “на бодлива крава Бог рога не дава“, има една хубава поговорка. И че трябва да бъдем по-спокойни, по-толерантни, и че българските мюсюлмани са тук и ще живеят тук, българските християни са тук и ще живеят тук, от векове живеят заедно и ще живеят заедно. Ние трябва да се съобразяваме един с друг и всякакви подобни изказвания. Разбира се не мога да го приема това, че “виел“ ходжата. Не мога да го приема, аз никога не бих използвал такъв речник. Аз съм гледал 87-ма година, когато стотици хиляди български граждани напускаха България. Такава трагедия пред очите ми се е случвала.
Коритаров: Страдахте ли заедно с тях?
Борисов: И аз тук намирам голяма грешка в ръководството на ДПС. Още 90-та година е трябвало в устава на партията им да напишат, че никога с партия приемник или с бившата компартия не могат да бъдат в коалиция. Да го има като постулат.
Коритаров: Не е късно да има такъв постулат, но не е късно и да има още нещо. След като сте съпреживявали и сте страдали заедно страданието на тези хора, готов ли сте да мотивирате парламентарната група на ГЕРБ да подкрепи закона за гражданската регистрация, който да позволи административно възстановяване на имената на покойници, които са отнети по време на възродителния процес? И след това са починали, преди възстановяването?
Борисов: Това е една елементарна справедливост.
Коритаров: Ами защо не го направите?
Борисов: Ами за първи път чувам.
Коритаров: Как за първи път чувате? Те го провалиха това. Как а първи път? Имаше дебат.
Борисов: Значи имаме парламентарна институция, където по цял ден гледат закони, аз да не ходя да се занимавам със законите им.
Коритаров: Тогава направете…
Борисов: Аз днес съм правил сметка как сме платили коледните 50 милиона, сега за Великден искам да платим още 50 милиона. От другата страна стоят Лазаров и Лиляна Павлова, и казват: „Искаме и сто милиона да запушим и преасфалтираме магистралата „Хемус“. И понеже Вие ми казвате„ не е пари“, ама много пари, непрекъснато. Едните викат: “Не се яде асфалт“, другите викат: “Искаме пенсии“. Ще ме разцепят на две.
Коритаров: „В мен сблъсъкът на две епохи стана…“
Борисав: И затова бой по контрабандата, да съберем повече приходи и да платим и за двете.
Коритаров: В морален план ето това би било изключителен жест към българските мюсюлмани. Готов ли сте да го проверите?
Борисов: Аз ще го проверя.
Коритаров: Готов ли сте да го проверите и ГЕРБ да го предложи да влезе, защото той влезе по правото на точка на опозицията, започна обсъждане и го провалиха на първо четене.
Борисов: Само това е влязло, че ако, примерно си бил Ахмед и си станал Асен, и си починал преди да влезе законът, не могат на паметника или да ти върнат документите, че си Ахмед.
Коритаров: Това е позор. Трябва да се върне.
Борисов: Няма логика.
Коритаров: Нали говорихме, Мехмед Карахюсеинов, той е поет, който го използвахте на 29-ти декември, човекът, който се е самозапалил, за да си защити достойнството, и докато е бил в безсъзнание му е натрапено българското име и е починал, и е погребан като Методи Караханов. Той не е могъл да си възстанови исконното име. Това е елементарен жест.
Борисов: Ще го проверя това, ще Ви кажа. Не ще Ви кажа, а това е елементарна справедливост и ако това са вкарали…
Коритаров: Това са вкарали.
Борисов: И ако това са вкарали, не виждам никаква логика това да не се приеме. Никаква логика няма.
Коритаров: И мислите, че ще се приеме?
Борисов: Ами сега, когато изляза, ще говоря с госпожа Цачева и нашата парламентарна група за какво става въпрос. Да не е било в комбинация с нещо друго и…
Коритаров: С Димитър Главчев бях говорил преди време и той каза като вас – това е елементарна справедливост.
Борисов: Те най-вероятно правят други номера. Вкарват нещо, което е безспорно, с нещо, което да не може…
Коритаров: Да не е като „Телеграф“ и „Държавен вестник“? И сега върви…
Борисов: Голям срам, сутринта го видях. Не мога да допусна, че парламентът ще допусне „ „Държавен вестник“ да отиде с който и да е вестник.
Коритаров: Това има ли начин да се раздели? Или си е пазарен проблем?
Борисов: Кое да му е пазарен проблем? Аз предполагам, че…
Коритаров: Както навремето. Перес Галдос върви с първи том на Ленин.
Борисов: То едно време вървяха банан или портокал, ако направиш нещо друго. „Държавен вестник“ предполагам, че Парламентът си плаща да бъде разпространен.
Коритаров: Ами сигурно.
Борисов: По тази логика мога да ти сложа един портрет, представяш ли си да ти носят „Държавен вестник“ с Коритаров отпред?
Коритаров: Това даже не смея да си го мечтая. Днес е първи април, издайте такъв.
Борисов: Надявам се госпожа Цачева, Парламентът отговаря за държавния вестник, не знам кой отговаря точно за това.
Коритаров: Държавният вестник е проблем, но този проблем, за който Ви казах, е наистина морален императив и би било добре да стане. А как гледате по принцип на идеята за осигуряване на стратегическа стабилност в ситуациите, когато повече от партиите от формалното мнозинство гласуват за Вас? Това обнадеждава ли ви?
Борисов: Това ме обнадеждава, това е вече друго ниво на политическа класа, осъзнаване на реалностите, по-добър парламентаризъм. Виждате, че за различни закони партиите се опитват да спазват това, което са обещавали на избирателите си, и гласуват в зависимост от програмите си. И то затова се получава когато в няколко случая либералите и дясноцентристите гласуват еднакво.
Коритаров: Либералите това са ДПС и дясноцентристите сте вие, така ли?
Борисов: Да. И реформаторите.
Коритаров: Защото това е всъщност стратегическата формула за евроатлантическа стабилност.
Борисов: Ниски данъци за хората, това са възможността да се строи, инфраструктурни проекти за предварителното отчуждаване. Това са теми, които… Как да си центрист и да не искаш да е така? Това е нормално и между другото, господин Местан, когато обяснява за своята политика, той с това го обяснява. Това е нормално да е така.
Коритаров: Това е нормално, това е логично. Разглеждате ли като средно срочна опция възможност за преформулиране на това управление, за преформатиране с включване на либерална тенденция? Ако не сега, то за след време, след други избори?
Борисов: За да не ползваме завоалирани методи, защото между редовете се чете въпросът Ви, ДПС трябва да извърви своя път на промяна.
Коритаров: Как го виждате?
Борисов: На тази безпардонност, която демонстрира в предишната тройна коалиция, направи така, че просто уплаши политическите партии.
Коритаров: Вас пък с какво ви уплаши?
Борисов: В смисъл, с поведението си направиха така, че да са нежелани от нито една партия за коалиция. Това е безспорният факт към днес. Аз се надявам, че както ГЕРБ в предишните четири години на управление сигурно, наред с хубавите работи, сме правили и сигурно сме си признали грешките и сме си ги поправили в голямата част. Сигурно пак грешим някъде, но мисля, че в голямата си част обществото оцени и видя колко промени направихме. Включително и кадрови, включително и в ръководния състав, включително и знакови фигури за ГЕРБ, които са били просто бяха изтеглени настрани или изцяло отстранени от партията, за да върви партията напред.
Коритаров: Кой според вас трябва да бъде отстранен от ДПС, за да бъде приемливо за коалицията?
Борисов: Аз не давам рецепти и не се мешам в работата на други партии.
Коритаров: А как си представяте реформирана партия?
Борисов: Знам какво направих аз. Първо смених изпълнителната комисия. В нея влязоха като се започне от Фандъкова, Цецка Цачева, Румяна Бъчварова, Томислав Дончев, отделно Живко от Стара Загора кмета, бургаския кмет Митко Николов, Краси Велчев да не ги изброявам… Хора, които са с репутация, хора които са с тежест в обществото. Веднага изпълнителната комисия съответно, нали, разбира се Цецо…
Коритаров: Цветан Цветанов?
Борисов: Цветан Цветанов.
Коритаров: Той проблем ли ви е?
Борисов: Не. Тоя е изключително ценен за партията и си върши прекрасно работата като партиен организатор и началник на предизборните ни щабове.
Коритаров: Каква ще бъде политическата му съдба, ако получи под каквато и да е форма осъдителна присъда на трета инстанция?
Борисов: Надявам се, че това няма да се случи….
Коритаров: Ако се случи…
Борисов: ….защото би било цинизъм заради това, че не е разрешил подслушване, а се създаде ужасното впечатление в обществото, че сме подслушвали, да бъде осъден.
Коритаров: И все пак ако бъде осъден, какво ще правите?
Борисов: Не ми се мисли върху такъв въпрос.
Коритаров: Е, мислете.
Борисов: За мен той е абсолютно невинен, защото съм гледал, знам моите министри, аз съм бил главен секретар …
Коритаров: Ако това се случи, как ще постъпите? Според повелята на принципа на правовата държава или според вашето убеждение?
Борисов: Вярвам на съдебната система, че ще се абстрахира кой е човекът и ще вземе правилното решение. И ще вземе правилното решение. Не може, няма с какво да ме убеди, с какво ще ме убедят? С кое е виновен? Че не дава разрешение, след един месец дава и протича реализация по този човек. Какво е нарушил? Някакъв чист механизъм?
Коритаров: Аз не съм съд Върховен…
Борисов: И аз не съм, да не излезе, че им се бъркам, защото отговарям – надявам се справедливостта да възтържествува.
Коритаров: Защо са толкова крехки и уязвими магистралите, с които толкова се гордеехте?
Борисов: Кое е крехко и уязвимо?
Коритаров: Изпотрошили са се, слагат ограничение 90…
Борисов: Това са старите магистрали, които от 50 години са направени.
Коритаров: Е как старата магистрала „Тракия“?
Борисов: Ами „Тракия“ е стара. Пловдив, Пазарджик и от Шумен надолу старата „Хемус“.
Коритаров: А с „Люлин“ какво стана? Всичко е наред?
Борисов: Фантастична е.
Коритаров: Ще има ли пари за ремонт на тези магистрали?
Борисов: Ами сега от приходите, днес го виках Горанов, от повечето приходи, които събираме, ще трябва да ги правим и тях. То какво да правим, правим нови. Вижте, 40 години, аз не знам „Тракия“ на колко е, от 90 да речем.
Коритаров: От 75-та година.
Борисов: От 75-та година до 90-та колко правителства са се сменили? Е, един път не са сменили асфалта. И сега дойде Герб. Не стига ,че правим нови, а и старите да преасфалтираме. Защо не я преасфалтираха? От 90-та година досега защо не я отремонтираха? Нали имаше излишък?До 2009-та държавата финишираше с по 4 милиарда излишък. Защо не я оправиха?
Коритаров: Вашите усилия…
Борисов: Не, не са нашите усилия…
Коритаров: Не, говоря за друго. Сменям оптимистично искам да завършим Вашите решения със Станишев за влизане в Шенген смятате ли, че ще се увенчаят с успех?
Борисов: Смятам, че на високо ниво в момента, когато направихме всичко необходимо да има този консенсус, да обединим усилия, нощес с това, което установих на границата истински се ядосах, защото не можем да бъдем сигурни с тези екипи, които са там.
Коритаров: Това не е ли проблем на Ваньо Танов да го смените?
Борисов: Нали ги сменяме колко пъти.
Коритаров: Е, Ваньо Танов седи от толкова време. Сменете го да си вдигне телефона най-после. Стана началник, не си вдига телефона.
Борисов: Ако е за това виновен, ще го сменим.
Коритаров: Смяна.
Борисов: На Свиленград ги арестувахме преди месец. И сега новите – пак.
Коритаров: Ами значи някой не може да въведе ред.
Борисов: И то не са само митничарите, то са и граничарите.
Коритаров: Знаете ли, че Светлето дойде и знаете ли защо, защото съм си свалил слушалката, за да покажем, че не ми диктува тя. Това крехко, малко същество….
Борисов: Крайно време беше. С тези слушалки ви разбиха мозъците на журналистите. Сутрин ги гледам с едни такива погледи – слуша тук, гледа там, бърка се.
Коритаров: Ей затова трябва без слушалки.
Борисов: Спомням си когато на Цонев му падна слушалката и се чува само: Стига, Цонев, недей… стига с тези слушалки.
Коритаров: Пещерата си е много прекрасно място, нали? Свободно, спокойно.
Борисов: Няма задкулисие… Кой, кой? – Свой.
Коритаров: Добър финал на много добър разговор. Вижте го този закон, грижете се за българските граждани да живеят в равноправие, спокойствие и толерантност.
Борисов: Винаги ще се грижим. Грижим се за българските мюсюлмани, но се грижим и за българските граждани, които биват грабени по малките населени места, така че… се грижим за всички.
Коритаров: Казах „граждани“, което включва и едните, и другите.
Ето и пълният текст:
Коритаров: Без каквито и да било уводни думи, ще започнем, само ще обявя общата тема: Какви са ценностните опори на управляващата коалиция.
И така, един журналист е изправен пред избора да се опре на две, три, четири сериозни новини. Добри новини, негативни новини. Преди минути дойде едно съобщение с информация от Евростат, че България е сред трите страни в ЕС по най-бързо намаляване на безработицата през последните месеци. Без никакво съмнение това е много позитивна новина. В същото време информационният поток, основният тон на дискусии в България е свързан с интригата около КТБ и интервюто, което е дал нейният бивш собственик Цветан Василев. Казвам „Добър вечер“ на господин премиера.
Борисов: Добър вечер и на вас и на зрителите ви.
Коритаров: Започнах условно за двата типа новини, тъй като ще изберем тази, която се нуждае от повече изясняване и която се нуждае от наистина много прецизен отговор, тъй като е заредена с голям рекетьорски потенциал. Тя излиза от интервюто на Цветан Василев, който казва: С Бойко Борисов имах среща на 6-и юни 2014 г. И го предупредих, че нещата могат да станат катастрофални. Не толкова за мен и за банката, колкото за държавата.“ На въпрос на Дачков: „Какво Ви отговори Бойко Борисов? „, Василев казва: „Засега няма да кажа какво си говорихме.“. Засега няма да кажа какво си говорихме, означава – ще задържа информация за след време, когато стане нужно ще я кажа. Има ли някаква драма в това, което сте си говорили?
Борисов: Вижте, аз и днес го коментирах, но малко започва да ми е неприятно, че някой зор, зор, зор да се види с мен и след това започва да си интерпретира както си иска една среща. За вашите зрители искам да кажа, че седмици наред господин Василев настояваше за тази среща и накрая му я дадох. Изрично подчертавам – тогава премиер е Орешарски и ние сме опозиция и то смачкана опозиция. С костинбродските афери, с всичките удари, виканици в прокуратури, в съдилища на основни фигури от ГЕРБ. Сиреч без никаква власт, абсолютно никаква власт към този момент. Но така или иначе той казва, че е дошъл при мен. Дошъл е в дома ми. Не сме били в бар, кафене или ресторант. Просто си вкара колата в гаража ми, за да не я гледат отвън, защото и моята къща беше поставена под наблюдение, и доколкото разбирам от това, което ми казаха- и него. Кое е криминалното на това?
Коритаров: Въпросът не е в криминалното…
Борисов: Не, понеже чух темата, а аз наблюдавам много внимателно изрази: “криминален начин сме се видели“. Кое е криминалното?
Коритаров: Това са негови думи. Акцентът на проблема тук не е в това дали е криминално или не, а в това какво си говорихте?
Борисов: Според мен това не е добро възпитание. Да настояваш с някого да се видиш, а след това да обясняваш какво сте си говорили. Когато една среща е била на четири очи, какво има да доказваш какво сте си говорили? Моята съвест е чиста, мога да се прекръстя.
Коритаров: Нали знаете, че сме възпитавани като атеисти. И аз да се прекръстя, няма кой да ми повярва.
Борисов: Майка ми мен ме е възпитавала и съм вярващ човек и това съм го доказал многократно.
Коритаров: Бил сте в комсомола, няма как да не са ви го избили.
Борисов: Бил съм в комсомола, но майка ми ме е водела на Великден тайно да обикаляме около църквата, да минем вътре да запалим свещичка.
Коритаров: Значи сте дисидент?
Борисов: Не съм дисидент, но съм вярващ човек.
Коритаров: Значи изразът „ Засега няма да кажа…….
Борисов: Мразя такива. Аз ще кажа всичко, за което сме си говорили. Аз ще кажа всичко, ние нямаме тайни, някакви тайни, за които да сме си говорили.
Коритаров: Това е добро начало.
Борисов: Първото нещо, което каза, е да се извини за това, което ми причиниха близо година.
Коритаров: Защо?
Борисов: Защото това, което ми причиниха, не е правено на никой политик през тези 25 години. Обсада.
Коритаров: От негово име ли Ви се извини?
Борисов: Да, от негово име. От негово име лично. Аз не мога да говоря от името на ТВ7, или на трети, четвърти….
Коритаров: А той лично какво Ви е причинил?
Борисов: Той е дошъл……Ако аз бях отишъл в неговия дом, той има право да каже:“ аз ще кажа какво ми е казал.“ Но след като ми е дошъл в къщата, редно е да питаш домакина иска ли да разкаже как е минала срещата. Това е доброто възпитание. Но въпреки това, тъй като явно, той в своето интервю казва, господин Василев казва, че се е виждал тогава с лидери на другите, на управляващите партии. За тях нито казва дата, нито имена, нито нищо. Явно, че интересният човек, който искат да е на прицел, съм аз. Аз мога да чета между редовете. И като дойде, първо се извини за това, което са ми причинили. Защото, напомням на вашите зрители, че нямаше телевизия, в която да отида или предаване или каквото и да е публично мероприятие, без платените клакьори да дойдат отпред. Нямаше такова. Всяка сутрин в 6 часа обграждаха цялата ми къща и под диктовка на ТВ7, на журналиста, който водеше, те се сменяха непрекъснато, вдигаха плакати, сваляха плакати,и аз ги гледах на камерите, когато им плащаха зад трафопостта парите.
Коритаров: Това пари на Цветан Василев ли са били?
Борисов: Парите не са надписани на кой са. Но господин Василев, което чест му прави, дойде и ми се извини. Аз на него му казах само едно нещо. (Аз съм добър човек по принцип. Никога не гоня карез на някого, нито съм отмъстителен.) “Молете се само дъщеря ми да оздравее. Това се молете“. За радост тук от вече две-три седмици детето не е на тези силните хапчета, поуспокои се, започнаха да се движат така…. Дай Боже да продължи да е добре.
Коритаров: Това е емоционалното…
Борисов: Това го казах емоционално. След това започва да ми разказва как ще съборят банката. Казах му „Аз това го знам“ Но вие направихте ГЕРБ от първа политическа сила с костинбродската афера, първата политическа сила да е опозиция. Вие направихте, господин Василев, този експеримент с Орешарски. Всичките там БСП, ДПС и АТАКА
Коритаров: Да…
Борисов: Момент, нали ме питате какво сме си говорили? Аз ви разказвам.
Коритаров: Аз казвам „Да“.
Борисов: Изведнъж, я си представете аз да съм премиер, Дянков финансов и Цветанов вътрешен и ще дадем да падне банка? Ще дадеме жандармерия да ходи да окупира офиси? Или ще изтеглиме държавните пари, за да цопне в последния момент? Кога това ще се случи? Никога!
Коритаров: Вие нещо много важно ми казвате. Той Вие казал: “Ще съборят банката“. Кой ще я събори? Каза ли Ви кой е субектът?
Борисов: Управляващите.
Коритаров: Тогава…
Борисов: Управляващите. Вижте, господин Коритаров, в това студио сега Вие сте водещият, а аз съм премиерът.
Коритаров: Е, така е. То не е все едно, то е така.
Борисов: Как ще водим разговор или какво ще се случи в студиото, зависи само от нас двамата. Не от трети, четвърти, пети или шести.
Коритаров: Точно така.
Борисов: В някои студия имат, а и вие имате слушалка….могат да Ви диктуват
Коритаров: Светлето най-много, Светле, кажи ми….да се чуете, вие я видяхте, Светлето е много добро дете…
Борисов: Може да ви диктуват нещо, но от вас зависи.
Коритаров: Свалям я. Да покажа на българския народ, че никой нищо не диктува.
Борисов: Ами ето. Това е правилното, и аз нямам, ето да видят. С една дума виновниците за това да се случи са премиерът Орешарски и финансовият министър Чобанов. Това са хората, които имат инструментите да спрат всичко това. Третият и Иван Искров, който с цялото си нахалство продължава да стои там.
Коритаров: Т.е вие му казахте „Аз знам това“. Тоест, че премиерът Орешарски, Петър Чобанов и Иван Искров ще срутят банката?
Борисов: По начина, по който вървеше, сега не знам как да не кажа нещо във времето, утре да се каже, че съм знаел, но усещането беше такова.
Коритаров: А има ли логика власт да иска да събори банка и да си дестабилизира държавата?
Борисов: Моята логика е, че тогава те са си мислели, че могат да се справят със самия Василев, без да съборят банката.
Коритаров: А защо са искали да се справят? Искали са да го унищожат ли?
Борисов: Аз зная, че искаха да унищожат мен и ГЕРБ. Иначе господин Василев, както надлежно си дава интервюто, да каже точно какво е. И затова и днес казах…
Коритаров: Поиска ли защита от Вас?
Борисов: Е, как да поиска защита от мачкания човек от опозицията? Неговите орди, на ТВ7, шоуто, което той каза, което той правеше „България без цензура“ по цялата държава и ни преследваше. Не че ме е било страх. Днес чух, че се говореше, че ме е било страх. Не са страшни. Уплашиха ми детето, това е различно.
Коритаров: Говорим за политически проблем, защото каква политическа логика е довела Цветан Василев във вашия дом? Искал ли е той политически или експертни форми на подкрепа за банката си и за себе си от Вас?
Борисов: Е, какво ще искат от мен когато съм в опозиция?
Коритаров: А защо идва при вас, след като са Ви оплювали и са Ви омачкали и да Ви се извини? Много е нелогично.
Борисов: Защо ли? Защото ГЕРБ след тежко управление, след най-тежко управление, след най-тежката финасово икономическа криза, беше първа политическа сила. Един месец след изборите бихме пак във Варна.
Коритаров: Е, хубаво.
Борисов: ГЕРБ вървеше нагоре и той си е правел сметката, че ГЕРБ пак ще дойде на власт. И е търсел най-вероятно… Не най-вероятно, той искаше да ми се извини, за да не му държа гарес затова, че ми разболяха семейството.
Коритаров: Да получи индулгенции някакви.
Борисов: Не индулгенции. И от тук нататък ….това ме дразни. Редно беше да ме попита:“Мога ли да кажа, че съм идвал по мое настояване, защото аз съм дошъл във вас?“. И аз щях да му кажа: „Да“ или „Не“. Това ме дразни в интервюто. Иначе срещата ни беше абсолютно човешка. Дойде, извини се, аз му казах: „Дано му мине на детето, защото представи си пред вас….тогава той нито беше гонен, нито беше преследван, нито банката беше паднала. Имаше си и охрана и всичко. Викам „Представи си сутрин ставаш и ордите от два-триста души заградили къщата и не можеш да тръгнеш. Представи си какво сте правели.“
Коритаров: Той имаше ли персонални опасения от конкретна личност или от конкретни типологизирани интереси, които работят срещу него? За да дойде при Вас не е просто така. За да дойде в гаража Ви.
Борисов: Аз се надявам, че правим много по-важни неща в държавата и да го говорим…
Коритаров: Знаете ли защо говорим за това? Това е важно заради прозрачността в тази държава.
Борисов: Прозрачността е това- дойде, извини се, стиснахме си ръцете заради това, че съм му простил, заради това, че ми е посегнал на семейството, на дома ми. Не на политиката.
Коритаров : Ето какво говори той. Това е вторият момент, който е много важен. Той казва за активите в КТБ. „Всъщност тези активи, за които сега се вдига толкова шум в България, бяха част от предложение, всички тези активи бяха предложени да бъдат одържавени срещу преструктурирането на банката. Но това предложение на консорциума беше отхвърлено от правителството и от БНБ.“ Той на вас направи ли такова разсъждение?
Борисов: Нямам спомен.
Коритаров: Какво мислите за идеята тогава да бъде одържавен активът на тази банка и да бъде преструктурирана тя?
Борисов: Все едно сега да отидете и да питате Мишо Миков какво мисли, или какво решение ще вземе по пенсионната реформа или за каквото и да било? Това правите в момента. Аз съм бил на 5-и юни, аз съм бил опозиция. Орешарски и тогава тройната коалиция бяха в пълната си мощ. Какво да кажа аз? Защо да дойде при мен?
Коритаров: Е, точно това Ви питам. Той каза ли ви …..
Борисов: Той дойде в чисто човешки план. Аз по никакъв начин нямаше как да му помогна. Чисто човешки план, защото беше съзнал, че има политика, има политически натиск и има място как да се води политика. Има една граница, която не бива да се прескача.
Коритаров: Тази идея….
Борисов: …той го беше осъзнал това. Оттук-нататък нямам желание да интерпретирам кой какво е искал да каже.
Коритаров: Не „кой какво е искал да каже“. Принципно.
Борисов: Националната служба за охрана ще настоя да поеме охраната му върне ли се в България, да излезе пред съда, да излезе където иска, да го пазят. Каквото има да разкаже срещу който има. Това не е моя тема. Аз четири години, в най-тежката финансово-икономическа криза съм наливал пари в тази банка, за да не падне.
Коритаров: Добре.
Борисов: Така както Станишев като премиер и Орешарски като финансов министър също в други банки наливаха. Както и ние сега наливаме, за да е стабилна банковата система.
Коритаров: Чакайте сега. Наливал сте пари, за да не падне означава ли това, че е можела да падне и докато бяхте премиер?
Борисов: Всяка банка може да падне.
Коритаров: Кои пари наливахте? Които бяха депозитите на държавни фирми?
Борисов: Точно така. Това имам предвид. По този начин се регулира. Дали една….когато портфейлът й е изтънен да я подпреш. Както в момента сме направили с две банки други.
Коритаров: В момента?
Борисов: Да.
Коритаров: Кои?
Борисов: Е. Има банков закон, който забранява да се говори. Но факт е, че със стотици милиони сме ги подпрели. И сега го казвам, да не стане след една година или някой да каже :“Ама тогава ГЕРБ помагала на някакви банки“ Това се прави във всички държави, от всички правителства, от всички премиери.
Коритаров: Как гледате на това принципно, че е трябвало да бъдат одържавени активите на банката и тя да бъде преструктурирана?
Борисов: Аз така щях да постъпя тогава, ако бях премиер. Ако има свързани лица и Цветан Василев е виновен, щях да го извикам или ДАНС или съответно прокурорът да го извика. Да го задържи, ако е виновен, ако не е – да го пусне и банката да не се срути.
Коритаров: Имате ли спомен за консултациите, които провеждахте при президента Плевнелиев, ръководителите на политически сили във връзка с кризата в КТБ? Лятото миналата година?
Борисов: Те бяха няколко пъти.
Коритаров: Основната тема беше ли свързана с идея за одържавяване на КТБ?
Борисов: Господин Коритаров, те бяха толкова арогантни, те бяха толкова сигурни, че ГЕРБ и аз няма да се върнем на власт, че въобща не се интересуваха.
Коритаров: Кои точно ?
Борисов: БСП, ДПС, АТАКА. Бяха безскрупулни и арогантни.
Коритаров: Нека да видим заглавната страница на един проект за закон, който така или иначе не е видял бял сват. Но той е много интересен, защото, нека да го покажем….
Борисов: Аз по ми е интересно да кажа какво сме направили сега.
Коритаров: Ще кажем. Ето, виждат нашите зрители проект : Закон за преструктуриране на КТБ. Въпросът ми е : Защо този проект, който е имал основна идея за одържавяване и преструктуриране на КТБ, не беше вкаран в Парламента, въпреки че е щял да има мнозинство формално между групите на ДПС и, както разбирам, на ГЕРБ?
Борисов: Да са го вкарали. Да са го вкарали. Да са го вкарали.
Коритаров: Вие щяхте ли да го подкрепите?
Борисов: Ама имаше си правителство, което и сега аз просто се учудвам на господин Василев, че споменава моето име и, че е дошъл в Банкя, а не казва къде се е срещал с Орешарски, със всичките тези хора. Ами ако извадите сайтовете ще видите, че Орешарски ходеше в къщата на господин Василев.Защо не ги казват тези работи, а искат пак аз, когато съм управляващ да нося отговорност. Затова благодарение на всички парламентарни групи променихме закона сега, вкарахме служебни синдици, които в момента развалят или би трябвало по-точно…
Коритаров: Консенсус.
Борисов: Абсолютен консенсус, за което им благодаря. На всички политически партии.
Коритаров: А защо тогава БСП и реформаторите, които са били извън парламентарна сила, не са дали подкрепа за нещо, което прилича…
Борисов: Чакайте, БСП беше управляваща мандатоносител
Коритаров: Именно мандатоносител. Но този проект е имал много рационални неща. Вие и групата на ДПС правехте тогава и по принцип мнозинство.
Борисов: Не мога да знам какво са правили БСП тогава. Те лутаха, не знаеха какво правят, самите те нямаха никакво самочувствие да бъдат мандатоносител, защото тогава те бяха тежко побеждавани години наред. Нямаше самочувствие това правителство. Експериментът Орешарски донесе милиарди загуби на тази държава. Милиарди. Какво да ви кажа повече?
Коритаров: Намирахте ли опора, принципна и политическа опора още тогава в Реформаторския блок..?
Борисов: Те бяха извън Парламента, каква опора да намирам?
Коритаров: …който, макар и като извънпарламентарна формация, развиваше и увеличаваше като някаква форма на гражданско влияние? И са били поканени на срещата при президента като извънпарламентарна сила,, за да подкрепят една идея за спасяване не банката, но не са го направили.
Борисов: Знаете ли, господин Коритаров, аз тогава задавах един такъв въпрос на Орешарски като премиер, но представете си аз съм сам опозиция, пред нас са Орешарски, Станишев, Местан, вътрешен министър Йовчев, Драго Стойнев, Мишо Миков, ееее, Гечев….Представете си ни просто като маса какво е…Йордан Цонев. Те се държаха абсолютно арогантно, защото властта във всичките им сфери беше тяхна. Аз го попитах само Орешарски знае ли какво е написал в пълномощното да предостави на Брюксел да преговаря с Русия за „ Южен поток“? И той ми каза, че не го е чел.Питах го дали знае какво пише в договора. Има ли договор за „ Южен поток“, неустойки има ли? Той каза, че не го е чел. И аз тогава им казах: Ами следващия път вземете премиер, който може да чИте поне.“ Това им казах. От тук нататък всички разговори са безмислени. Те допуснаха всичко това да се случи, да се срути. След това едните търсят да хвърлят вина кой на Пеевски…
Коритаров: Той виновен ли е?
Борисов: За мен виновен е този, който упражнява властта.
Коритаров: Пеевски виновен ли е?
Борисов: Не виждам неговата вина. Ако е бил премиер, министър, какъвто и да е- да. Но не мога да кажа „Пеевски е виновен, защото Орешарски е спал или Чобанов е спал“ Ми тогава да ги привлекат като обвиняеми.
Коритаров: Е, нали внушението, особено на реформаторите е, че Пеевски владее цялата държава…
Борисов: Господин Коритаров, ни най-малко не искам да защитавам Пеевски. Че утре ще излезе – Борисов защити Пеевски. Не, не ме интересува Пеевски. Орешарски и Чобанов са властта. Другото е задкулисие.
Коритаров: Вие казахте, че не е виновен Пеевски.
Борисов: Ами той не подписва нищо. Един депутат.
Коритаров: Значи не е виновен?
Борисов: Ами депутатите в момента виновни ли са или аз съм виновен.
Коритаров: Вие ли сте виновен?
Борисов: Ами аз съм виновен за всичко. След като съм премиер, значи нося отговорността. Министрите носят персоналната си отговорност. Като не ти върши работа един министър – сменяш.
Коритаров: Защо в парламента казахте: Какъв „модел Кой“, какви 5 лева?“? Това митология ли е – моделът „Кой“?
Борисов: Ами мен ми омръзна да се опитват да прехвърлят вината,от реалната власт, която имат политическите сили върху друг. Омръзна ми. Не ми се слуша.
Коритаров: Това мит ли е?
Борисов: Аз не знам, ако в тази държава има един човек, който може задкулисно да ги управлява всичките тези, мен не може. Да излезе Орешарски и да каже защо е взимал тези решения? Кой му ги е диктувал? Стига толкова, вече ми омръзна. Всеки ден да отговаряш на „Кой“ , „Защо“ и „Как“.
Коритаров: С други думи, вие сте против митологизиране и създаване на изкуствени балони?
Борисов: Искам да кажа че, ако е имало каквато и да е зависимост на ГЕРБ от някой друг, дали е Делян, дали е Драган, дали е Петкан- няма значение, ГЕРБ в опозиция щеше да живее спокойно. На нас ни говореха от трибуната как ще ни избият зъбките и как боли. 15 пъти са ме викали в прокуратурата. И не само мен. Сега се оплакват, че някои ги преглеждали. Взеха проби от олуците, дърветата ми броиха. Кое го е садил баща ми, кое аз? В двора.
Коритаров: А кой е отговорен за това? Орешарски като премиер?
Борисов: Ами Орешарски, разбира се. Кой е началник- Орешарски. И аз на Орешарски лично му го казах, бяхме на КНСБ на коктейл ни беше поканил Пламен Димитров, седнах и му казах:“Ей, това, което правиш, не ти прави чест.“
Коритаров: Господин премиер….
Борисов: Но историята го зачеркна, той го няма.
Коритаров: Тази криза около КТБ и това…
Борисов: С една дума, за да се прекъсне с това „Кой“, „Защо“, „Как“ и т.н ГЕРБ няма никаква зависимост от никой. Ние определяме нашата политика. Това, че държавата в момента е крехка поради тази разнопосоченост на политическите партии, че трябва да сме единни и да се събираме и да сме по-внимателни, не значи че всеки ден трябва да се говори едно и също. Отговорността е на този, който управлява. Мандатоносителят.
Коритаров: Това е легитимната позиция – институционална и конституционна.
Борисов: При мен няма друго. Извинявайте, че кашлям, ама съм болен.
Коритаров: Правя си инхалации, от които ми мина кашлицата- препоръчвам ги.
Борисов: Е, аз сутринта почвам от 7ч., какво ли не правих днеска, нема време за инхалации.
Коритаров: Въпросът в следното се свежда – тази криза около КТБ, второто действие, крие ли други рискове?
Борисов: Но пак да подчертая. Не съм казал, че Делян Пеевски не е виновен, а съм казал кой е виновен. За да няма заглавията в Медиапул утре. Не ме интересува физическите лица, дали е Пеевски, Драгаевски или Коритаров – няма значение. При мен…
Коритаров: Е, мене пък къде ме слагате да владея цялата държава?
Борисов: При мен има премиер, министри – това са виновниците. Това са виновниците. И господин Василев да бъде така добър да каже къде се е виждал с другите. При мен е дошъл вкъщи щот съм бил… с кого, кога, как… на кои дати, какво им е казал на тях, на управляващите.
Коритаров: Има ли риск тази криза сега да се разпростре по начин, който да създаде тежък външно-политически проблем за нашата страна, доколкото все по-отчетливо прозират руски мафиотски интереси?
Борисов: Аз мисля, че държавата реагира бързо благодарение, повтарям, на всички политически партии, осъзнаха риска, приехме специален закон, той не е специален, между първо и второ четене възможност за служебни синдици, които веднага влязоха. В момента фондът управлява банката чрез синдици, веднага ще бъдат дадени в съда. Защото съдът, исках това да уточня одеве, разваля цесии, сделки, всичко останало. И с една дума да кажа за вашите зрители какво е било КТБ. КТБ на база парите на вложителите започва да прави бизнес. Това са така наречените свързани лица. За съжаление и в пенсионните фондове го има, и на други места в България го има и сега затова много е важно бързо да се смени шефът на БНБ. Надяваме се май месец да имаме консенсусна фигура, която всички в парламента да подкрепят, да си отиде най-после Искров, и съответно всичко това, за което говоря. Защото, за вашите зрители го казвам, само БНБ може да направи този контрол, за който говорим. Сега, какво прави държавата в момента? Държавата иска това имущество, което е било в КТБ като обезпечение на всички тези кредити, да бъде прибрано обратно в банката. Тези, които са си направили цесии или са си изиграли некви игри, не ги знам. Синдиците ще ги кажат, съдът ще разпореди да се приберат, съответно с тях да се овъзмездят вложителите и това, което фондът за гарантиране и държавата са дали като заем.
Коритаров: Има ли опасност България да попадне под зависимост на нечисти, руски мафиотски интереси чрез кризата в КТБ?
Борисов: Руски и мафиотски не значи едно и също. Може да са и американски мафиотски, може да са френски мафиотски, може да са белгийски мафиотски.
Коритаров: Така е, но понеже говорят за връзка с човека, за когото има забранителен режим.
Борисов: Не бих искал да свързвам една или друга държава. Във всяка държава има мафия.
Коритаров: Да махнем тогава мафиотски и да кажем само руски интереси.
Борисов: Руски интереси, на техните в случая финансови икономически кръгове са факт.
Коритаров: В тази банка. А от там и като влияние върху нашите процеси.
Борисов: Не само. Външнотърговската банка на Русия е и акционер.
Коритаров: Така. Крие ли това рискове за нас?
Борисов: Така че нормално е да иска всеки да влезе и да има повече влияние в България.
Коритаров: Има ли рискове от това?
Борисов: И тук е ролята на правителството да привлече всякакви инвестиции, които….и когато е силна държавата, когато са силни службите…
Коритаров: Силни ли са?
Борисов: Абе…. не са много силни.
Коритаров: Като не са…
Борисов: Не са много силни, защото ето сега цяла нощ, между другото, се занимавах. Даже пратих посред нощ издирих зам.- шефката на митниците, че Танов го няма, но пратих главния секретар, шефът на БОП Спиридонов на Свиленград. Нали, просто на вашите зрители да кажа с какви хора се работи. Навремето като казах, че материалът е такъв, колко ме носиха…
Коритаров: А материалът такъв ли е?
Борисов: Имаме една тихичка, тайна спогодба с турците: като влиза тир с цигари или излиза тир с цигари, понеже това са акцизните стоки, алкохол и цигари, те ни пращат едно тайно факсче.
Коритаров: Аха.
Борисов: Митничарите и граничарите на Капитан Андреево скъсали факсчето, скрили го и 15 тира по празниците с цигари ги пропуснали. Само че не знаят, че в системата остава факсчето. Листа може да го скъсаш – информацията остава. Два тира фанахме нощеска.
Коритаров: Тая нощ?
Борисов: Да. Пратих да приберат всички от смените, които са били тогава на едната дата от 28-и февруари тръгват и през празниците нали, когато хората почиват – швът, швът- минават. Другите два празни са излезли, декларирали са, че празни са влезли, празни са излезли- ще ги търсим и тях. В момента всички борси ги нападнахме дет се вика. Имаме номерата на тировете, ще ги издириме. Този, който е един от организаторите, вчера беше избягал сутринта или по обяд, сигурно е разбрал, щото хванахме първо единия, после другия тир за огромни пари. Контрабандата е място, където ние в момента показваме воля, която никога не е показвана. Даже, понеже с господин Станишев често сега си говорим по темата Шенген и това, което с Румъния искаме да направим, беше написал, че са впечатляващи приходите в бюджета за първите три месеца.
Коритаров: Вие се сближихте?
Борисов: Не. Не сме се сближили. Просто, нека да го кажем, пораснахме. И двамата разбрахме, че когато в ЕНП аз говоря лошо за неговото управление, той говори лошо в ПЕС срещу нашето управление, няма как да падне Шенген, няма как да ни уважават другите държави. Затова изградихме нова тактика. Когато защитаваме интересите на България пред Европа, пред партньорите, говорим в един език. А и няма нищо лошо, когато нещо добро е направено, да се отчете.
Коритаров: А господин Миков знае ли го това? Защото БСП се държи безумно.
Борисов: Аз си говоря и с господин Миков. Примерно когато беше за закона за служебните синдици, той каза: „Добре, Бойко, вие и по сега действащия закон сте могли да ги сложите.“
Коритаров: И защо не сте?
Борисов: Питах юристите, казаха: „Не може“. Да де, ама той като юрист казва, че може. На другия ден веднага го вкарахме в съда и съдът каза, че не може. С една дума, той се опита да ми помогне, коректен беше, в смисъл те можеха да ме атакуват политически защо не сте го вкарали примерно преди един месец? Но той ме предупреди, ние го направихме и той самият се убеди, че съдът не го допуска.
Коритаров: Това с митниците е добър пример, но хибридната война в доклада на военното министерство пише, и за Русия, в контекста на Русия ви питах?
Борисов: Понеже ме питахте за службите. Това са долу граничари, това са началниците им, това е цял канал, това са огромни пари.
Коритаров: Има ли опасност България окончателно да загуби информационната пропагандна война срещу Русия и образно казано, да капитулира в резултат на хибридната война на режима на Путин срещу ЕС.
Борисов: Не. Аз мисля, че и Европа и Русия в момента си дават сметка колко пагубно е всичко това, което се случва и за двете икономики ако можем така да ги наречем. Виждате рублата накъде отиде, виждате как се стопяват резервите…
Коритаров: Виждате ли решение?
Борисов: …резервите на Русия, същото пречи и на самата Европа.
Коритаров: Виждате ли решение?
Борисов: Виждам да се спазва Минското споразумение и тогава да паднат санкциите.
Коритаров: А защо Минското споразумение да се спазва, след като паднат санкциите, след като санкциите бяха заложени заради руската агресия и окупацията на Крим?
Борисов: Вижте, това е вече мое мнение, че Крим чисто дипломатически, винаги ще се протестира това действие, но някак си Крим го преглътнаха западния свят.
Коритаров: Е, господин Борисов, как не си говорихме предварително, това не трябваше да го казвате. Наистина ли западният свят е преглътнал Крим като руска окупация?
Борисов: Не, с дипломатическия си език никой от нас няма да каже, че е преглътнал Крим.
Коритаров: Ами добре, де…
Борисов: Самият факт, че Крим не се споменава, а говорим за минското споразумение, където госпожа Меркел, Оланд, съответно отидоха до Путин и стигнаха до минското споразумение това едно и се надявам да няма две.
Коритаров: Чакайте, господин Борисов, това е демагогия и лицемерие. Европейският съюз и НАТО застъпват ли принципа на ненарушимост на границите?
Борисов: Застъпват го.
Коритаров: Има ли споразумение от Хелзинки, което е валидно и се спазва в ОСС?
Борисов: Има.
Коритаров: И въобще светът. Е, как ще преглътне западният свят Крим?
Борисов: Как да го кажа. Не го е преглътнал, но се спираме само на минското споразумение.
Коритаров: Вие се шегувате сега.
Борисов: Ами то е факт.
Коритаров: Бъдете откровен. Наистина Западът предаде ли Украйна на руснаците заради Крим?
Борисов: Напротив.
Коритаров: Е, как напротив? Взеха им територия. Все едно Румъния, давам този драстичен пример, да ни вземе южна Добруджа, щото с аргумента, че тя ни е дадена със споразумение между Сталин, Хитлер и граф Чано …
Борисов: То е обратно.
Коритаров: Как ще е обратно? Осми ноември 40-та година къде отива Южна Добруджа?
Борисов: Е, отива при Румъния. Или къде?
Коритаров: Ха ха, господин Борисов….
Борисов: Ние не сме взели територия на никой.
Коритаров: При последното Ви идване говорихме за история и тогава не се справихте със задачата закон за защита на нацията. Сега Ви питам осми ноември 40 година Крайовската спогодба какво регламентира за статута на Южна Добруджа?
Борисов: Не съм бил жив тогава.
Коритаров: Премиер е Георги Кьосеиванов на България.
Борисов: Не знам.
Коритаров: Е стига глупости, нали се учи по география?
Борисов: Не си го спомням. По-добре, да не кажа някоя глупост.
Коритаров: Сега, господин Борисов, ако беше студентски изпит, не септември , а не знам….
Борисов: Сега и аз мога да ви питам нещо, което вие няма да си спомните.
Коритаров: Със сигурност няма да си спомня
Борисов: Ако е такъв изпитът и вие няма да го вземете.
Коритаров: Не, не, със сигурност вие ще ме скъсате по-лесно. Така, Крайовската спогодба е споразумение между нацистка Германия, Румъния, Съветския съюз, Молотов на Сталин и Царство България с премиер Георги Кьосеиванов за мирно предаване на Южна Добруджа на България.
Борисов: Това става 40-та година. Аз се обърках за 46-та какво става после.
Коритаров: Какво става па 46-та?
Борисов: Давай нататък..
Коритаров: Става революция, преврат…Затова Ви поставям този пример. Значи това е същото като Румъния да каже по времето на нацизма, и по времето на споразумението Рибентроп- Молотов са им дали Южна Добруджа, сега си я искаме обратно. Същото е с Крим.
Борисов: Аргументите при тях е, че Хрушчов навремето е дал по такъв начин .
Коритаров: Питам Ви, има ли воля наистина, защото вие се събирате държавници. Вие сте човек с изключителен авторитет като премиер на България, като ходите по срещи, не им ли казвате: Абе, господа, нарушен е фундаментален принцип, окупирана е територия. Санкциите не трябва да бъдат заради Източна Украйна и обосновани с инското споразумение, а трябва да продължават, докато руснаците отстъпят Крим обратно на Украйна. Защото са им го взели.
Боорисов: Няма практика да се говори какво си говорим на съвета.
Коритаров: Такива нещо говорите ли си?
Борисов: Говорим си.
Коритаров: И какво казвате Вие?
Борисов: Че е добре да се постигне мир, защото губим от тези санкции, да не говорим, че хиляди хора гинат на ден.
Коритаров: Може ли да се постигне мир без да има морал? Може ли да има мир на основата на окупирана територия?
Борисов: За съжаление не навсякъде на света има истинска справедливост, каквато бихме искали.
Коритаров: То това е брутална несправедливост.
Борисов: Ами на много места. В Сирия не е ли брутална несправедливост?
Коритаров: Чакайте, това е абсолютен аналог на Мюнхенското съглашение.
Борисов: Това е тема…
Коритаров: Мюнхенското съглашение, което какво прави? Судетската област… Добре.
Борисов: Не вярвам това да е тема, която мога да разясня на вашите зрители или да им отговоря по какъвто и да е начин.
Коритаров: Добре. Това е по-демагогско отколкото е отношението на Реформаторсия блок днес, господин Борисов, към ГЕРБ? От една страна са в коалицията, от друга щяло да има нещо фатално в местните избори. Провалиха ви в Сърница
Борисов: Е, Сърница не може да се гледа като модел. Там са роднини болшинството хора, а и, вижте, всяка партия си се явява. Аз съм спокоен в това отношение. Всяка партия, всяка организация, то затова има партии. Ще се явят. Каквито резултати покажат – такива.
Коритаров: Смущава ли Ви нещо в Реформаторския блок? Надежден партньор ли са?
Борисов: За мен са надежден партньор. С няколко от лидерите на партиите в Реформаторския блок сме в един кабинет. Работим ежедневно заедно. Госпожа Кунева, Лукарски, Ненчев, Москов.
Коритаров: Доволен ли сте от министъра на образованието – господин Танев?
Борисов: Старае се човекът да направи каквото може. По принцип на него му е трудно, защото това е една свера, в която…
Коритаров: Няма ли по-добри?
Борисов: Е. На всеки пост има по-добри. Никой не се е родил най-добър.
Коритаров: Как става промяна. Примерно когато има коалиционно споразумение …..
Борисов: Професорът се справя.
Коритаров: …ако някой министър не се справя, обвързан ли сте с коалиционното споразумение, да речем, да не предприемате сериозни стъпки, тъй като той е излъчен от коалиционна формация? В случая, да речем, от Реформаторския блок? Или са Ви казали: Вие си поемате отговорността. Ако Вие не сте доволен от даден министър, който не е на ГЕРБ, какво става?
Борисов: Ако аз не съм доволен ще предложа и няма да работя с него.
Коритаров: На кого ще предложите? На партията?
Борисов: Ами ще се съберем с колегите, ние се събираме често, коментираме, в 90 процента от случаите се разбираме. Има някои нещо, които са спорни или всяка една от партиите си ги е поела. До местните избори не виждам смисъл да се променя нещо.
Коритаров: До местните? А след местните ще бъде по….
Борисов: Всеки ще даде дотогава максимума от себе си. Виждате пет, шест реформи вървят, те трябва да дадат резултат.
Коритаров: След няколко месеца България ще поеме председателството на ротационен принцип на Съвета на Европа. За вас тази организация важна ли е?
Борисов: 2018-та година?
Коритаров: Не, не, това е Европейският съюз. А Съветът на Европа е друга организация.
Борисов: Какво за нея?
Коритаров: И след няколко месеца България ще поеме председателството на Съвета на Европа, а не на Европейския съюз. За Вас Съветът на Еропа и неговите институции имат ли сериозна политическа и морална стойност?
Борисов: Какво имате предвид, за да мога да подготвя отговора си?
Коритаров: Имам предвид уважавате ли Съвета на Европа като най-стара институция и първата, в която България се интегрира през 91-ва година?
Борисов: Нататък какво е като въпроси?
Коритаров: Уважавате ли я?
Борисов, Уважавам я, разбира се.
Коритаров: Уважавате. А съобразявате ли се с техните мнения?
Борисов: Съобразяваме се. С кое не сме се съобразили сега? Щото начинът по който задаваш въпроса, това ще следва.
Коритаров: Ами, ето, вижте,следва следното. Ето доклада, последния от 2014 година на Европейския комитет срещу расизма и нетолерантността. Нека да видим. Това е заглавието и нека видим 32-ри параграф. Да видим 32-ри параграф гласи: В България функционират няколко по-малки ултранационалистки, фашистки политически партии и групи, сред които НФС, ВМРО-БНД, БНС и т.н, т,к се изброяват и други. Европейската комисия, Европейският комитет сруке расизма и нетолерантността настоятелно препоръчва на властите да продължават следят отблизо многобройните екстремистки групи. Вие толкова отблизо, че ги направихте коалиционен партньор.
Борисов: Става ми смешно каква лисица си. От къде тръгна, уважавате ли ги, разбирате ли ги, а сега да видим като е така…Това като в казармата: Уважаваш или не уважаваш старото? Който и отговор да дадеш, все грешен.
Коритаров: Какво мислите за… това е авторитетна, както казахте институция.
Борисов: Вижте, от трибуната на Парламента аз каквото съм имал да им кажа, което не са били прави или реформаторите или патриотите, аз съм им го казал.
Коритаров: Не ви ли притеснява тази оценка „фашистки политически партии“? Които попадат в обща управленска конфигурация с най- модерната европейска партия на България – ГЕРБ?
Борисов: Вижте, ние имаме коалиция с Реформаторския блок.
Коритаров: А поне имате споразумение с тях.
Борисов: А с другите имаме споразумение за подкрепа.
Коритаров: Е, защо точно с тях?
Борисов: А с кой?
Коритаров: Питам, не можахте ли да предприемете дръзкия самоотвержен ход- правителство на малцинството?
Борисов: В тази тежка икономическа криза, в тези проблеми, да бях поел само ГЕРБ като предишния мандат с 85 депутати да изтеглиме каруцата от калта, нямаше да бъде възможно. Разбирам и мога да Ви отговоря.
Коритаров: Това е сериозно, не е закачка.
Борисов: Закачката беше по начина, по който ме подготви за темата. Ако не бяхме направили правителство, ако не бяхме поели тази тежест, всички фондове спрени. Сега когато започнахте предаването така го миииииинахте 20 минути, 30 си говорихме за Цветан Василев.
Коритаров: Това за Евростат.
Борисов: За Евростат, че за тези няколко месеца сме намалили безработицата реално, не го казвам аз, казва го Евростат. Че всички фондове работят, че милиарди се разплатиха: зърнопроизводители, тютюнопроизводители, животновъди, строителни компании- навсякъде. Че над три милиарда и петстотин милиона лева разплатихме на вложителите в КТБ.
Коритаров: Няма цена, която може да оправдае дори псевдофашизъм.
Борисов: В парламента Вие сте ме чували и когато направих правителството казах: наблюдавам много внимателно преминаването на крачката на етническата толерантност.
Коритаров: Какво видяхте?
Борисов: Сега, на приказки са много силни.
Коритаров: Помните ли кога го казахте за първи път? Преди две седмици някъде.
Борисов: Не помня точно, но да.
Коритаров: И само преди 5 дни излиза Валери Симеонов и казва: За българските мюсюлмани и за свещения им призив за молитва. Имамът вие. Вие.
Борисов: Ами…
Коритаров: Не е ли повод да му кажете: господин Симеонов, дотук бяхте?
Борисов: Не.
Коритаров: Не ли? Защо не?
Борисов: Защото в края на краищата всяка партия, всеки лидер носи отговорност за това, което говори и затова те имат своите избиратели. Колко – много или малко, хората определят. Когато човек обижда, когато който и да е. Защото и от ДПС са ни обиждали нас. И от БСП са се обиждали и аз съм обиждал. Вижте, това все пак са млади формации, за първи път са в парламента можем да им простим някоя и друга грешка. По-важното е, и аз се абстрахирам от подобни изказвания, защото, повярвайте ми, изключително важно е да запазим стабилността в момента и да си довършим тези неща, които сме започнали.
Коритаров: Аз, например, на Ваше място бих използвал мига, след като се чуе такова нещо, да се обърна директно към българските мюсюлмани и да ги успокоя. Да им кажа, че това, което се говори аз съм гарант това повече да не се случва.
Борисов: Аз съм го направил.
Коритаров: Ама сега след последния път и когато…
Борисов: Сега, аз няма да го варда господин Симеонов или Сидеров когато се изкаже нещо или като Цветан Василев да излизам да го коментирам веднага.
Коритаров: Ама трябва да се прекрати.
Борисов: Българските мюсюлмани прекрасно знаят, прекрасно знаят,че в ГЕРБ като партия има и министри, и зам.- министри, и областни управители, и заместник- областни управители, и кметове и вече близо сто хиляди ли са колко са гласували за нас. Виждате и в Сърница, и в смесените райони, така наречените смесени райони ние се бием с ДПС.
Коритаров: Ама паднахте. Заради реформаторите.
Борисов: Ами на едни места паднахме, на други места бием. Не казвам, че са виновни реформаторите.
Коритаров: Е, кой е виновен?
Борисов: Ние сме си виновни. Ако сме били по-силни. Следващия път ще ги бием.
Коритаров: Как да се пресече езикът на омразата?
Борисов: Но факт е, че ГЕРБ се намеси в смесените райони където БСП изцяло дезертираха, изцяло ги няма.
Коритаров: Добре, те БСП по принцип дезертираха то всичко, не само от смесените райони.
Борисов: В Сърница реформаторите имат кандидат поради това, че на Касим Дал и Корман е човек. Не че те са го създали и ДСБ и СДС или…
Коритаров: Не Ви ли притеснява езикът на омразата като явление.
Борисов: Притеснява ме.
Коритаров: Е, как да спре? Това е нещо, което е приоритетно.
Борисов: Аз излязох и казах, че могат да бъдат спокойни. Че ние няма да допуснем нито към християните, нито към мюсюлманите…
Коритаров: Ето, че се случи пак. В Парламента. Излиза и ги обижда. Вие… на неразбираеми звуци.
Борисов: Дали някой го е чул, дали някой го е разбрал…
Коритаров: Е, как да не го е чул, това е народно събрание.
Борисов: Народно събрание но, вижте, трябва да оставим всеки да преценява това, което може да говори. Аз отидох на паметника където бяха загинали хора. В смесените райони правим огромни неща, стараем се максимум българските мюсюлмани да са добре. Сега 107 милиона, 105 реално платихме на малките тютюнопроизводители. Ма това са огромни неща, това са финанси в тази криза, ние съумяваме да запушим и да дадем възможност на тези хора да живеят.
Коритаров: Този стрес, който им причинява подобно говорене от парламентарната трибуна, от човек, който е ваш коалиционен партньор, как се преодолява?
Борисов: Дали на нас или на нашите избиратели, когато излизаха от ДПС и ни махаха с пръст от трибуната, аз не помня вие да сте бранили ГЕРБ или мен.
Коритаров: Аз ли дали не съм бранил ГЕРБ? А кой ходеше по семинари пет-шест пъти и сме правили лекции и тук само за ГЕРБ се говореше.
Борисов: Да. Ама не бъркайте нещата. Едно е да ви поканим, да си платим заради Вашия авторитет, познания, знания и по-големи по история от моите…
Коритаров: И по география.
Борисов: И по география, както се оказа, да ни изнесете лекция да научим нещо, съвсем различно е да ни помагате по друг начин.
Коритаров: Вие наистина ли не помните, че тук, в това студио беше едно от малкото места, където се говореше принципно за това, че голямата партия спечелила изборите не трябва да бъде мачкана и изолирана от когото и да било? Или не сте ни гледали може би?
Борисов: Може би да не съм Ви гледал, но тогава си спомням от трибуната какво ни правеха. И ДПС и БСП и АТАКА.
Коритаров: Та нали двамата си говорехме, че трябва да стане така, че да изберат председател на Парламента от ГЕРБ. За да има стабилност. Тук си говорехме за това нещо
Борисов: Надявам се всички политически партии да са си извадили поука, че “на бодлива крава Бог рога не дава“ има една хубава поговорка. И че трябва да бъдем по-спокойни, по-толерантни, и че българските мюсюлмани са тук и ще живеят тук, българските християни са тук и ще живеят тук, от векове живеят заедно и ще живеят заедно. Ние трябва да се съобразяваме един с друг и всякакви подобни изказвания. Разбира се не мога да го приема това, че“ виел“ ходжата. Не мога да го приема, аз никога не бих използвал такъв речник. Аз съм гледал 87-ма година когато стотици хиляди български граждани напускаха България. Такава трагедия пред очите ми се е случвала.
Коритаров: Страдахте ли заедно с тях?
Борисов: И аз тук намирам голяма грешка в ръководството на ДПС. Още 90-та година е трябвало в устава на партията им да напишат, че никога с партия приемник или с бившата компартия не могат да бъдат в коалиция. Да го има като постулат.
Коритаров: Не е късно да има такъв постулат, но не е късно и да има още нещо. След като сте съпреживявали и сте страдали заедно страданието на тези хора, готов ли сте да мотивирате парламентарната група на ГЕРБ да подкрепи закона за гражданската регистрация, който да позволи административно възстановяване на имената на покойници, които са отнети по време на възродителния процес? И след това са починали, преди възстановяването?
Борисов: Това е една елементарна справедливост.
Коритаров: Ами защо не го направите?
Борисов: Ами за първи път чувам.
Коритаров: Как за първи път чувате? Те го провалиха това. Как а първи път? Имаше дебат
Борисов: Значи имаме парламентарна институция, където по цял ден гледат закони, аз да не ходя да се занимавам със законите им.
Коритаров: Тогава направете….
Борисов: Аз днес съм правил сметка как сме платили коледните 50 милиона, сега за Великден скам да платим още 50 милиона. От другата страна стоят Лазаров и Лиляна Павлова и казват искаме и сто милиона да запушиме и преасфалтираме магистралата „Хемус“. И понеже Вие ми казвате „ не е пари“, ама много пари, непрекъснато. Едните викат “не се яде асфалт“, другите викат:“ искаме пенсии“. Ще ме разцепят на две.
Коритаров: „В мен сблъсъкът на две епохи стана…“
Борисав: И затова бой по контрабандата, да съберем повече приходи и да платим и за двете.
Коритаров: В морален план ето това би било изключителен жест към българските мюсюлмани. Готов ли сте да го проверите?
Борисов: Аз ще го проверя.
Коритаров: готов ли сте да го проверите и ГЕРБ да го предложи да влезе, защото той влезе по правото на точка на опозицията, започна обсъждане и го провалиха на първо четене.
Борисов: Само това е влязло, че ако, примерно си бил Ахмед и си станал Асен и си починал преди да влезе закона, не могат на паметника или да ти върнат документите, че си Ахмед.
Коритаров: Това е позор. Трябва да се върне.
Борисов: Няма логика.
Коритаров: Нали говорихме, Мехмед Карахюсеинов, той е поет, който го използвахте на 29-ти декември, човекът, който се е самозапалил, за да си защити достойнството и докато е бил в безсъзнание му е натрапено българското име и е починал и е погребан като Методи Караханов. Той не е могъл да си възстанови исконното име. Това е елементарен жест.
Борисов: Ще го проверя това, ще Ви кажа. Не ще Ви кажа, а това е елементарна справедливост и ако това са вкарали….
Коритаров: Това са вкарали.
Борисов: И ако това са вкарали не виждам никаква логика това да не се приеме. Никаква логика няма.
Коритаров: И мислите, че ще се приеме?
Борисов: Ами сега когато изляза, ще говоря с госпожа Цачева и нашата парламентарна група за какво става въпрос. Да не е било в комбинация с нещо друго и…
Коритаров: С Димитър Главчев бях говорил преди време и той каза като вас – това е елементарна справедливост.
Борисов: Те най-вероятно правят други номера. Вкарват нещо, което е безспорно, с нещо което да не може…
Коритаров: Да не е като „Телеграф“ и „Държавен вестник“? И сега върви…
Борисов: Голям срам, сутринта го видях. Не мога да допусна, че парламента ще допусне „ „Държавен вестник“ да отиде с който и да е вестник.
Коритаров: Това има ли начин да се раздели? Или си е пазарен проблем?
Борисов: Кое да му е пазарен проблем? Аз предполагам, че…
Коритаров: Както навремето. Перес Галдос върви с първи том на Ленин.
Борисов: То едно време вървяха банан или портокал ако направиш нещо друго. „Държавен вестник“ предполагам, че Парламентът си плаща да бъде разпространен.
Коритаров: Ами сигурно.
Борисов: По тази логика мога да ти сложа един портрет, представяш ли си да ти носят „Държавен вестник“ с Коритаров отпред?
Коритаров: Това даже не смея да си го мечтая. Днес е първи април, издайте такъв.
Борисов: Надявам се госпожа Цачева, Парламентът отговаря за държавния вестник, не знам кой отговаря точно за това.
Коритаров: Държавният вестник е проблем, но този проблем, за който Ви казах е наистина морален императив и би било добре да стане. А как гледате по принцип на идеята за осигуряване на стратегическа стабилност в ситуациите, когато повече от партиите от формалното мнозинство гласуват за Вас? Това обнадеждава ли ви?
Борисов: Това ме обнадеждава, това е вече друго ниво на политическа класа, осъзнаване на реалностите, по-добър парламентаризъм. Виждате, че за различни закони партиите се опитват да спазват това, което са обещавали на избирателите си и гласуват в зависимост от програмите си. И то затова се получава когато в няколко случая либералите и дясноцентристите гласуват еднакво.
Коритаров: Либералите това са ДПС и дясноцентристите сте вие, така ли?
Борисов: Да. И реформаторите.
Коритаров: Защото това е всъщност стратегическата формула за евроатлантическа стабилност.
Борисов: Ниски данъци за хората, това са възможността да се строи, инфраструктурни проекти за предварителното отчуждаване. Това са теми, които….Как да си центрист и да не искаш да е така? Това е нормално и между другото, господин Местан, когато обяснява за своята политика, той с това го обяснява. Това е нормално да е така.
Коритаров: Това е нормално, това е логично. Разглеждате ли като средно срочна опция възможност за преформулиране на това управление, за преформатиране с включване на либерална тенденция? Ако не сега, то за след време, след други избори?
Борисов: За да не ползваме завоалирани методи, защото между редовете се чете въпросът Ви, ДПС трябва да извърви своя път на промяна.
Коритаров: Как го виждате?
Борисов: На тази пезпардонност която демонстрира в предишната тройна коалиция, направи така, че просто уплаши политическите партии.
Коритаров: Вас пък с какво ви уплаши?
Борисов: В смисъл с поведението си направиха така, че да са нежелани от нито една партия за коалиция. Това е безспорният факт към днес. Аз се надявам, че както ГЕРБ в предишните четири години на управление сигурно наред с хубавите работи сме правили и сигурно сме си признали грешките и сме си ги поправили в голямата част. Сигурно пак грешим някъде, но мисля, че в голямата си част обществото оцени и видя колко промени направихме. Включително и кадрови, включително и в ръководния състав, включително и знакови фигури за ГЕРБ, които са били просто бяха изтеглени настрани или изцяло отстранени от партията, за да върви партията напред.
Коритаров: Кой според вас трябва да бъде отстранен от ДПС, за да бъде приемливо за коалицията?
Борисов: Аз не давам рецепти и не се мешам в работата на други партии.
Коритаров: А как си представяте реформирана партия?
Борисов: Знам какво направих аз. Първо смених изпълнителната комисия. В нея влязоха като се започне от Фандъкова, Цецка Цачева, Румяна Бъчварова, Томислав Дончев, отделно Живко от Стара Загора кмета, бургаския кмет Митко Николов, Краси Велчев да не ги изброявам…хора, които са с репутация, хора които са с тежест в обществото. Веднага изпълнителната комисия съответно, нали, разбира се Цецо…
Коритаров: Цветан Цветанов?
Борисов: Цветан Цветанов.
Коритаров: Той проблем ли ви е?
Борисов: Не. Тоя е изключително ценен за партията и си върши прекрасно работата като партиен организатор и началник на предизборните ни щабове.
Коритаров: Каква ще бъде политическата му съдба ако получи под каквато и да е форма осъдителна присъда на трета инстанция?
Борисов: Надявам се, че това няма да се случи….
Коритаров: Ако се случи…
Борисов: ….защото би било цинизъм заради това, че не е разрешил подслушване, а се създаде ужасното впечатление в обществото, че сме подслушвали, да бъде осъден.
Коритаров: И все пак ако бъде осъден, какво ще правите?
Борисов: Не ми се мисли върху такъв въпрос.
Коритаров: Е, мислете.
Борисов: За мен той е абсолютно невинен, защото съм гледал, знам моите министри, аз съм бил главен секретар…
Коритаров: Ако това се случи как ще постъпите? Според повелята на принципа на правовата държава или според вашето убеждение?
Борисов: Вярвам на съдебната система, че ще се абстрахира кой е човекът и ще вземе правилното решение. И ще вземе правилното решение. Не може, няма с какво да ме убеди, с какво ще ме убедят? С кое е виновен? Че не дава разрешение, след един месец дава и протича реализация по този човек. Какво е нарушил? Някакъв чист механизъм?
Коритаров: Аз не съм съд Върховен…
Борисов: И аз не съм, да не излезе, че им се бъркам, защото отговарям – надявам се справедливостта да възтържествува.
Коритаров: Защо са толкова крехки и уязвими магистралите, с които толкова се гордеехте?
Борисов: Кое е крехко и уязвимо?
Коритаров: Изпотрошили са се, слагат ограничение 90…
Борисов: Това са старите магистрали , които от 50 години са направени.
Коритаров: Е как старата магистрала „Тракия“?
Борисов: Ами „Тракия“ е стара. Пловдив, Пазарджик и от Шумен надолу старата „Хемус“
Коритаров: А с „Люлин“ какво стана? Всичко е наред?
Борисов: Фантастична е.
Коритаров: Ще има ли пари за ремонт на тези магистрали?
Борисов: Ами сега от приходите, днес го виках Горанов, от повечето приходи, които събираме, ще трябва да ги правим и тях. То какво да правим, правим нови. Вижте, 40 години, аз не знам „Тракия“ на колко е, от 90 да речем…
Коритаров: От 75-та година.
Борисов: От 75-та година до 90-та колко правителства са се сменили? Е, един път не са сменили асфалта. И сега дойде Герб. Не стига ,че правим нови, а и старите да преасфалтираме. Защо не я преасфалтираха? От 90-та година досега защо не я отремонтираха? Нали имаше излишък?До 2009-та държавата финишираше с по 4 милиарда излишък. Защо не я оправиха?
Коритаров: Вашите усилия…
Борисов: Не, не са нашите усилия…
Коритаров: Не, говоря за друго. Сменям оптимистично искам да завършим Вашите решения със Станишев за влизане в Шенген смятате ли, че ще се увенчаят с успех?
Борисов: Смятам, че на високо ниво в момента, когато направихме всичко необходимо да има този консенсус, да обединим усилия, нощес с това, което установих на границата истински се ядосах, защото не можем да бъдем сигурни с тези екипи, които са там.
Коритаров: Това не е ли проблем на Ваньо Танов да го смените?
Борисов: Нали ги сменяме колко пъти.
Коритаров: Е, Ваньо Танов седи от толкова време. Сменете го да си вдигне телефона най-после. Стана началник, не си вдига телефона.
Борисов: Ако е за това виновен, ще го сменим.
Коритаров: Смяна.
Борисов: На Свиленград ги арестувахме преди месец И сега новите – пак.
Коритаров: Ами значи някой не може да въведе ред.
Борисов: И то не са само митничарите, то са и граничарите.
Коритаров: Знаете ли, че Светлето дойде и знаете ли защо, защото съм си свалил слушалката, за да покажем, че не ми диктува тя. Това крехко, малко същество….
Борисов: Крайно време беше. С тези слушалки ви разбиха мозъците на журналистите. Сутрин ги гледам с едни такива погледи- слуша тук, гледа там, бърка се.
Коритаров: Ей затова трябва без слушалки.
Борисов: Спомням си когато на Цонев му падна слушалката и се чува само: Стига, Цонев, недей… стига с тези слушалки.
Коритаров: Пещерата си е много прекрасно място, нали? Свободно, спокойно.
Борисов: Няма задкулисие… Кой, кой? – Свой.
Коритаров: Добър финал на много добър разговор. Вижте го този закон, грижете се за българските граждани да живеят в равноправие, спокойствие и толерантност.
Борисов: Винаги ще се грижим. Грижим се за българските мюсюлмани, но се грижим и за българските граждани, които биват грабени по малките населени места, така че… се грижим за всички.
Коритаров: Казах „граждани“, което включва и едните, и другите.
.