От 22 години в Босилеград се провежда Детски Великденски фестивал (б.р. – за този фестивал нашето издание вече пиша – вж. тук), в който участват деца не само от нашия град, но и от България, Македония, Сърбия, както и от българските общности в Украйна, Молдова и други страни, разказа пред БГНЕС председателят на Българския културно-информационен център в града.
През последните 2 години организатор на фестивала е Гражданско сдружение „ГЛАС“ на Александър Димитров, подчерта той.
Културно-информационният център в Босилеград години наред е бил организатор на този фестивал и продължаваме да сме съпричастни към него, допълва Николов.
Основната идея на фестивала е чрез християнската традиция за „борене“ на яйца, боядисването и украсяването им децата да се срещат, запознават и сближават помежду си в духа на високите морални ценности на християнството. Освен тази състезателна част, на фестивала се представя и богата културно-забавна програма, чрез която се отправят и други послания – за мир, приятелство и разбирателство сред децата на Балканите. Предвижда се и туристически маршрут – екскурзия до Рилския манастир.
Този фестивал всяка година събира по няколкостотин деца за Великден и през тези дни Босилеград видимо се оживява. Благодарение и на фестивала нашият град стана още по-известен на Балканите, признава Николов.
Българските обичаи и традиции са част от нашата национална и културна принадлежност и тяхното поддържане у нас има изключително значение. Те са и своеобразен отбранителен механизъм от националната асимилация или сърбизация на българите, смята Николов. Същевременно те обединяват хората, но на едно друго, християнско и източноправославно ниво.
Според мен, няма никаква разлика между Великденските обреди в Босилеград и тези в България – абсолютно същите са, казва нашият сънародник. Друг е въпросът, че обичаите ни са застрашени заради обезлюдяването на селата, в които основни се съхраняват традициите ни, заплахата е и от натиска на съвременното консумативно и високотехнологично общество, допълва той. При нас съществува и още един сериозен проблем – агресивната великосръбска асимилационна машина, която се стреми да подмени българските със сръбски обичаи и ритуали, за което обективно влияе и етно-културната близост между двата народа, продължава Николов по болната тема. „Разбира се всичко това при нормални обстоятелства би трябвало да ни сближава. Но на практика – ни поглъща и обезличава. Особено негативно влияние има поведението на сръбските свещеници, които целенасочено и неусетно ни въвличат в различни от нашите традиционни български обичаи и обреди, като се стремят да ги преиначават, изместват и подменят“ – е неговото мнение. Така самото съдържание на източното православие, християнските принципи и ценности като житейска философия и начин на мислене, като поведение и работа, остават на втори план.
Въпреки трудностите българското население в Босилеград и особено – младите хора, заедно със своите родители, с радост посрещат Великденските празници и се родеят в тези светли дни с българите по света, подчерта Иван Николов. /БГНЕС/
.
Още информация за традиционния Великденски фестивал в Босилеград може да се намери в сайта на фестивала тук – Festival-bosilegrad.info
.