На 25 април т.г. посланикът на България в Анкара е бил поканен на среща в турското външно министерство във връзка с решението на българския парламент за признаване на масовото изтребление на арменците в Османската империя в периода 1915-1922 г., информира пресцентърът на МВнР. Турската страна изложила своите виждания, свързани със събитията, станали повод за решението на българския парламент, както и за начина и последствията от неговото приемане.
В отговор българският посланик Красимир Тулечки разяснил характера и смисъла на декларацията, приета с голямо мнозинство от Народното събрание, както и факта, че тя не е насочена срещу съвременна Р. Турция. Посланикът подчертал желанието на България за развитие на двустранните отношения на равноправна основа във всички области от взаимен интерес – се казва още в официалното съобщение на Външно министерство по темата.
Въпросът за генодица над арменците, който се случва в Османската империя, винаги е бил причина за недоволство от страна на различни правителства и президенти на наследницата на тази империя, Р. Турция, която не признава този геноцид. И въпреки, че българският парламент реши да признае за „масовото изтребление на арменци“ в Османската империя след години отлагане и като избегна думата „геноцид“, веднага е последвала реакция от турска страна.
Еврочикаго