Българо-Американска Асоциация, Чикаго
ФЕСТИВАЛ “БЪЛГАРСКИ ДНИ В ЧИКАГО – ПРОЛЕТ 2015”
ХХІІ ОТКРИТА ПРОЛЕТНА СЕСИЯ НА БАА
Сесията ще се проведе в БПЦ „Св. Иван Рилски – Чудотворец“
Адрес: 5944 W. Cullom ave., Chicago, IL 60634
Събота, 2 май 2015 г., от 12.00 до 16:00 часа
.
Първата част на сесията от 12:00 до 13:30 часа е дискусионна и е на тема:
„БЪЛГАРИТЕ В ЧИКАГО – ВЧЕРА, ДНЕС И УТРЕ“
Ще бъдат предложени следните теми за обсъждане:
Теми:
1. Българите в Чикаго – вчера, днес и утре – Никола Чаракчиев
2. Измерения на духовността. Нагоре или надолу? – Кина Бъговска
3. Комисия по политиките за българите в чужбина към 43 Народно събрание в България – Петър Стаматов
4. Обществени съвети на българите в Чикаго – публична дискусия
Кафе пауза и записвания за консултации 13.30 до 14 часа
Втората част на сесията е от 14:00 до 16:00 ч. и си състои от ИНДИВИДУАЛНИ БЕЗПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ лимитирани до 10-15 минути на човек.
.
Безплатните консултациите са нова форма за участие и молим желаещите да се запишат предварително по E-mail: [email protected] по избор при следните професионалисти:
Цветелина Бойновска – адвокат
Петранка Стаматова – брокер на недвижими имоти
Щилян Костов – данъчен специалист
Анна Русева – застраховател
Валентин Георгиев – жилищни заеми
.
Мисията на Фестивала е да представи водещи институции и личности пред българската общност в Чикаго и да подпомогне развитието на български продукти и практики в САЩ.
Молим, следете актуализацията на програмата на www.EuroChicago.com.
Секретариат на БАА
–––––––––––––––––––––––––––––––––-
.
БЪЛГАРИТЕ В ЧИКАГО – ВЧЕРА, ДНЕС И УТРЕ
Дискусия по случай двадесет и пет години (1990-2015) „Млади българи“ в Чикаго
Резюме на доклад на XXII открита сесия на Българо-Американска Асоциация на 2 май 2015 година в БПЦ „Свети Иван Рилски – Чудотворец“
проф. д-р Никола Чаракчиев, Български научен център-Чикаго
.
1. Периоди на Българската емиграция в САЩ
Историците отбелязват пет различни по-характер български емиграционни периоди в САЩ. Първият период е от 1876 до 1903 година и е известен като “Пионерска миграция”; вторият период е от 1903 до 1912 г. и може да се характеризира като “Политическа миграция”; третият период е от 1919 до 1939 г. и е “Икономическа миграция”; четвъртият период е от 1944 до 1990 г. и се отбелязва като “Антикомунистическа миграция”, а последният пети период е от 1990 досега (и продължава) и може да се нарече “Миграционна имиграция”. Наименованията на Втория, Третия и Четвъртия период на Българската миграция в САЩ през 2001 година публикува проф. д-р Трендафил Митев във вестник “Неделник”. Наименованията на Първия и Петия период на Българската миграция в САЩ предлага през март 2002 година проф. д-р Никола Чаракчиев. Систематизирано изследване на първите четири периода на българската миграция в САЩ осъществява през 2002 година Боянка Иванова, директор на Българско училище “Джон Атанасов” в Чикаго.
2. Етапи на развитие на петия период на българската общност в Чикаго
Петият период на българската общност в Чикаго е известен с името си „Миграционен“ и започва от 1990 година и продължава и досега. На 1 юни 2013 година се проведе Четвъртата поредна годишна неформална среща на Организациите с идеална цел в Чикаго. Този форум вероятно ще бъде отбелязан като исторически, защото за първи път се дефинираха Етапи в развитието на Българската общност в Чикаго през т. н. Миграционен период. Прогнозира се, че Петият период ще се състои от три етапа – „Адаптационен етап на българското обществото“, „Етап на развиващо се българско общество“ и „Етап на развито българско общество“.
Първият етап е образователен и адаптационен за българската миграция и чрез него се осъществява „Адаптация на българите към американските стандарти на живот“. Етапът започва от 1990 година. Към края на 2012 година Първият етап завършва успешно и в Чикаго са формирани основните структурно определящи звена, които оформят една общност.
Вторият етап настъпва, когато българската общност започва да произвежда материални и нематериални ценности. Това е етапа на развиващо се общество. За началото на този етап условно може да се отбележи 2013 година и се очаква той да приключи към 2025 година.
През третия етап българските имиграционни продукти ще достигнат класическото равнище на американските производители. Това е етапа на развито българско общество в САЩ.
3. Организации с идеална цел
В Чикаго съществуват около 30 формални и неформални организации с идеална цел.
4. Комерсиални организации
В Чикаго съществуват над 100 български комерсиални организации.
5. Български институции в Чикаго
В Чикаго функционира Българско генерално консулство. Досега в Чикаго са работели трима български генерални консула.
6. Българските медии и печатни издания в Чикаго
Понастоящем в Чикаго функционират четири авторитетни български медии. През 2014 година беше издаден сборника „Чикаго-Българският град“.
7. Български масови прояви в Чикаго
Ежегодно в Чикаго се провеждат от 5 до 10 специфично български масови прояви.
8. Координация на българите в Чикаго
В Чикаго не съществува единен български координационен център. В Чикаго се осъществява косвена (или вторична координация) чрез мероприятията на Фестивала „Български дни в Чикаго“, „Българският вкус в Чикаго“, инициативите на Генералното консулство на Република България в Чикаго, Неформални срещи на организациите с идеална цел, порталът „EuroChicago“, българските църкви и вестници и т. н.
9. Български традиции в Чикаго
Като най-значима българска традиция в Чикаго може да се приеме официалното тържествено честване на Националния празник на Република България 3 март, организиран от Генералното консулство на Република България в Чикаго,
10. Специфични организации
В САЩ някои българи членуват в легални формални или неформални организации или групи със специфична организация или интереси. Един от участниците в сесиите на Българо-Американска Асоциация е масонът Деян Кожухаров, уважаван специалист в застрахованото дело.
Интересна теза за дискусия на описаната по-горе тема е „Възможни ли бяха други насоки и пътища за развитие на българската общност в Чикаго?“ или изминалия двадесет и пет годишен период е най-вероятния значим и полезен за българската миграция в нашия град в САЩ.
Непременно ще поздравим! Радваме си, че си добре. Бъди здрав и ще ни липсват вицовете и усмивката ти 🙂
Здравейте Приятели.Поздрави от България.Радвам се за вас че продължавате напред. Съжалявам че няма да сам сред вас.Пожелавам ви успех.Ако може поздравете всички присъстващи от мен.Алех.