Как изглежда Денят на труда Първи май в архивни снимки от различни времена, градове и страни може да се види в един ретро фотопоглед към демонстрации и шестия, случили се на 1-ви май в последните десетилетия на XIX и през ХХ век.
Преди това, нека си спомним за началото и защо точно 1-ви май остава знаков в историята и защо точно той е наречен Ден на труда. И макар че 1-ви май не се празнува като Ден на труда в града и в страната, от която започва всичко (в САЩ Денят на труда се празнува в първия понеделник на септември), борещите се за по-справедливи условия на труд чикагски работници са тези, които правят този ден исторически. И ако е възможно да се абстрахираме малко от политическите употреби и дори злоупотреби с Празника на труда, които се случват по-късно в различни страни, където „работническата власт“ превзема държавната (и прави „диктатура на пролетариата“), този ден е и ще продължи да бъде знаков за борбата на хората на наемния труд за едни по-достойни условия за работа, и за по-развити и солидарни човешки общества.
.
ДА СИ СПОМНИМ ЗА НАЧАЛОТО – ЧИКАГО, 1867 г.
Работническо движение се появява в Чикаго през 1864 г., а искането за осемчасов работен ден бързо се превръща в негова основна цел. Изтощени от 12-14 часа работа на ден, шест дни в седмицата, работници в целия град и щата, се организират за осигуряване на правото на ограничаване на работния ден до осем часа. През 1867 г. в щата Илинойс се приема такъв закон, но той оставя огромна празнота, разрешаваща на работодателите да сключват договори с техните служители за по-дълги часове работа на ден. Опитвайки се да се преборят срещу тази вратичка в закона, чикагски работници призовават за общоградска стачка, която започва на 1 май 1867 г. и на практика блокира икономиката на града в продължение на седмица. Когато стачката се срива, законът се срива заедно с нея и работниците остават незащитени.
През 80-те години на XIX век въпросът за 8-часовия работен ден е повдигнат отново и се превърна в ключов за търсенията на едно движение, което разтърсва Чикаго, както и цялата страна. През 1884 г. Федерацията на организираните синдикати и работници – предшественик на Американската федерация на труда, призовава американските работници да наблюдават за осемчасов работен ден, считано от 1 май 1886 г. Следват демонстрации, стачки и размирици, както и бомба, хвърлена сред тълпата на един митинг. Следват и мъчениците от Haymarket.
На 4 май 1886 г. стотици работници се събират на площад „Хеймаркет“ с искания за осемчасов работен ден и в знак на протест срещу полицейските действия от предишния ден, когато неизвестен извършител хвърля бомба на митинг на стачници от завода McCormick Reaper. Бомбата убива един полицай и ранява около сто души. Полицаи започна да стрелят, убивайки и ранявайки други полицейски служители и работници. Осем анархистки лидери, които са участвали в организирането на митинга, са признати за виновни в убийство, а четирима от тях по-късно са обесени.
Но постепенно, под натиска на нови, по-стабилни трудови институции, различни индустрии започват да намаляват дължината на работния ден, давайки възможност на служителите си за повече време за отдих. Въпросът за осемчасовия работен ден обаче е уреден законово в САЩ чак през 1938 г., когато се приема Законът за справедливи условия на труд.
.
РЕТРО ФОТО ПОГЛЕД
Великобритания, 90-те години на ХIX век
Мелбърн, Австралия, 1900 г.
Нидерландия, 1924 г.
Охайо, САЩ, 1970 г.
Полша, 1948 г.
София, България, 1919 г.
Фронтова линия, Първа световна война, 1918 г.
Сливен, България, 1905 г.
Унгария, 1945 г.
Чупрене, България, 1950 г.
Асеновград, България, 1899 г.
В публикацията са използвани снимки от Lostbulgaria.com, Рdxretro.com, Shutterstock.com, Еn.wikipedia.org и Vidin-online.com.
.
Еврочикаго
Чел съм навремето и една книга за Сако и Ванцети!! Смели и наказани водачи на протестиращите онеправдани хора!! Детайлете съм забравил!!!