Народното събрание прие предложение на ГЕРБ за промени в закона за референдумите, които дават възможност на българите в чужбина да гласуват на национални референдуми, предаде БГНЕС.
С поправките се урежда правно и въпросът за провеждането на местни избори и референдум 2 в 1.
Законопроектът на ГЕРБ мина с 95 гласа „за“, 5 „против“ и 19 въздържали се. Същевременно мнозинството отхвърли още три законопроекта за промени в същия закон, внесени съответно от „Атака“, Реформаторския блок и АБВ. По същество трите законопроекта уреждаха намаляване на необходимия брой подписи за задължително свикване на референдум и условията за валидност на проведеното национално допитване.
Само ден след като президентът Росен Плевнелиев официално обяви, че ще предложи на депутатите местни избори и референдум 2 в 1 на 25 октомври, депутатите разгледаха в пленарна зала на първо четене промените в Закона за референдумите.
От „Атака“ искаха да бъде премахната долната граница за минимален брой гласове, според които се определя дали референдумът е действителен, както и намаляване на необходимия брой гласове за задължително свикване на национално допитване от 500 000 до 200 000, а също и на необходимите подписи на граждани за ангажиране на вниманието на Народното събрание за провеждане на референдум да станат 50 000, вместо 200 000.
Намаляване на подписите искаха и от Реформаторския блок, както и от АБВ, които искаха необходимите подписи за задължително свикване на референдум да са 300 000, а при 150 000 искането да се разгледа от парламента. АБВ и Реформаторският блок бяха предложили още валидността на референдума да се определя по формулата 40% плюс един от гражданите с избирателни права, което означава, че тя няма да бъде фиксирана, а не както до сега да е в зависимост от избирателната активност. /в. „Сега“/
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
И още по същата тема – за възможността на българите зад граница да гласуват за национален референдум, както и за писмото, което бе изпратено от Временните обществените съвети на българите в чужбина във връзка с това – запис на интервю със Стефан Манов, излъчено по Радио България на 30 май т.г.
От Временните обществени съвети се бориха доста време, за да се случи тази промяна в законодателството, която дава възможност и на българите зад граница да гласуват на национален референдум, и то не само в дипломатическите и консулските ни представителства. По досегашното законодателство, национален референдум можеше да се провежда само на територията на страната, към която се включват и дипломатическите представителства. Ако не беше отпаднал един текст в чл. 9 ал. 1 от закона, за който говори и Стефан Манов в своето интервю, направено преди няколко дни, някъде 80 % от българските граждани в чужбина нямаше да могат на практика да дадат своя вот при провеждането на национален референдум.
„Наши сънародници в официално писмо до парламента поискаха промяна в чл. 9 ал. 1 на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление по повод провеждането на национален референдум за изборните правила. Как реагираха от управляващите? За всичко това ще говорим със Стефан Манов от Временните обществени съвети на българите в чужбина във Франция.“ – информира на 30 май сайтът на БНР, където е качен запис от излъченото предаване.
Запис на интервюто на Илияна Райчева от Радио България със Стефан Манов може да се чуе по-долу.
.