„Аз зная, майко,
… че може млад да загина“
На 2 юни 1876 г. на връх Вола в местността Милин Камък, в борбата за свобода и независимост на българския народ, на 28-годишна възраст загива националният герой на България, революционер и поет Христо Ботев.
Христо Ботев е роден на 6 януари 1848 г. в Калофер в семейството на учителя и обществен деец Ботьо Петков и Иванка Ботева. През 1863-1865 г. Ботев следва във Втората мъжка гимназия в Одеса, а през 1866-1867 г. учителства в бесарабско българско село Задунаевка. След завръщането в България през 1867 г., Христо Ботев активно се включва в българското националноосвободително движение.
След началото на Априлското въстание Ботев, начело на 200 четници, преминава в България и започва бойни действия срещу отреди на черкези и башибозуци. На 20 май (по стар стил) 1876 г. Христо Ботев води последния си бой срещу превъзхождаща по численост редовна турска армия и башибозуци.
Всеукраинската обществена организация «Конгресс на българите в Украйна» кани всички желаещи да почетем паметта на Христо Ботев и на всички загинали за свободата и независимостта на България.
Митингът ще се проведе на 2 юни до паметника на Христо Ботев в град Одеса (Прохоровски сквер) от 12 часа.
Христо Ботев учи във Втора Одеска гимназия, работил е като учител в село Задунаевка, Арцизки район, Одеска област. През 1875 г. възглавя българско националноосвободително движение и се явява един от националните герои на България. В знак на признателност за голямата роля в Освобождението на България, на 13 ноември 2009 г. по инициатива на Юрий Граматик, президентът на Всеукраинската обществена организация „Конгрес на българите в Украйна“, бе открит негов паметник в Одеса.
Български младежки клуб „Актив“ – Одеса
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
.
ПОЗДРАВИТЕЛЕН АДРЕС ПО СЛУЧАЙ ДЕНЯ НА БОТЕВ
от „Конгрес на българите в Украйна“
Уважаеми сънародници,
Днес всички българи по света отбелязват Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Многовековнaта борба за свободата на българския народ води до Освобождението, а след това и до независимостта нашата прародина. Хиляди българи отдават живота си за свободно отечество, сред които и много българи от Бесарабия: Стефан Кисов, Данаил Николаев, Стефан Любомски и други.
В този ден всички ние скланяме глава и отдаваме почит пред паметта на героите, които и до днес живеят в сърцата ни! Нека нашата история да стане добър урок по родолюбие, самопожертване и храброст! От нас зависи дали ще има мир, спокойствие и стабилност.
Скъпи българи, нека бъдем будни и активни, нека чрез делата ни станем по-силни и горди за своя народ. Бъдете живи, здрави и живейте в мир!
.
Юрий Граматик,
президент на Всеукраинската обществена организация
„Конгрес на българите в Украйна“
.