Какво включва Лондонското споразумение от 1953 г. за преструктуриране на дълга на Германия – това коментира Ерик Тусен в материал, публикуван в сайта Сadtm.org*. Ето някои важни акценти от това споразумение:
1. Орязване на дълга с 62,6% – от 38,8 млрд. марки на 14,5 млрд.
2. Възможност за прекратявания на плащанията и предоговаряне на условията в случай на затруднения при изплащането от страна на Германия. Целта на споразумението е Германия да изплаща дълга без да обеднява, оттук следват и другите условия:
3. Държавите кредиторки приемат дългът в огромната си част да се изплаща в национална валута, и само минимална част от него да се изплаща в твърда валута (долари, лири стерлинги и швейцарски франкове).
4. Държавите кредиторки се задължават да преобърнат отрицателния търговски баланс на Германия, дотогава нетен вносител на стоки от въпросните държави. Те се задължават да възстановят производството на Германия, като започнат да купуват германски стоки и премахнат търговските бариери пред германските стоки. Целта е възобновяването на германската икономика. Оттук следва и петото условие:
5. Изплащането на дълга не трябва да надвишава 5% от приходите от износа. Това означава, че Германия не трябва да използва повече от 1/20 от приходите от износа си за изплащането на дълга. Факт, Германия никога не надвишава 4,2% (с изключение на 1959 г.). Не само, тъй като голяма част от дълга се изплаща в германски марки, германската централна банка може просто да печата пари, обезценявайки по този начин дълга.
6. Лихвените проценти са преразгледани и драстично намалени на 0-5%.
7. Чл. 5 от Лондонското споразумение постановява, че изплащането на военните дългове и репарациите към атакуваните, окупираните и анексираните по време на войните държави, се преустановява (в това число и Гърция).
Освен Лондонското споразумение, трябва да се подчертае, че Германия получава от САЩ по плана „Маршал“ 1 млрд. и 173,7 млн. щатски долара между 1948 и 1952 г., и още 200 млн. щатски долара през USAID.
Днес Германия е основният противник на преструктурирането на гръцкия дълг.
Даниела Пенкова
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Бел.ред.: Статията на Ерик Тусен, озаглавена „Отмяната на германския дълг през 1953 г. в сравнение с отношението към Третия свят и Гърция„, е публикувана още през август миналата година. Тя може да бъде намерена и прочетена цялата на английски чрез хипервръзката в началото на тази публикация.
.