На 11 юли т.г. Културно-информационният център на българското малцинство „Босилеград“, Военно-историческата комисия на Р. България и ЗКУ Ликовна колония „Свети Йоаким Осоговски“ от Македония отслужиха в с. Божица, в двора на черквата, където е гробът на поручик Генчо Неделчев, панихида в негова памет. Този български офицер е загинал на 11 юли 1913 г. в боевете на местността Панчин гроб.
На събитието присъстваха делегации от Държавната агенция за българите в чужбина, Министерството на отбраната на Р. България, заместник-областният управител на Видин инж. Огнян Ценков, представители на Военно-историческата комисия, Военно издателство, Института по балканистика към БАН и Регионалните исторически музеи във Видин, Кюстендил, Стара Загора и Добрич.
Въпреки че бяха поканени, официалните представители от сръбска страна не дойдоха, но кметът на Сурдулица г-н Новица Тончев, който бе зает с провеждащия се на Власина фестивал „Власинско лято“, разпореди организаторите и гостите да бъдат посрещнати и да им се окаже съдействие.
Заупокойна молитва отслужи свещеник Зоран Стоянов, който след това говори за безсмислието на войните и ролята на вярата в опазването на мира и разбирателството между българския и сръбския народ.
Председателят на КИЦ „Босилеград“ Иван Николов подчерта, че целта на помена не е да се призовават призраците на миналото, а да се отдаде почит на жертвите на войните, да се отворят скритите страници в историята на сръбско-българските отношения и отново да се препрочетат и преосмислят, в името на националното помирение и общото европейско бъдеще.
Той подчерта също необходимостта да се открият и възстановят войнишките паметници като опорна точка за мир и разбирателство между двата народа, и изрази съжаление за неразбирането и подозрението, с което вече две години се блокира възстановяването на надгробен паметник на български офицери в Босилеградското гробище.
След помена се проведе обща среща на експертите от Военно-историческата комисия, Министерството на отбраната и музеите, на която бе разисквана възможността за развитие на военно-исторически туризъм в граничните общини, на базата на артефактите от бойните полета, военните паметници, военните гробища, църквите и природните забележителности в този регион.
.
Текст и снимки: КИЦ „Босилеград“