Във връзка с публикувано на 13 юли т.г. в нашето издание становище на Дружеството на бесарабските българи „Св. св. Кирил и Методий “ – Болград, Украйна (вж. тук), същият ден по-късно до различни институции в България – Външно министерство, Приемната на Министерски съвет, Комисията по политиките за българите в чужбина и др., бе изпратено по електронната поща следното писмо:
.
Изпращам Ви линк към публикация на писмо от Дружеството на бесарабските българи „Св. св. Кирил и Методий“ – гр. Болград, Украйна, което е свързано и с неотдавнашната визита на българския външен министър г-н Митов в Украйна и неговите срещи с наши сънародници там.
https://www.eurochicago.com/
В писмото се казва, че, цитирам: „За последните години в дипломатическия протокол, който се подготвя от Министерството на Външните работи на Украйна, се очертава една тенденция за ограничаване на срещи и общуване с етническите българи по време на визитите на официалните лица на България в Украйна. Какво стои зад това? Украйна е подписала и ратифицирала всички международни договори, конвенции, хартии за правата на националните малцинства и ги е ратифицирала. Обаче в действителност има големи разминавания между тях и действията на властите в Украйна. Провъзгласявайки европейския път на развитие и говорейки за демократични реформи, местните и регионалните власти абсолютно игнорират правата на бесарабските българи по местата на тяхното компактно местоживеене, което явно се толерира и от Киев.
Официална среща с етническите българи в гр. Одеса, проведена наскоро, изглеждаше много несериозно. За да отидем и да се върнем, ние трябваше бием път около 500 км. За идването на г-н Даниел Митов в Болград обществеността практически нищо не знаеше. Среща с етнически българи не беше предвидена, а Болградски район това са 18 села (16 български и 2 гагаузки), българите са тук! С техните проблеми и огромната безработица, а българите в Одеса – това си е друг проблем. В една кратка среща, от броени минути, на г-н Митов бяхме връчили пакет с документи, в които са посочени всички факти за грубото ни игнориране като българи и като национално малцинство…“.
Моля за Вашето внимание и за взимане на отношение по притесненията на нашите сънародници, които са написали това писмо. Както и за отговор от страна на българското Външно министерство на написаното в това писмо.“
.
В отговор на цитираното писмо до институциите, на 21 юли 2015 г. от Администрацията на Министерски съвет на Р. България ни изпратиха копие от свое писмо до Министерството на външните работи, чието съдържание може да се види по-долу. Надяваме се, че Външно министерство ще изпълни разпоредбите на Административно-процесуалния кодекс и ще отговори на подадения сигнал.