Материал на в. „Аз Буки“*
.
В брой 32 на Държавен вестник от 8.04. 2014 г. е публикувано изменение и допълнение на ПМС № 334. В него са отразени нови моменти в политиката на държавата в лицето на МОН по отношение на
неделните училища. Сред тях е дистанционната форма на обучение. Обръща се внимание и на преподаването на българския език на деца, които не го владеят. Регламентира се и кандидат-студентската подготовка по БЕЛ, по история и по география на България за тези наши сънародници, които желаят да учат в родината.
Регистър на удостоверенията за проведено обучение в неделните училища ще помогне за един по-строг контрол. Нашият дипломатически корпус в съответната страна, МВнР и Държавната агенция за българите в чужбина също ще помагат на МОН, за да се гарантира качеството на обучение. Всяко едно дете получава за обучението си и за извънкласни дейности съответно 290, 305, 320 лв. в зависимост от страната, в която е неделното училище. Най-много са средствата за децата, които се обучават в неделните ни училища в САЩ, Великобритания, Канада, Австралия,Нова Зеландия и т. н. – 320 лв. В Португалия, Испания, Гърция и др. държави средствата са 305 лв., а в съседна Турция, Русия, Полша, ЮАР – 290 лв.
От МОН припомнят, че е необходимо консолидиране на българските общности и обединяване на
усилията за укрепване на неделните училища. Те да бъдат истински културно-просветни центрове за съхраняване на българското. Политиката е да се укрепват съществуващите училища, а не да се откриват нови или филиали. Последните не фигурират в нормативните документи, следователно не могат да се финансират от държавата. Целта е да не се допусне увеличаване на училищата, но с намален обхват на учениците.
Статистиката показва, че към 15.10.2014 г., в сравнение със същата дата на предходната година, броят на училищата, финансирани от МОН, е нараснал от 125 на 131 (4,8%). Увеличил се е и броят на обучаваните деца от 8045 на 9189 (14,2%). Увеличението е в 81 училища, в 40 учениците са намалели, а в 10 броят им е останал непроменен. В рамките на тези 12 месеца най-много ученици е имало в началния етап – 69,31%, а най-малко във възрастовата група IX – XII клас – 7,32%. Засега незначителен остава броят на обучаваните кандидат-студенти – едва 0,28% от общия брой на учениците в неделните ни училища.
.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Бр. 32/6-12.08.2015 г.