КЯНДИДАТ-ПРЕЗИДЕНТИ НА САЩ ГОТОВИ ДА ВЪОРЪЖАТ УКРАЙНА И ДА РАЗПОЛОЖАТ ПРО В ЕВРОПА
Снощният първи телевизионен дебат между претендентите за президентска номинация от Републиканската партия на САЩ за изборите догодина е главна тема в американската преса.
Ако има нещо, в което всички големи вестници са единодушни, то е, че в центъра на вниманието на дебата, организиран от телевизия „Фокс нюз“ в Кливланд, отново е бил милиардерът и строителен предприемач Доналд Тръмп, който в момента изненадващо води и в рейтингите на социологическите проучвания. Статистиката на дебата показва, че Тръмп е говорил и много повече време от всеки от останалите 9 участници от т.нар. „първи отбор“. Друг е въпросът, че оценките за представянето му са доста различни.
Тръмп стана център на внимание в дебата от самото му начало, още когато бе единственият от 10-те, който допусна възможността да се кандидатира като непартиен, независим кандидат, ако не спечели партийната номинация, отбелязва „Вашингтон пост“.
През двучасовия дебат, пишат авторите, се сменяха различни теми, всеки един от 10-те се опитваше да получи повече телевизионно време по различни, и то сериозни теми, но в крайна сметка всичко пак се връщаше към основната – Америка и Тръмп и към неговата дълга история с пресолени изказвания и с флиртовете му с Демократическата партия и нейните идеи. Той можеше да си позволи дори много опасни, „радиоактивни“ изявления – например за това, че харесва една национална система на здравно застраховане с единствена такса – анатема за републиканците, за което получи дори освирквания от залата, но това явно не повлия на привлекателността му.
Първият дебат очевидно оставя нещата в президентската кампания при републиканците на същите позиции, отбелязва „Вашингтон пост“, имайки предвид, че Тръмп ще остане на първо място в анкетите, въпреки очакванията, че той ще се провали в схватката със своите съперници. Той „донесе в дебата същия хаплив език и силно дискусионен стил, който го изтика начело на анкетите на претендентите за републиканската номинация. Той говореше красноречиво и бомбастично. Той направи същото, което правеше и досега, и това (за изненада) все още не му е навредило“, пише „Вашингтон пост“.
„Оттук нататък останалите в надпреварата може би ще трябва да преосмислят своите преценки дали Тръмп е само „комета“ профучаваща през политическото небе, или съперник, срещу когото те ще трябва директно да се изправят, за да го спрат“, пише изданието. „Тръмп се оказва по-добър политик, отколкото си мислете, и го доказва. В този дебат, оказал се сюрреалистичен в много отношения, той зае централно място и се справи добре с някои доста трудни въпроси“, подчертава „Вашингтон пост“.
„Ню Йорк таймс“ отбелязва, че при наличието на 10 участници в дебата от „първия отбор“ на републиканците някой трудно може да изпъкне ярко и да бъде наречен победител. Вестникът признава, че Тръмп е бил доминираща фигура като присъствие и полемичност, привличайки най-много внимание и заемайки най-много време. Но според авторите той е загубил, защото не е казал нищо съществено, за да придаде тежест на собствената си кандидатура, от което тя силно се нуждае.
Тръмп, според „Ню Йорк таймс“, може би в крайна сметка няма да спечели номинацията, но привлекателността му, особено сред някои консервативни среди, „показва колко „гладна“ е Републиканската партия за една безкомпромисна и автентична фигура, която да отправи предизвикателство към политическия ред“.
Вестникът намира за добро представянето на младия претендент Марко Рубио. Що се отнася до другия фаворит на републиканците – Джеб Буш, според вестника той е успял да избегне гафове и успял да внесе повече живец в представянето и стила си, което досега му е липсвало. Буш, пише вестникът, е успял да насочи добре фокусиран огън срещу Тръмп, без обаче да блести.
И двата вестника отделят внимание и на двубоя във „втория отбор“ – останалите 7 претенденти от Републиканската партия, които са по-назад в анкетите. Те дебатираха преди „големите 10“. И всички изтъкват, че там най-добре се е отличила единствената жена сред 17-те – бившата изпълнителна директорка на концерна „Хюлет-Пакард“ Карли Фиорина. Тя е успяла да отправи аргументирани критики и към Тръмп, и към фаворитката при демократите – Хилари Клинтън. „Тя е като човешко торпедо“, пише „Ню Йорк таймс“. /www,fbr.bg/
КАКВО КАЗАХА ДРУГИТЕ КАНДИДАТ-ПРЕЗИДЕНТИ НА ДЕБАТА: Кандидат-президенти на САЩ готови да въоръжат Украйна и да разположат ПРО системи в Европа
„Националната ни сигурност е застрашена. Ще проявим твърдост към противниците си. Аз бих изпратил оръжия на Украйна. Бих взаимодействал с НАТО по въпроса за дислоциране на войски по източната граница на Полша и балтийските страни и бих инсталирал система за противоракетна отбрана в Полша и Чехия„, заяви губернаторът на Уисконсин на първия национален телевизионен диспут между десетимата кандидати с най-добър рейтинг от Републиканската партия.
Скот Уокър / БТА
Въпросът за доставка на оръжия на Украйна бе повдигнат и от чернокожия неврохирург Бен Карсън. „Ние отслабихме въоръжените си сили в такава степен, че военноморските ни сили са на равнището от 70-те години, а военновъздушните – на равнището от 1940 г. Същевременно враговете ни стават все по-многобройни. Приятелите ни вече не могат да ни се доверят. Когато Украйна бе ядрена държава, украинците се отказаха от ядрените си оръжия, очаквайки, че ще ги защитим, а ние даже не им даваме настъпателни оръжия. Обърнахме гръб на нашия съюзник Израел„, заяви Карсън и обеща, че ако стане президент, първата му работа ще е да укрепи въоръжените сили на САЩ.
Бен Карсън / БТА
САЩ трябва добре да осъзнаят заплахата на радикалния ислямски тероризъм, заяви на първия национален телевизионен диспут на Републиканската партия сенаторът от Тексас Тед Круз, цитиран от ТАСС.
„Нужно е да се променят условията за борбата срещу тероризма. Трябва да се направи така, че човек, който влиза в редиците на „Ислямска държава“ да разбере, че си е подписал смъртната присъда“, каза Круз.
Тед Круз / БТА
Трябва да се вземат мерки „хората с американски паспорти, които воюват на страната на ИД, да не могат да се завърнат и да разпространяват тук идеите на терора. Радикалният ислямски екстремизъм е заплаха за целия свят“, подчерта сенаторът от Тексас.
Бившият губернатор на Флорида Джеб Буш заяви, че бойците на ИД „започнаха да се появяват, когато администрацията на Обама изтегли войските на САЩ от Ирак„.
„В образувалия се военнополитически вакуум се появи „Ислямска държава“. Ние трябва да направим всичко възможно в борбата с тях“, подчерта Буш.
Джеб Буш / БТА
Китай и Русия извършват по отношение на САЩ действия, които може да се разглеждат като настояща кибервойна
Такова мнение на дебата между 10-те претенденти за републиканската президентска номинация изрази сенаторът от щата Тексас Тед Круз. В отговор на въпрос смята ли той, че Русия и Китай извършват спрямо САЩ действия, които могат да се смятат за кибервойна, Круз заяви: „Разбира се“.
Той добави, че това е било следствие от външната политика, която води администрацията на президента демократ Барак Обама.
„Ние оставихме или принудихме да се извърнат от нас нашите приятели и съюзници и нашите врагове станаха по-силни“, заяви Круз.
Милиардерът Доналд Тръмп обяви за своя лична заслуга това, че въпросът за незаконната имиграция в САЩ е станал един от централните в сегашната президентска предизборна кампания
„Ако не бях аз, днес нямаше да говорите за незаконната имиграция“, каза той и добави, че „през границата в страната проникват престъпност и наркотици“.
„Вече съм казвал, че трябва да построим стена на границата и то без отлагане. Бих оставил една голяма красива врата в тази стена, за да могат хората да влизат в САЩ законно“, добави той.
Предишни крайни изказвания на Тръмп за незаконните имигранти от Мексико предизвикаха възмущението на значителна част от испаноезичните американци, отбелязва ТАСС.
Бившият губернатор на Флорида Джеб Буш заяви, че мнозинството имигранти се опитват да влязат незаконно в САЩ, тъй като „нямат законна възможност и трябва да осигуряват материално семействата си“.
„Ние трябва да контролираме границите си и сами да решаваме кого да допускаме в страната“, подчерта той.
Според него за решаването на проблема с незаконната имиграция е необходима всеобхватна стратегия, включваща по-строг граничен контрол.
„Не трябва да се обявява амнистия за незаконните имигранти. Трябва да им се осигури юридически статут, който им разрешава да пребивават в страната за определен срок“, заяви Буш.
Претендентите за номинацията на Републиканската партия за президентските избори в САЩ се обявиха против сключеното споразумение за иранската ядрена програма между страните от групата 5+1 (САЩ, Китай, Русия, Франция, Великобритания и Германия) и Иран
„Иран не е партньор, с когото е нужно да се работи“, заяви губернаторът на Уисконсин Скот Уокър, подчертавайки, че от самото начало е бил против споразумение с Иран.
„Преговорите с Иран трябва да се водят от позиция на силата“, заяви сенаторът от Кентъки Ранд Пол. Той обвини администрацията на Обама, че е направил твърде големи отстъпки на Иран. Пол каза, че ако бъде избран за президент, няма да е готов да отмени санкциите срещу Иран „докато няма абсолютно ясни доказателства, че Иран изпълнява поставените му условия“.
Десетимата кандидати на номинацията на Републиканската партия за кандидат-президент на САЩ с най-добър рейтинг, които участват в диспута на Фокс нюз, са Доналд Тръмп, бившият губернатор на Флорида Джеб Буш, син и брат на предишни президенти на САЩ, губернаторът на Уисконсин Скот Уокър, бившият губернатор на Арканзас Майк Хакъби, пенсионираният неврохирург Бен Карсън, сенаторите Тед Круз (Тексас), Марко Рубио (Флорида) и Ранд Пол (Кентъки) и губернаторите Крис Кристи (Ню Джърси) и Джон Кейсик (Охайо). /www.fbr.bg/
.