България е на 45-о място по върховенство на закона. Класацията е на Международната организация World Justce Project и е за 2015 г. За една година сме слезли едно място надолу в сравнение с 2014 г. Преди това сме били още по-напред. Очертава се тенденция България да пада надолу в списъка, което означава влошаване на правовата среда.
В списъка на страните от Европейския съюз сме на последно място, като предпоследната – Унгария, е с 8 места напред.
Класацията е публикувана още преди месец и нещо. Тя е известна на правителството, прокуратурата и Министерство на правосъдието, но не е оповестена, съобщиха за Фрог нюз източници от правителството. Тайната била наложена заради споровете по съдебната реформа и за да не се види, че в един от най-важните показатели – върховенството на закона, сме изостанали далеч от Европа.
В класацията влизат 102 страни. На пръв поглед изглежда, че страната ни е в „златната среда“, но всъщност такава няма. Зоната, в която се намираме, е определяна като „рискова“, най-вече заради липсата на прозрачност в действията на държавните институции. В един „клуб“ (кюп) сме с Ямайка (42), Тунис (43), Македония (44), Монголия (47), Беларус (48), Албания (49).
Далеч пред нас са държави, към които често се отнасяме с ирония и дори считаме за изоставащи. Уругвай, например, е на 22 място, непосредствено до лидерите по върховенство на закона. Португалия заема 23-о място, Коста Рика 25-о, а Чили – 26-о. Грузия е на 29-о място, а Ботсвана на 31-о. На сравнително голяма дистанция от нас са и Румъния (32), Гърция (33), Хърватска (35).
В Топ-5 на страните по върховенство на закона са Дания, Норвегия, Швеция, Финландия и Холандия. Дания е водач не за първа година. САЩ са на 19-о място, като преди нея са Австрия, Германия, Сингапур, Великобритания, Франция и др.
Индексът за върховенство на закона е разработен през 2010 г.
Последни са Афганистан (100), Зимбабве (101) и Венецуела (102). Съседна Турция е на 80-о място, между Мексико и Узбекистан.
Пет години организацията World Justce Project измерва постиженията на държавите по осигуряване на правова среда, която се базира на универсалния принцип за върховенство на закона. Индексът е сбор от показатели, получени от официални статистики и изследвания, експертни мнения, от анкети и въпроси към хора, различни по възраст, образование и етнос, определящи общественото мнение.
Класацията е публикувана още преди месец, но у нас тя не получава гласност.
Показателите са:
1. Правомощия на институциите, олицетворяващи властта.
2. Нивото на корупция.
3. Ред и безопасност.
4. Защита на основните права.
5. Прозрачност в дейността на държавните институции.
6. Спазване на законите.
7. Състояние на гражданското право.
8. Състояние на наказателното право.
Източник: Фрогнюз