МАЙЧИНИЯТ ЕЗИК – ПОГЛЕД ОТ ФРАНЦИЯ И ОТ БЪЛГАРИЯ
.
Интервюта с Камелия Конакчиева-Трибулен – член на АБУЧ, основател на училище „Кирил и Методий” в Париж, Франция, и с Наталия Михалевска от дирекция „Организация, конкрол и инспектиране“ в Министерството на образованието и науката, направени и излъчени на 15 септември т.г. от BiT TV. (Видеозаписът с тези интервюта е качен в You Tube.)
„Няма нужда да произвеждаме чужденци с български паспорти“ – казва г-жа Конакчиева. Затова образованието по роден език и култура зад граница е много важно. Засега процентът на обхванатите от българските училища в чужбина е малък, на фона на многото български деца, които живеят в чужбина. Трябва насърчителна и по-активна политика от страна на българската държава в това отношение, казва още Камелия Конакчиева.
Що се отнася до Франция, тя не е от страните, които имат активна политика по отношение на малцинства и малцинствени езици – става ясно още от това интервю с г-жа Конакчиева.
От своя страна г-жа Наталия Михайлевска от МОН казва, че Националната програма за роден език и култура зад граница е само един от начините, по който се подпомагат българските училища зад граница. Г-жа Михайлевска казва, че обучение и училища по български език има и в Йерусалим, както и в Одрин и на други места в Турция, където има български изселници. Тези към 800 учители, които преподават в българските училища зад граница, са високо квалифицирани, казва още Наталия Михайлевска.
Тя говори и за изискванията на МОН за т.нар. прохождащи училища, т.е. за новосъздадените български училища в чужбина. За организациите на българи зад граница, които могат да кандидатстват за подпомагане от МОН при създаването на нови български училища зад граница. За учебната 2015-2016 г. има регистрирани нови 40 български училища по света.
Проблемите на българските училища в различните страни по света са различни, те имат своя специфика, казва още г-жа Михайлевска.