Искания за спешни реформи в правосъдната система, групирани в четири точки, бяха повдигнати днес в София, на протест на граждани пред Народното събрание, организиран от Обществения съвет по правосъдие. Протестът се проведе под надслов „Искаме реформи, а не прах в очите“, в първия работен ден на парламента след лятната ваканция.
Известният правозащитник Николай Колев – Босия бе арестуван по време на протеста, заради хвърляне на домати по парламента. За същата форма на граждански протест той вече е бил арестуван и оправдаван няколко пъти, а наскоро дори излезе законодателно решение, че тази форма на граждански протест е законна, но въпреки това Босия пак е бил арестуван.
Едно от исканията, които бяха повдигнати, е за създаването на парламентарна комисия за установяване свършеното от ВСС, прокуратурата и ДАНС по сигнали и жалби на граждани, подадени срещу магистрати.
Другото искане е за незабавно освобождаване от длъжност на всички магистрати, които са лъгали в мотивите на съдебни актове.
Третото искане е за преразглеждане на всички съдебни дела и прокурорски преписки, решени с явна лъжа в мотивите им или по несъществуваща към момента на решаване правна норма.
Четвъртото е за тържествуване на истината и на закона.
Тези искания бяха внесени в парламента с подписка на Обществения съвет за правосъдие (нейното съдържание може да се види по-долу – б.р.). Предстои исканията да бъдат разглеждани в парламентарни комисии и гласувани в пленарна зала.
.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
ПОДПИСКА
Национална гражданска инициатива за тълкуване на основание чл. 51 , ал. 1 от Закона за нормативните актове, на законови норми свързани с честното правосъдие в Република България
Ние, долуподписаните членове на инициативата, имаме следните искания:
1. Народното събрание на Република България да приеме следното задължително тълкуване на законови норми:
В Закона за съдебната власт:
Служебно задължение на магистратите е установяването на истината в делата.
Служебно задължение на магистратите е удовлетворяването на всички искания на страните в делата, целящи установяването на истината.
Служебно задължение на магистратите е постановяването на съдебните актове единствено в съответствие с нормативна уредба и истината съгласно доказателствата в делото!
Дисциплинарни нарушения по смисъла на чл. 307 на ЗСВ са и:
Постановяване на съдебен акт в несъответствие с доказателствата по делото.
Отказ да бъде отменено влязло в сила съдебно решение, когато има съмнение, че делото е решено в несъответствие с истината.
Постановяване на съдебен акт по собствена теза на съда без да е била дадена възможност на страна да я обори.
Отказ да бъде извършена проверка относно истинността или верността представени и оспорени в производството писмени доказателства.
Отказ на прокурор да образува проверка по сигнал, без да са проверени всички твърдени в него обстоятелства.
Затаяване на истина или потвърждаване на неистина в обстоятелствената част на съдебен акт или протокол от съдебно заседание.
Отказ да даде възможност на страна по дело или неин представител да докаже тезата която защитава, като не допусне извършването на направени от нея доказателствени искания.
В Гражданско-процесуалния кодекс:
По смисъла на чл. 124 ал.1 на ГПК, Интерес да предяви иск е винаги налице, ако при уважаването му би се постигнал положителен резултат за ищеца.
Нищожни са съдебните актовете, които са постановени:
От съдебен състав, на който делото не е било разпределено на принципа на случайния подбор чрез електронно разпределение съобразно поредността на постъпването им.
Въз основа на несъществуваща или отменена правна норма, или по теза на съда, която не е изследвана и доказвана в делото.
Въз основа на неистина, записана в мотива на решението
Обстоятелствата по нищожността се установяват в самото производство по обявяване нищожността на актовете.
В Наказателния кодекс:
Съдиите и прокурорите са длъжностни лица
Документ с невярно съдържание е всеки документ, в който има записани неверни обстоятелства или факти, без значение какъв е видът на документа.
Всяко невярно документиране, извършено с положен подпис на извършителя, е умишлено.
2. Народното събрание на Република България да приеме:
2.1. Създава Комисия за разследване дейността на Висшия съдебен съвет, Инспектората към Висшия съдебен съвет, ДАНС и прокуратурата на Република България за извършено укривателство на престъпления чрез откази да бъдат образувани проверки и досъдебни производства по сигнали и жалби на граждани.
2.2. Дейността на комисията е публична и в състава и могат да участват граждани и граждански организации, необвързани с дейността на съдебната система.
.